Всі публікації щодо:
Носов Микола
Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік
СВІТ ДИТИНИ. МИКОЛА НОСОВ ВИТІВНИКИ
Мета: ознайомити учнів з творчістю Миколи Носова, розкрити гумористичний характер творів; удосконалювати навички свідомого виразного читання за особами; розвивати творчі здібності, зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сум за сміхом по двору
Невідступно ходить,
Сміх лікує дітвору,
Ну, а сум їй шкодить.
Як дитина-вереда
Хниче без упину,
Значить сталася біда:
Сміх її покинув.
Значить, сум її насів,
З очей сльози точить,
І тому дитина всім
Голову морочить.
На таку дитину гріх
Гримати і цикать,
Подаруй дитині сміх —
Перестане хникать.
В. Лагода
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Складання чистомовки
— Доповніть чистомовку римованими рядками.
Рі-рі-рі — зростайте у… (добрі).
Лі-лі-лі — діточки мої… (малі).
Ші-ші-ші — не тамуйте зла в… (душі).
Та-та-та — хай панує… (доброта).
— Які слова ми добирали? (Як у вірші, як у пісні, римовані)
— Що таке рима? (Рима — це співзвучність закінчень слів у віршованих рядках.)
2. Робота над скоромовкою
ЛЕЖЕНЬ
Жоржик-лежень, лежебока,
З лежебокою морока,
Женя каже: — Не лежи,
Жито жати поможи.
Лежень каже: — Може, жалко,
Жалко, Женечко, лежанки?
Що ж, як будете ви жати,
Зможу в житі я лежати!
Грицько Бойко
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра «Хто краще?».
Конкурс на краще виразне читання гумористичного вірша Грицька Бойка «Отакий у мене ніс». (с. 163-166).
2. Гра «Наші поради».
Учні зачитують складені поради головному героєві вірша Грицька Бойка «Отакий у мене ніс».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Розшифруйте слово, прочитавши кожну третю літеру.
Б Л В М К И С Ч Т А У І Є Ю В Т Д Н К П И Ш Ц К І Л И
(Витівники)
— Як ви розумієте це слово?
— Доберіть до нього синонім. (Вигадники)
— Чи зустрічалися ви в житті з витівниками? Де?
— Отже, витівник — це організатор веселощів.
— Промовте слово витівники здивовано; з обуренням; радісно; з питальною інтонацією.
— Саме так називається оповідання російського письменника Миколи Носова.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
— Початок письменницької біографії Миколи Носова був незвичайним, і письменником він став ніби випадково: коли у нього народився син, доводилося розповідати йому багато казок. Син підростав і вимагав нових і нових казок. Так Носов почав складати різні історії не тільки для сина, але і для його друзів.
Одного разу Миколу Миколайовича Носова запитали, чому він став письменником: «Дитячим письменником я став тому, що коли я виріс, мені взагалі захотілося стати письменником. А стати письменником мені захотілося тому, що у мене було цікаве життя, і в мене було про що розповісти людям».
Носов дуже любив спостерігати за іграми дітей, йому подобалася їхня безпосередність, їхні фантазії, вигадки, витівки. Найперше оповідання, яке він написав своєму синочкові, — «Витівники». — відніс до журналу «Мурзилка». Оповідання надрукували. За цим оповіданням пішли інші.
2. Опрацювання статті про Миколу Носова (с. 166)
Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання статті учнями
— Де народився Микола Носов?
— Які збірки оповідань зробили його відомим?
— Які твори цього письменника ви читали?
3. Опрацювання оповідання Миколи Носова «витівники». (с. 166-168)
1) Гра «Передбачення».
— Як ви вважаєте, про що буде оповідання?
— Яким воно буде — сумним чи веселим?
— Чому ви так вважаєте?
2) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.
— Чи правильне припущення ви зробили?
— Чи сподобалося вам оповідання?
— Яке воно за настроєм?
— Назвіть імена головних героїв.
Фізкультхвилинка
3) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів одне одному в парі
Забави |
витівати |
крамниці |
зачинили |
завісили |
злякалась |
витівники |
забавлятися |
— Серед поданих слів знайдіть спільнокореневі. (Забави — забавляти; витівники — витівати)
— Доберіть синонім до слова крамниця. (Магазин)
4) Повторне читання тексту «ланцюжком».
— Хто оповідач?
5) Робота над інтонацією.
— Прочитайте окличні речення з різним логічним наголосом.
— Прочитайте питальні речення.
6) Читання за особами.
7) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Як же діти організували гру?
— Що вони зробили?
— Чому в хатці було так темно?
— Кого діти найбільше боялися?
— Що Валя сказала про вовка?
— Чи дійсно був вовк? Доведіть.
— Чому Валя відразу не сказала? Прочитайте.
— Чому діти боялися підійти до столу? Прочитайте.
— Як ви вважаєте, чому хотів навчити вас Микола Носов?
— А ви боїтеся темряви? Чому?
— Звідки беруться страхи?
— Як з ними можна впоратися?
— За що ви б могли похвалити дітей?
— За що можна їх посварити?
— Що б сказала мама, якби побачила цю картину?
8) Робота в групах. Складання плану оповідання.
— У вас на столі є конверти. Спробуйте скласти план до оповідання. На картках необхідно поставити номер по порядку, а в тексті знайти початок і кінцівку кожної частини, позначивши їх олівцем.
План
1. Може бути це сірий вовк?
2. Діти читали казку «Троє поросят».
3. Так і не стали грати в «Трьох поросят».
4. Спорудження будиночка.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Продовж речення».
✵ Сьогодні на уроці я дізнався…
✵ Сьогодні на уроці я навчився…
✵ Сьогодні на уроці я намагався…
✵ Найкраще мені вдалося…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти продовження оповідання, починаючи його словами «Одного разу діти знову залишилися вдома самі…».