Всі публікації щодо:
Тютюнник Григір
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік
Навколо все мені цікаве
Матеріал до уроку. Григір Тютюнник «Бушля».
Мета. Розширити уявлення дітей про цікавий світ навколо них. Вчити виразно, інтонаційно, швидко читати; розвивати допитливість, інтерес до навколишнього життя. Виховувати почуття краси рідної природи.
Обладнання. Таблиці складів для розчитування, предметні малюнки, картки-«блискавки». зі словами.
Хід уроку
І. Організація класу. Мовна розминка.
1. Вправа на розвиток фонетичного сприймання.
Учитель показує малюнки, учні називають птахів, що зображені на них, визначаючи, який спільний звук ([c]): соловей, сова, ластівка, синиця, снігур, сокіл.
2. Вигадування загадки.
Велика, довгонога, довгошия птаха,
Ховається від неї і птиця, і комаха.
Водою в очереті ходить,
Поживу зубатим дзьобом схопить. (Бушля)
— На якого птаха схожа бушля?
— Що ви знаєте про неї?
3. Розчитування.
1) За таблицею складів (з голосними [е, є, у, ю]).
2) Гра «Знайди слово».
Утворення слів зі складів.
— Що можна сказати про ці слова? (Це дієслова, стосуються якоїсь особи.)
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні ми познайомимося з автором оповідань для дітей Григором Тютюнником та його творчістю. Він писав: «Оповідання — найближче до поезії, до почуття». Саме над почуттями він працював. Описував їх, адже все, шо діялось навколо, цікавило його. Твори цього митця надзвичайно цікаві. Вони хвилюють, їх хочеться читати й перечитувати. їхні герої викликають співчуття і сміх, любов і жаль.
Тема добра й любові є основною у творах Г. Тютюнника для дітей. Ось один із творів, який дуже полюбляють маленькі читачі, — «Бушля».
III. Опрацювання оповідання Г. Тютюнника «Бушля».
1. Слухання частини оповідання, яку читає учитель (до слів «… розморило на дощ обох»..
— Хто головний герой твору?
— Про кого ще йдеться у цій частині оповідання?
— Знайдіть і прочитайте опис бушлі.
2. Продовження читання оповідання кращими учнями.
— Яка кумедна історія трапилася з Арсеном?
— Які почуття викликав у вас цей випадок?
3. Словникова робота.
Припустúв дощ |
покружляла |
птáство |
сíла |
дятел стукотíв |
учепúлась |
не клювáло |
задрімáла |
лáнтух |
прокúнулася |
велúкі прозóрі бýльбахи |
клíпнула звелáся збудúла удáрила кричúть |
— Прочитайте слова лівого стовпчика, поясніть їхні значення.
— Прочитайте слова правого стовпчика. Кого вони стосуються?
4. Фізкультхвилинка.
5. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
— Визначте тему твору.
— Поясніть значення виділеного вислову.
— Чи гнівався Арсен на бушлю та селян, які сміялися з нього?
— Доведіть свою думку словами з оповідання.
— Як ви гадаєте, чому письменник саме так закінчив розповідь про діда Арсена?
— На якій думці він наголосив? Прочитайте ці слова з оповідання.
6. Вправа на розвиток уміння швидко орієнтуватися у тексті.
1) Гра «Дочитай речення».
Учні готують і пропонують свої завдання однокласникам.
2) Гра «Відшукай слово».
Діти шукають і зачитують речення, в яких є слово «Арсен».
7. Поділ тексту на частини. Складання плану.
План
1. Не клювало.
2. Прилетіла бушля.
3. Переполох.
4. Арсен — бушля.
8. Переказування змісту оповідання за колективно складеним планом.
9. Розвиток зв'язного мовлення.
— Розкажіть, який епізод оповідання зображено на малюнку в підручнику (с. 135).
— Яким був дід Арсен? Складіть характеристику героя.
10. Словесне малювання.
— Складіть уявний малюнок до прочитаного твору.
— Чим вас приваблює це оповідання?
11. Робота з зошитом (с. 41).
IV. Підсумок уроку.
— Чого вчать вас події, описані в оповіданні?
— А які кумедні історії траплялися з вами?