Всі публікації щодо:
Осадчук Петро
Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік
ВИЩЕ УКРАЇНИ ТІЛЬКИ НЕБО. ПЕТРО ОСАДЧУК СТЕЖКА
Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезій Петра Осадчука; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; навчати уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву, чуття поетичного слова, асоціативне мислення; виховувати любов до рідного краю.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Прийшов Прокіп — кипить окріп,
Пішов Прокіп — кипить окріп,
Як при Прокопові кипить окріп,
Так і без Прокопа кипить окріп.
2. Гра «слово у слові».
— Складіть нові слова із літер слова електростанція. (Трос, танці, станція, секрет, сорт, торт, крос, кіт, рота, літак… )
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс знавців щедрівок.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Який розділ ми зараз вивчаємо?
— З творчістю яких українських поетів ми ознайомилися в цьому розділі?
— Послухайте уривок з вірша.
ДІД МОРОЗ
Дід Мороз не раз мені
Снився серед ночі:
Щоки в нього крижані,
Із льодинок очі.
Дід Мороз лише дихне —
Мерзне все довкола,
Тільки гляне — і мене
Холодом проколе.
Але тато пояснив,
Усмішку сховавши:
— Сняться тим холодні сни, Хто розкритий завжди…
— Який настрій викликав у вас цей вірш?
— Яким ви уявляєте автора? Тата?
— Це уривок з вірша, який належить перу українського поета Петра Осадчука. Сьогодні ми ознайомимося з його творчістю.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Біографічна довідка
— Народився Петро Ілліч Осадчук 2 грудня 1937 р. в селі Острівець Городенківського району на Івано-Франківщині в сім’ї хліборобів. З дитинства зростав напівсиротою (коли помер батько, хлопчикові було одинадцять років, старшому братові — шістнадцять, молодшому — чотири). Мати сама виростила трьох синів.
Педагогічні здібності та робота на освітянській ниві допомогли йому просто і цікаво писати для малих читачів.
2. Опрацювання статті про поета (с. 116-117)
Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання статті учнями
— Як поет визначив сенс свого життя? Як ви розумієте ці слова?
— Які збірки написав поет для дітей?
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання вірша Петра Осадчука «Стежка». (с. 117)
1) Читання вірша учнями в парі одне одному.
— Який вірш за настроєм?
— Яку картину ви уявляли, читаючи вірш?
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів «луною». за вчителем, а потім — у парах одне одному
Заллю |
згодом |
прудко |
шибку |
дзвенів |
щодуху |
молодчина |
в супрязі |
Учитель називає пояснення якогось із поданих слів, а учні визначають, якому слову воно належить.
Дуже швидко (прудко).
Разом, спільно об’єднавшись (в супрязі).
Пізніше, потім (згодож).
Скло в рамі вікна, дверей (шибка).
3) Робота над виразністю читання вірша.
— Який основний тон виберете для читання вірша?
— У якому темпі будете його читати?
— З якою інтонацією прочитаєте слова дощу?
4) Виразне читання вірша учнями.
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Як хлопчик тікав від дощу?
— Хто прийшов йому на допомогу?
— Чому він дякував стежці?
— Чому розізлився дощ?
— Як поет описав дощ?
— З приводу чого хлопчина висловлює жаль?
6) Гра «Знайди риму».
До хати — за п’яти
водою — з тобою… і т. д.
4. Робота за ілюстрацією
— Подивіться на ілюстрацію до цього вірша.
— Можемо ми віднести її до всього твору чи до якоїсь його частини?
— Що художник зобразив на картині?
— Що він намалював у центрі картини? Удалині?
— Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?
— Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто є автором цього вірша?
— Що нового ви дізналися про українського поета Петра Осадчука?
— Чого ми повинні в нього вчитися?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш. Описати: 1-ша група — хлопчика; 2-га група — стежку; 3-тя група — дощ.