Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік

ЗИМОВИЙ ПЕЙЗАЖ. ОЛЕНА ПЧІЛКА ДІБРОВА СМУТНАЯ ВЖЕ ЛИСТЯЧКО РОНИЛА - Поетична збірка - СВІТ ПОЕЗІЇ - З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Мета: поглибити знання учнів про творчість Олени Пчілки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, творчу уяву, здатність уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; виховувати любов до природи, поетичного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

ВОСЬМИНІЖКА

Ми спитали восьминіжка:

— Де в воді твоя доріжка?

Відповів нам восьминіжка:

— Де гуляю, там й доріжка.

— А чому у восьминіжок

Рук нема і нема ніжок?

— А у нас, у восьминіжок,

Вісім рук чи вісім ніжок...

В. Тузлов

2. Робота над чистомовкою

Ро-ро-ро — твори добро;

Ити-ити-ити — нам у добрі жити;

Ать-ать-ать — хай всі добро творять.

3. Вправи на розвиток фонематичного слуху

— Яке слово довше?

Кущ — сад; земля — паркан; трава — кропива.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах. Гра „Дуель”

Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом опрацьованого розділу.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву (с. 110).

— Розгляньте, які твори будемо вивчати в цьому розділі.

— Чого ви очікуєте навчитися, вивчаючи дані твори?

— Що нового хочете дізнатися?

— Відкриває поетичну збірку Олена Пчілка.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання біографічної довідки (с. 110)

Гра „Рибки”. Самостійне мовчазне читання учнями біографічної довідки

— Яке справжнє прізвище Олени Пчілки?

— Що вона писала для дітей?

— У якій книжці можна прочитати ці твори?

— Якою матір'ю була Олена Пчілка?

2. Опрацювання вірша Олени Пчілки „Діброва смутная вже листячко зронила” (с. 110-111)

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?

— Який настрій він у вас викликав?

2) Словникова робота.

Довідкове бюро

Діброва — ліс, у якому переважає дуб.

Пишати — тут: розквітати.

Най — нехай, хай.

Багряниця — тут: багряне листя.

Зголосила — тут: заплакала.

Вінець — прикраса, яку носили на голові.

3) Читання стовпчиків слів у парах.

Чолом

біллю

ронила

додолу

смутная

скрадаючись

востаннє

безрадісним

— Доберіть синонім до слова чоло (лоб); біллю (білизною); ронила (скидала).

Фізкультхвилинка

4) Читання вірша учнями в парі.

— Знайдіть у кожному віршованому рядку слова і словосполучення, які будемо виділяти голосом під час читання, тому що вони найбільш важливі.

— З якою гучністю будемо читати вірш? Які рядки слід читати голосніше?

5) Виразне читання вірша учнями за строфами.

— Вслухайтеся у звучання слів смутная, у журбі, зголосила (тобто заплакала).

— Чому діброва засумувала?

— Як про це говориться у вірші?

— Про що діброва просить зиму? Як вона до неї звертається?

— Прочитайте рядки, які свідчать про те, що зима відступила.

— Який пейзаж змалювала письменниця?

3. Робота над картиною Василя Полєнова „ранній сніг”

— Розгляньте картину Василя Полєнова „Ранній сніг” (с. 111).

— Що художник зобразив на картині?

— Що він намалював у центрі картини? Удалині?

— Які фарби обрав художник для своєї картини? Який настрій вони створюють?

— Чи співзвучні настрій картини і вірша? Чому?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Чим вас вразив вірш Олени Пчілки?

— Які слова і вирази вам запам'яталися?

VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читати виразно вірш. Дібрати до нього заголовок (с . 110-111).