ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік

Світ чарівний і казковий

Матеріал до уроку. Українська народна казка „Про Оха-чудотвора“.

Мета. Ознайомити з ознаками чарівної казки. Удосконалювати вміння читати в особах, переказувати близько до тексту. Розвивати вміння аналізувати, оцінювати вчинки персонажів казки. Виховувати бажання допомагати людям, почуття доброти.

Обладнання. Чарівна торбинка з предметами: перстень, стріла, жолуді, перо, голка, дзеркало.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Гра „Продовж речення“.

— Українські народні казки можна поділити на ... (3 групи).

— „Заєць та їжак“, „Лисиця та рак“ — це казки ... (про тварин).

— „Кривенька качечка“ це казка не про тварин, а ... (чарівна казка).

2. Бесіда.

— Чарівні казки здебільшого це ті, у яких поєднуються звичні події з неймовірними, тобто фантастичними. У них відбуваються чарівні перетворення, присутні чарівні предмети, героям казок допомагають чарівні помічники, які наділені надприродними властивостями.

— Які чарівні казки вам відомі?

3. Гра „Чарівна торбина“.

У „чарівній“ торбинці є такі предмети: перстень, стріла, перо, три жолуді, голка, дзеркало.

Учні по черзі витягують предмет і називають казку, з якої він потрапив у торбинку.

III. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні продовжуємо вивчати чарівні казки. Ідучи за цифровою підказкою, прочитайте назву казки.

3 чудотвора 2 Оха 1 Про

Вправа „Прогнозування“.

— Як ви думаєте, Ox-чудотвор позитивний герой чи негативний?

IV. Сприймання нового матеріалу.

1. Словникова робота „Утвори слово і прочитай“.

Ба дить

вихо чить

прино жить

бі сить

Розпочинають окремі учні, потім — хором (з нарощуванням сипи голосу, швидкості).

2. Тлумачення слів.

Копа — давня одиниця лічби, що дорівнює 60.

Хорт мисливська собака.

Яр — глибока довга западина; заглиблення зі схилами.

Перекинутися — перетворитися.

3. Первинне читання казки вчителем.

Учитель читає казку.

— Що ви тепер можете сказати про свої прогнози: Ох-чудотворець — позитивний чи негативний герой?

— Назвіть персонажів казки.

4. Повторне читання казки самостійно.

5. Бесіда за змістом твору.

— Про що дід домовився з Охом?

— Яку ціну він заплатив за цю послугу?

— Як Ох тримав у неволі хлопця?

— Які випробування пройшов дід?

— Хто допоміг батькові впізнати сина?

— Як хлопець вирішив провчити Оха?

6. Вибіркове читання.

— Які випробування Ох влаштував дідові?

— Хто допомагав дідовому сину врятуватися від Оха?

— Прочитайте, як окунь перехитрив щуку. Хто ж насправді кого перехитрив?

— Чим закінчилася казка?

7. Характеристика дійових персонажів.

ХЛОПЕЦЬ

ОХ

добрий

корисливий

послушний

підлий

розумний

злий

терплячий


вдячний


8. Фізкультхвилинка.

9. Читання казки в особах.

10. Логічна вправа.

— Чи погоджуєтесь ви з таким ланцюжком міркувань:

Бідний чоловік стомився. — Ох. — Поневолення замість допомоги. — Зло. — Перемогло добро?

11. Робота з зошитом (с. 6).

12. Переказ уривків казки близько до тексту.

— Розгляньте малюнок на с. 12, а потім — на с. 14. Перекажіть уривок казки, який відповідає зображеному.

13. Поділ казки па частини. Складання плану.

План

1. Перша зустріч з Охом.

2. Охові перетворення дідового сина.

3. Як син перехитрив Оха.

4. На ярмарку.

5. Поєдинок щуки й окуня.

6. Як хлопець перекинувся перснем.

7. Царівна рятує парубка.

14. Переказ усієї казки близько до тексту.

V. Підсумок уроку.

— Чому казку про „Оха-чудотвора“ можна вважати чарівною?

— Які чарівні перетворення вам найбільше запам'яталися чи сподобалися?

— Чого навчає ця казка?

— Як би ви перехитрили чи провчили Оха?

УРОК 7. Урок позакласного читання