Всі публікації щодо:
Вороний Микола

Уроки з літературного читання в 2 класі

ЗАЧАРУВАЛА ВСЕ ЗИМА. МИКОЛА ВОРОНИЙ «СНІЖИНКИ»

Мета: ознайомити учнів з творчістю видатного майстра поетичного слова Миколи Вороного; удосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Уранці Уляна Уласа

Ураз умивать узялася.

Улас утікав, ухилявся:

Учора уже умивався.

Ю. Кругляк

2. Гра «Пеньок».

Котик    білка    щука

котик    гілка    щука

кошик    білка    щука

котик    білка    щока

котик    білка    щука

3. Гра «Додай склад — утвори слово».

Мі — … (сяць) мі — … (нус) го — … (мін) го — … (лос)

мі — … (кроб) мі — … (ра) го — … (нчар) го — … (лка)

мі — … (ністр) мі — … (сто) го — … (пак) го — … (луб)

мі — … (раж)      го — … (ра)

4. Робота над прислів'ям

— Прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте?

(Хочеш бути щасливим — не будь лінивим.)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах

Учні в групах розказують свої розповіді про зиму. Обирають кращу розповідь і розказують перед усім класом.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із творами видатного майстра поетичного слова Миколи Вороного. Його твори надзвичайно мелодійні, проникливі, сповнені любові до рідної землі.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка

— Микола Кіндратович Вороний народився 7 грудня 1871 р. у сім’ї ремісника на Катеринославщині (тепер Дніпропетровська область). Коли хлопцеві було півроку, родина переїхала до Харкова. Спочатку він навчався в Харківському, а потім — у Ростовському реальному училищі. Перші вірші Вороний почав писати, ще навчаючись у Харківському реальному училищі. У 1893 р. він надрукував перший вірш «Не журись, дівчино».

2. Опрацювання вірша М. Вороного «Сніжинки». (с. 68-69)

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Яка картина постала у вашій уяві під час слухання вірша?

Фізкультхвилинка

2) Словникова робота.

Сюди

вітрець

пушиночки

зеленню

вродились

ковдрою

променистої

дурнесенький

прибратись

злючою



Читання слів «луною». за вчителем.

— Прочитайте слова — назви предметів; назви дій; назви ознак.

— Прочитайте слова скоромовкою, «дощиком».

3) Читання вірша «ланцюжком». за строфами.

— Простежте, як змінюється настрій сніжинок від веселого до сонливого. Чому так відбувається?

4) Гра «Диктор телебачення».

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

— Назвіть пестливі слова, які поет уживає у вірші. Про що це свідчить?

5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

— Із чим порівнюють себе сніжинки? Прочитайте.

— Про що турбуються сніжинки?

6) Робота в групах.

Дібрати з вірша:

1-ша група — слова — назви предметів;

2-га група — слова — назви ознак;

3-тя група — слова — назви дій.

7) Гра «Знайди риму».

Сніжиночки… (пушиночки);

води… (сюди);

носилися… (крутилися);

зими… (ми);

спатоньки… (матінки);

малі… (землі);

буйнесенький… (дурнесенький);

нас… (час);

блідная… (бідная);

суха… (кожуха);

нагріємо… (накриємо);

сніжком… (пушком);

злючою… (пахучою);

в сні… (навесні);

колосистої… (променистої);

урожай… (край).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?

— Хто його автор?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.