Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік

КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. ГАЛИНА ДЕМЧЕНКО ЛЕЛЕКИ - Оповідання - СВІТ ПРОЗИ - З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати зв'язне мовлення; образне мислення; виховувати турботливе ставлення до птахів.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. читай виразно і чітко!

ШКОДЛИВИЙ ЦАП

На городі цап, цап

Капусточку хап, хап,

Борідкою трусь, трусь

Капусточку хрусь, хрусь,

Ратичками туп, туп,

Капусточка хруп, хруп,

А за цапом дід, дід

З батурою хтось, хтось.

Цап як скаче: брик, брик,

На все село крик, крик,

На синяки дме, дме,

Вигукує: „Ме! Ме!”

За ним Рябко: „Гав! Гав!

Оце тобі, щоб не крав!”

2. Робота над скоромовкою

Гра „Дощик”

Діти читають хором:

• накрапає дощ (тихо);

• дощ пускається сильніше (голосніше);

• злива (голосно);

• дощ слабшає (тихіше);

• дощ припинився (читання припиняється).

Їде Зоя в зоопарк,

Ось її зупинка.

Вийшла Зоя із таксі,

Засміялась дзвінко.

„Зебра, заєць, зубр, змія —

Тут їх всіх побачу я!”

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра „Хто краще?”

Конкурс на кращу складену розповідь про те, як склалася доля лелечати.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми розширимо свої знання про життя лелек. Допоможе нам у цьому українська письменниця Галина Демченко.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання тексту Галини Демченко „Лелеки” (с. 149-151)

1) Гра „Рибки”.

Самостійне мовчазне читання тексту учнями.

— Чи сподобалося вам оповідання?

— Які картини ви уявляли, читаючи оповідання?

— Коли найбільше хвилювалися за молодих лелек?

2) Словникова робота.

Робота в парі

— Прочитайте слова лівого стовпчика. Знайдіть тлумачення до них у правому стовпчику.

Луговина

те що смугою оточує що-небудь, облямівка

Обабіч

бути ознакою, прикметою того, що буде, що наступить

Кайма

поросла травою і кущами лука

Копирсатися

з обох боків, на обидва боки

Віщувати

встромляти що-небудь гостре в середину чогось, відокремлювати шматки, частинки

Фізкультхвилинка

3) Повторне читання оповідання учнями „ланцюжком”.

4) Аналіз тексту з елементами вибіркового читання.

— Де дівчинка побачила лелек?

— Знайди опис цих птахів.

— Чим відрізнялися молоді лелеки?

— Розкажіть, як лелеки збиралися в далеку дорогу і яке лихо спіткало лелечу зграю.

— У чому виявилася турбота і справжня дружба між птахами?

— Поміркуйте, що могло б статися з молодим лелекою, якби до нього поставилися байдуже?

2. Цікаво знати!

Цей великий красивий птах із сніжно-білим і чорним оперенням здавна живе біля житла людини. Довірливість, вірність тим самим місцям гніздування викликали у людей любов до лелек. З радістю зустрічають люди лелек навесні, коли ті повертаються до старих гнізд. Лелека білий прилітає на місце гніздування досить рано — починаючи з середини березня і до кінця квітня. Лелеки живуть парами. Великі, майже плоскі гнізда, мостять на дахах будівель, на старих деревах, іноді на електричних стовпах. У цих гніздах птахи живуть багато років.

Лелек часто можна бачити в гнізді, де вони сидять або стоять на довгих тонких ногах (а то й на одній), іноді видаючи тріскучі звуки, які виникають від ударів однієї частини дзьоба об другу. Дорослі лелеки голосу не мають.

Живляться лелеки не тільки жабами, як дехто вважає. Їхньою їжею є миші-полівки, ховрахи, багато різних комах, особливо водяних, саранових. Цим лелеки приносять велику користь рибному та сільському господарству. Підраховано, що протягом дня лелеки приносять їжу місячним пташенятам 9 разів.

З відкладених навесні 2-7 (найчастіше 4) білих яєць, які птахи насиджують по черзі, через місяць вилуплюються голі, безпорадні пташенята. На відміну від дорослих птахів вони мають голос — пищать.

Перед відльотом у теплі краї на зиму лелеки збираються у зграї. У вересні- жовтні вони залишають місця гніздувань і відлітають на південь, в Африку. Живе лелека близько 20 років.

3. Робота в парі

— Порівняйте оповідання Юрія Збанацького та Галини Демченко про лелек. Якою темою їх об'єднано? Що спільного й відмінного у поведінці птахів у цих творах?

— Поділіться одне з одним враженнями від оповідання Юрія Збанацького „Лелеки”.

4. Гра „Буксир”

Створюється пара із „сильнішого” і „слабшого” учнів. „Сильніший” учень веде у читанні, а „слабший” намагається досягти темпу читання „сильнішого” учня.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чим сподобався вам сьогоднішній урок?

— Що нового на ньому дізналися?

— Який висновок для себе зробили?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Стисло переказувати оповідання від імені Лелечича (с. 149-151).