Всі публікації щодо:
Косач Ольга
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік
Уявляй, прислухайся, розмірковуй
Матеріал до уроку. Олени Пчілка «Діброва смутная…».
Мета. Удосконалювати навички виразного читання, продовжити знайомство з творчістю О. Пчілки: вчити бачити прекрасне, визначати настрій поетичного твору. Збагачувати словниковий запас. Виховувати любов та бережне ставлення до природи.
Обладнання. Портрет О. Пчілки, збірки творів О. Пчілки, таблиці для розпитування, картки-«блискавки». із словами.
Хід уроку
I. Мовна розминка.
1. Гра «Спіймай спільний звук».
Мак, марка, мама, міст, сом. ([м])
Морозиво, молоко, волосся, олень. ([о])
Родина, народ, рідня, брат, рід. ([р])
2. Чистомовка.
Ат-ат-ат — а у мене — старший брат.
Ра-ра-ра — а ще є мала сестра.
М’я-м’я-м’я — дружня в нас сім’я.
Ся-ся-ся — усміхається бабуся.
Усь-усь-усь завітав до нас дідусь.
Ки-ки-ки — приїхали дядьки й тітки.
На-на-на — це наша родина.
3. Розпитування.
а) За таблицею складів;
б) гра «Блискавка».
Слова на картках для миттєвого розпізнавання: зима, крило, снігом, краса, сила, гордим, палає, проміння, пташка.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство із життєвим і творчим шляхом Олени Пчілки.
Олена Пчілка — це псевдонім Ольги Драгоманової-Косач. Вона писала вірші й казки для дітей, збирала народні казки, прислів'я, дитячі пісні, ігри. Деякі з цих творів ви зможете прочитати в книжці «Годі, діточки, вам спать».
Олена Пчілка — мати Лесі Українки — вимоглива і мудра матір, яка виховала з малої Лесі видатну письменницю, допомогла її таланту розкритися в літературі, музиці, мистецтві. Ось один із віршів О. Пчілки, який покаже вам красу природи, навчить визначати настрій поетичних творів.
III. Робота над віршем О. Пчілки «Діброва смутная…».
1. Слухання вірша.
— Послухайте вірш і скажіть, який пейзаж письменниця змалювала словами.
2. Словникова робота.
Діброва — ліс, у якому переважає дуб.
Питати — розквітати.
Най — нехай, хай.
Багряниця — багряне листя.
Палає — горить.
Безрадісним — сумним.
Журба — смуток, сум.
Ронила — скидала.
Смутная — сумна, зажурена.
Зголосила — закричала, заплакала.
3. Поп горне читання вірша (напівголосно).
— З яким почуттям слід читати цей вірш?
4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Якою змальовує О. Пчілка діброву?
— Чому діброва смутная? Прочитайте рядки пояснення.
— Про що діброва просить зиму?
— Прочитайте рядки, які свідчать про те, що зима відступила.
5. Фізкультхвилинка для очей.
Совенята
Сплять маленькі совенята. (Очі заплющені.)
Раз! розкрили оченята,
Подивилися навколо, (Кругові рухи очима.)
Потім вгору і додолу. (Головою не рухати, тільки очима.)
Оченята блим!, блим!, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати,
А ми будемо читати!
В. Бутрім
6. Мовчазне читання вірша учнями. Словесне малювання.
— Який пейзаж ви б намалювали? А що зобразив художник?
— Який настрій у вас викликав ней вірш? Чому?
7. Читання «буксиром».
— Як ласкаво звертається автор до діброви?
8. Читання нарами «ланцюжком». по рядку.
— Які слова вірша підказують вам, як читати цей твір?
— Чому в кінці вірша авторка вирішила поставити три крапки? Про що це свідчить?
9. Виразне читання вірша учнями з передачею за допомогою інтонації ного журливого настрою.
Можна провести конкурс на краще читання вірша «Діброва смутная…».
10. Робота з зошитом (с. 31).
IV. Підсумок уроку.
— Чи сподобався вам вірш О. Пчілки «Діброва смутная…». Чим? Обґрунтуйте свою думку.
— Які рядки вірша найбільш точно передали настрій твору?