Всі публікації щодо:
Фольклор

Розробки уроків - Уроки позакласного читання. 3 клас - 2016 рік

КАЗКА — ЦЕ ДИВО, СПОВНЕНЕ КРАСИ

Мета: підтримувати інтерес учнів до казки; удосконалювати техніку виразного читання закріплювати вміння розрізняти народну й авторську казки; вчити слухати, відповідати на запитання; розвивати читацький інтерес учнів, пам'ять, увагу, мислення, спостережливість; викликати бажання творити добро, пробуджувати бажання читати казки самостійно; виховувати любов до народної творчості.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Гра «Склади слово»

— Прочитайте слова (запис на дошці).

Котик, Артемон, Зайчик, Котигорошко, Айболить.

— Чому ці слова написано з великої букви? (Імена казкових героїв)

— Складіть слово з перших літер цих слів. (Казка)

2. Вправа на розширення кута зору

Учні читають слова з картки, дивлячись на крапку.

— Яке слово «зайве» ? Чому?

3. Хорове читання вислову (запис на дошці)

Казка кличе нас у мандри, велить бути в житті сміливими й мудрими, долати перешкоди й біди і не забувати добра світового, бо тільки цим і вимірюється наша людська сутність.

В. Шевчук

— Куди нас кличе казка?

— Якими велить бути?

— Чим вимірюється людська сутність?

4. Технологія «Мікрофон»

А чи знаєте ви, друзі, звідки прийшла казка?

В ній живе народна мудрість, матусина ласка.

В ній звірята і пташата розуму навчають,

В ній завжди любов і дружба зло перемагають.

— Хто здогадався, чому буде присвячений наш урок?

— Прочитайте тему уроку.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

— Казка — це чарівна країна. Казок чимало є на світі. Казка — давній і мудрий порадник. Це вона дає нам перше уявлення про добро і зло, правду і неправду, чесність, справедливість.

Сьогоднішній урок ми присвятимо казкам.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книг

— Розгляньте виставку книг. Які книжки розташовані у нас на полиці?

— Хто автор цих книжок?

— Прочитайте назви книжок.

— Що об’єднує виставлені книжки?

— Чи є серед книжок збірники?

— Які казки називають авторськими? народними?

— У сиву давнину, коли люди не вміли писати, улюблені казки усно передавали з покоління в покоління. Тому автором таких казок уважають народ, а казки називають народними. Авторська казка має певного автора — письменника-казкаря.

— Чи любите ви читати чи слухати казки?

— Які казки вже знаєте?

— Яких казкарів ви знаєте?

— Казка — це диво. Вона дає нам привід для роздумів, повчає, приносить багато радості.

2. Лексична робота. Робота в парах за картками

Гра «Обличчям до обличчя»

Учні повертаються одне до одного читають пояснення слів.

Жанри — це види творів, які сформувалися протягом багатьох століть. Кожний жанр народжувався, змінювався, дорослішав.

Жанри: загадки, казки, прислів’я, оповідання, скоромовки, вірші…

Казка — розповідний або писемно-літературний твір, один із основних жанрів народної творчості про вигадані події, вигаданих осіб, іноді за участю фантастичних сил.

3. Робота над прислів'ями

Гра «Збери прислів'я»

Казці — кінець,

та не скоро діло робиться.

Кому казка,

а пісня ладом гарна.

Скоро казка мовиться,

а ділу вінець.

Казка складом,

а розуму в них багато.

Казки маленькі,

а кому бубликів в’язка.

— Поясніть ці прислів’я.

4. Технологія «Мозковий штурм»

— Навіщо потрібні казки?

— Чого, на вашу думку, вчить казка?

✵ Казка вчить бути обачними, мудрими, не вірити улесливим словам.

✵ Навчає заздалегідь бачити погані наміри співрозмовника.

✵ Казка вчить бути добрим, розсудливим.

✵ Навчає не обманювати одне одного.

✵ Навчає допомагати одне одному.

5. Фізкультхвилинка для очей

«Маятник» — рух очей вправо-вліво.

«Стовпчик» — рух очей вгору-вниз.

6. Опрацювання української народної казки «Солом'яний бичок»

1) Лексична робота.

Мички — пучок конопель або льону, підготовлений для прядіння.

Кужіль — прядиво або вовна, намотані на кужівку.

Третячок — трирічна домашня тварина.

Сіпав — тягнути рвучкими, різкими рухами; смикати.

Толока — залишене під пар поле, що служить пасовищем для худоби.

Хорти — тонконогий, з видовженим тулубом і довгою гострою мордою, з прямою шерстю мисливський собака.

Ляда — рухома покришка, дверцята, що прикривають отвір всередину чого-небудь.

2) Читання казки вголос окремими учнями.

3) Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання.

— Хто автор казки? (Народ)

— Які дійові особи вам зустрілися у казці?

— Як закінчилася казка?

— Як могла закінчитися казка?

— Чому казка так називається?

— Як жили дід і баба? Виберіть правильну відповідь: бідно, багато, у достатку.

— Чи мудро, на вашу думку, дід учинив зі звірами, вкинувши їх у погріб?

— Що обіцяв зробити дід зі звірами?

— Чи виконав він свою обіцянку?

— Як звірі відплатили добром за добро?

— Знайдіть і прочитайте уривок твору, в якому розповідається, як змінилося життя діда і баби.

— Прочитайте уривок, в якому розповідається, що сталося з бичком.

— Чи подобається вам кінцівка твору?

4) Технологія «Мікрофон».

— Як би ви закінчили казку?

— Чого навчає нас ця казка?

5) Гра «Ми — актори». Читання за особами.

— Знайдіть і прочитайте діалоги бичка із ведмедем, вовком, лисичкою та зайчиком. Доберіть відповідну інтонацію.

7. Фізкультхвилинка

8. Опрацювання казки В. Сухомлинського «Пелюстка і квітка»

1) Підготовка до читання.

гря-доч-ці

жор-жи-ни

пе-люст-ки

за-гор-ди-ла-ся

най-кра-ща

най-го-лов-ні-ша

на-пру-жи-ла-ся

шип-ши-на

ди-вить-ся

бай-дуж-ки

то-нень-ких

му-рав-лик

2) Самостійне мовчазне читання казки учнями.

3) Бесіда за змістом.

— До якого жанру належить цей твір?

— Чому ця казка називається авторською?

— Назвіть дійових осіб.

— Прочитайте слова, якими автор описує героїв казки.

— Намалюйте словесний портрет кожного героя.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

— Які поняття та асоціації виникають у вас зі словом казка? Чому?

1. Складання "Асоціативного куща"

2. Казкова вікторина «У світі казок»

— А тепер перевіримо, чи добре ви знаєте казки…

За правильні відповіді вчитель роздає учням жетони. Наприкінці вікторини визначають переможця.

✵ Сидить Півник на печі,

Їсть смачненькі калачі.

Ось Лисичка прибігає,

Півника мерщій хапає.

Біжить Котик рятувати,

В Лиса Півника забрати.

(Казка «Котик і Півник» )

✵ Вигнав дід козу із хати —

Та й пішла вона блукати:

В зайця хатку відібрала.

Всі козу ту виганяли,

Рак козуню ущипнув,

Зайцю хатку повернув.

(Казка «Коза-Дереза» )

✵ Я — бичок-третячок,

Солом’яний у мене бочок.

Із соломи дід зробив,

Бік смолою засмолив.

(Казка «Солом’яний бичок» )

✵ З’їла жінка горошину,

Згодом народила сина.

Виріс, як з води хлопчина,

Захищать пішов родину.

Бивсь зі змієм булавою

Врятував братів з сестрою.

Дам подумать тільки трошки,

Хлопця звуть?.. (Котигорошко).

— З якої це казки?

✵ Гуси, гуси, гусенята!

Візьміть мене на крилята

Та понесіть до батенька,

А в батенька — їсти й пити,

Ще й хороше походити.

(Казка «Івасик-Телесик» )

— Чиї це слова та з якої казки?

✵ Котику-братику!

Несе мене Лиска

По каменю-мосту

На своєму хвосту.

Порятуй мене!

(Півник із казки «Котик і Півник» )

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Мікрофон»

— Які ваші враження від уроку?

— З якими казками ознайомилися на уроці?

— Що, на вашу думку, вдалося найкраще? Чому?

— Чого навчилися на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Народ скаже, як зав’яже». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.