Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік

КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. МИКОЛА ВІНГРАНОВСЬКИЙ ГРІМ - Поетична збірка - СВІТ ПОЕЗІЇ - З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Мета: поглиблювати знання учнів про творчість поета Миколи Вінграновського, вчити розмірковувати над текстом, емоційно реагувати на художнє слово; розвивати уяву, асоціативне мислення, мовне чуття, інтуїцію; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Фонетична зарядка

— Як крапає дощ? (Кап-кап-кап)

— Як гуркоче грім? (Гр-гр-гр)

— Як гуде машина? (Гу-у-у)

— Як дзижчить комарик? (Дз-дз-дз)

— Дмухніть на кульбабу.

2. Робота над скоромовкою

— Прочитайте скоромовку мовчки; хором повільно; весело, з почуттям гумору; в швидкому темпі, ніби ви біжите до автобуса, а автобус поїхав; виділяючи голосом дієслова.

Хом'ячок наш захворів —

Хтось холодним напоїв.

Хом'ячкові нудно в ліжку,

Ходить в гості сіра мишка.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра „Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання вірша М. Вінграновського „Приспало просо просеня...” (с. 126).

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Відгадайте загадку.

• Ось по небу кінь біжить,

З-під копит вогонь летить,

А під ним земля дрижить. (Грім)

— Творчість якого письменника ми вивчаємо?

— Чим особливі його вірші?

Микола Вінграновський оспівує свій рідний край, виражає свою любов до нього, захоплюється його красою. Сьогодні ми ознайомимося з поезією „Грім”, у якій яскраво відтворена картиналітньої грози.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання вірша Миколи Вінграновського „Грім” (с. 127-128)

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Чи сподобався вам вірш?

— Назвіть персонажів вірша.

— Хто його головний герой?

2) Словникова робота.

Мушу

умив

трусніть

навздогін

голубі

тремтів

щасливий

заговорила

— Прочитайте дієслова, потім — прикметники.

— В якому слові звуків більше, ніж букв? (Щасливий)

— В якому слові букв більше, ніж звуків? (Трусніть)

Фізкультхвилинка

3) Робота в парі. Підготовка до виразного читання вірша.

— Який основний тон виберете для читання?

— Знайдіть у кожному віршованому рядку слова і словосполучення, які будемо виділяти голосом під час читання, тому що вони найбільш важливі. (Під час розвитку думки голос підвищується, наприкінці — знижується. Крапка вказує на завершення думки, вимагає зниження голосу.)

4) Читання учнями вірша в парі одне одному.

5) Виразне читання вірша учнями вголос.

6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

— Які дії, властиві живим істотам, виконують персонажі вірша?

— Як називається цей художній засіб? Якими звуками сповнений вірш?

— Прочитайте слова: гроза, грім, гримів, тремтів, горів, у хмарі, згори, яри, трусніть. Які звуки в них найчастіше повторюються?

— Що вдалося передати автору за допомогою повторення саме цих звуків?

— Як називається такий художній засіб?

— Знайдіть у вірші інші слова, які допомагають „почути” грім. Яким у вірші показано грім?

— Зазвичай грім лякає людей, але у цьому вірші грім показаний добрим дядьком, що допомагає дітям зібрати врожай, обтрусити гілки слив, груш:

I натрусив зі сливи слив,

Щоб легше було сливі.

— Навіть буркотіння грому, яке поет передає словами зі звуком „р”, с буркотінням дядька, що хоче здаватися суворим, але насправді добрий.

7) Гра „Добери риму”.

Гримів — ... (горів);

щасливий — ... (сливі);

гриміти — ... (на квіти);

навздогін — ... (грім);

згори — ... (яри);

груша — ... (дуже);

хоче — ... (очі);

собі — ... (голубі);

опустив — ... (слив);

грушу — ... (мушу).

8) Гра „Диктор телебачення”.

Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на „глядачів”.

2. Опрацювання рядків із твору Г. Квітки-Основ'яненка „Грім гуде...” (с. 128)

— Доведіть, що у вірші „Грім” і в рядках із твору Г. Квітки-Основ'яненка „вчувається” гуркіт грому.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра „Закінчи речення”

• Сьогодні на уроці я вчився...

• Мені сподобалося...

• Урок завершую... настроєм.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш (с . 127).