Всі публікації щодо:
Костецький Анатолій

Уроки з літературного читання в 2 класі

А ВЖЕ ВЕСНА, А ВЖЕ КРАСНА… АНАТОЛІЙ КОСТЕЦЬКИЙ «ПОЧИНАЄТЬСЯ ВЕСНА»

Мета: почати ознайомлення учнів з творами Анатолія Костецького; вдосконалювати техніку правильного, свідомого, виразного читання; формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Вправи для розвитку артикуляції дихання

✵ «Цокання». язиком у ротовій порожнині.

✵ Набравши повітря, якнайдовше вимовити слово «ні». з поступовим видихом (тричі).

✵ «Маятник». — ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої щоки до правої (десять разів).

✵ Вітерець у лісі — ш-ш-ш.

✵ Повзе вуж у траві — с-с-с.

✵ Прилетів жук — ж-ж-ж.

✵ Заспівав комарик — з-з-з.

✵ Пролетів птах — шух-шух-шух.

✵ Запихкав їжачок — пих-пих-пих.

✵ Дзюркоче вода у струмочку — дз-дз-дз.

✵ Забриніла бджілка — дж-дж-дж.

2. Робота над скоромовкою

Павло і Пилипко

Поливали липки.

Виросли липки

У Павла і Пилинка.

3. Робота над чистомовкою

На-на-на — тепла весна.

Ня-ня-ня — купали коня.

Ра-ра-ра — висока гора.

Ря-ря-ря — вранішня зоря.

Ця-ця-ця — лагідна киця.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Діти розповідають про створений самостійно образ роси.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Літературна скарбниця продовжує нас ознайомлювати з творчістю українських поетів. Своїм поетичним даром поділиться з нами Анатолій Костецький.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка

— «Вітаю вас, мої славні і хороші книголюбчики та казкознавчики…». — цими словами майже кожного ранку впродовж кількох років вітав, як ніхто, по-своєму, слухачів популярної радіопередачі «Пригоди славнозвісних книг». Анатолій Георгійович Костецький. Усе, що написане цим письменником, неймовірно цікаве, вигадливе, веселе і дуже-дуже близьке кожному з дітей. А все це тому, що Анатолій Костецький умів нібито не виходити з віку своїх героїв — бути або ж ровесником читача, або ж не набагато за нього старшим. Так добре він знав і відчував той світ, у якому вчаться, мріють, дружать і бешкетують герої його пригодницьких повістей і віршів. Народився А. Г. Костецький у Києві в сім’ї вчителів. Про своє дитинство розповідає з гумором: «Дитинство було важке: класний керівник тато; «нормальні». діти після школи відпочивали від учителів, а в школі — від батьків, а у мене вчителі і вдома, і в школі…». У п’ять років хлопець сам читав і писав, навчився грати в шахи й плавати. Відтоді не розлучався зі спортом, книгою, пером. Ще в дитячому садку, коли його, малого, дорослі запитували «Ким ти хочеш бути?». він упевнено відповідав: «Письменником!».

Ще в першому класі в Анатолія Костецького був зошит із власними віршами. У п’ятому він отримав на шкільному конкурсі диплом за вірші, присвячені Тарасові Шевченку.

Анатолій Костецький — автор понад п’ятдесяти поетичних і прозових книжок: «А метеликам весело». «Весняні дарунки». «Все про мене». «Лист до птахів». «Де літо живе?». «Батьки нас не розуміють». «Бюро знахідок». «Постукай у моє вікно». «Все — як насправді». «Суперклей Христофора Тюлькіна, або Вас викрито — здавайтесь!». «Мінімакс — кишеньковий дракон, або День без батьків». «Мої та твої таємниці». та ін.

Фізкультхвилинка

2. Опрацювання вірша А. Костецького «Починається весна». (с. 97)

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Якій порі року присвятив свій вірш Анатолій Костецький?

2) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів «буксиром». за вчителем.

Щоки    зранку

раптово    засіють

веснянки    лагідні

починається    розщебечуться

— Прочитайте слова на одному диханні.

3) Виразне читання вірша учнями.

— Як поет називає зміни, що відбуваються в природі з приходом весни? Чому? Дайте відповідь словами вірша.

— Прочитайте перших два рядки твору. Поміркуйте, чому автор починає вірш саме так, ще й двічі повторює слово знов?

— Які почуття переживає поет і ви разом із ним?

4) Гра «Добери риму».

Дива… (трава);

носи… (голоси);

веснянки… (зранку).

5) Читання тексту О. Копиленка (с. 91).

— Якою ознакою наділено вітерець?

— Чим особливе березневе сонце?

— Відшукайте подібну ознаку у вірші «Починається весна».

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чого вчилися на уроці?

— Що нового дізналися?

— Який вірш читали? Хто його автор?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш. Намалювати ілюстрацію до нього.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.