ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік

Нe будь байдужим

Матеріал до уроку. Анатолій Качан „Крихта хліба”. Леонід Глібов „Хто вона?”.

Мета. Ввести учнів у світ поезії відомого українського поета Анатолія Качана, розширити знання учнів про творчість Леоніда Глібова. Удосконалювати навички виразного читання поетичних творів; збагачувати словниковий запас учнів; учити відчувати образність художнього слова. Виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання. Картки-„блискавки”.

Хід уроку

I. Організація класу. Мовленнєва розминка.

1. Звуконаслідувальна вправа. Гра „Що як звучить?”.

Жук літає угорі і дзижчить ... (жу-жу).

Вуж сховався у норі і шипить ... (шу-шу).

Шелестить трава ... (ша-ша).

Пилка дзенькає ... (дза-дза).

Краплі падають (дзень-дзень).

Повний звуків день.

2. Робота над скоромовкою.

На лужок ішов сніжок,

Вбрав лужок у кожушок.

По лужку стрибав Дружок,

І пошкодив кожушок.

Читання скоромовки повільно пошепки, голосніше швидше, голосно швидко, мовчки швидко.

Змагання „Хто швидше прочитає скоромовку”.

3. Читання загадки з пропущеними буквами, що позначають голосні звуки.

— Що допомогло вам відгадати цю загадку?

— Які асоціації у вас виникають зі словом зима?

II. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Слово вчителя.

— Зима — чудова пора року. Ми любимо її за скрипучий білий сніг, за морозець, який щипає за ніс і щоки, за чудові зимові свята та розваги. Та для тварин зима суворе випробування. Сьогоднішній поетичний твір розкаже про це.

2. Читання запису.

— Ідучи за стрілками, прочитайте запис.

— Сьогодні ми познайомимося із його твором та твором іншого письменника — Леоніда Глібова.

III. Опрацювання вірша А. Качана „Крихта хліба”.

1. Читання вірша вчителем.

— Яким пташкам поет присвячує свій вірш?

2. Словникова робота.

Лісосмýга — смуга лісових насаджень.

Ожеледь — тонкий шар льоду на землі, на деревах.

Доберіть синоніми до слова завірюха. (Заметіль, віхола, хурделиця, хуртовина.)

3. Гра „Рибки”.

Читання учнями тексту мовчки, кожен — у своєму темпі, при цьому діти можуть рухати губами.

— Куди перебралися синиці? Чому?

— Як пташки просять про допомогу?

— Які почуття передає поет?

— Прочитайте рядки, шо найвиразніше передають бідування пташок.

— Яку важливу думку висловлює поет в останній строфі вірша?

4. Гра „Диктор телебачення”.

Читання вірша з періодичним відриванням погляду, щоб подивитися па глядачів.

5. Гра „Знайди риму”.

Сніговúці — синúці.

Теплó — селó.

Морóзи — на дорóзі.

Вікнó — зернó.

Годівнúці — дрібнúці.

Відчувáть — замерзáть.

6. Робота в групах.

1 група. Продовжити речення.

Вчасна допомога особливо цінна тому, що ... .

2 група. Скласти розповідь „Як я можу допомогти пташкам взимку”.

IV. Опрацювання вірша Леоніда Глібова „Хто вона?”.

1. Словникова робота.

2. Вправа на миттєве сприймання слів.

Слова на картках-„блискавках”: вона, до нас, зима, сонечко, сніжок, дітям.

3. Вправа для розширення кута зору.

Буде

прибуде

любесенько

бистресенько

прогляне

стане

4. Читання вірша учнями самостійно (мовчки).

— Прочитайте акровірш і дайте відповідь на запитання, поставлене в його назві.

5. Повторне читання вірша вголос. Відповіді на запитання.

— Прочитайте рядки, у яких автор описує ознаки весни.

— У яких рядках автор описує весну як живу істоту?

— Кого автор має на увазі, коли пише

„із далеку бистресенько

вона до нас прибуде”?

— Що ви знаєте про ластівок?

6. Виразне читання вірша.

Учні у парах готуються до конкурсного читання, вибирають темп і інтонацію, звертають увагу на розділові знаки.

Конкурсне читання вірша.

V. Підсумок уроку.

— Твори яких авторів ви вивчали на уроці?

— Що у них спільного?

— Що відмінного?

— Складіть прислів'я. Поясніть їх.

Ластівка день починає, • ніж журавель в небі.

Краше синиця в жмені, • там нема комашок.

Де багато пташок, • а соловей його кінчає.