Всі публікації щодо:
Трублаїні Микола
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік
Опікшись на молоці, води боїшся
Матеріал до уроку. Микола Трублаїні «Омар».
Мета. Продовжити знайомство учнів із творчістю М. Трублаїні. Викликати інтерес до його творчості; вдосконалювати навички правильного та швидкого читання; розвивати уміння переказувати прочитане; знаходити у тексті ознаки науково-популярного оповідання. Виховувати бажання більше дізнатися про тварин.
Обладнання. Фото омара, краба.
Хід уроку
I. Організація класу. Мовна розминка.
1. Гра «Розпитування».
— Прочитайте слова на одному диханні.
Весело (село)
вужча (вуж)
долото (лото)
пам'ятати (м'ята)
виорати (орати)
— Придивіться уважно до цих слів. У кожному з них заховалися інші слова. Знайдіть їх.
2. Відгадування загадки.
Вчитель читає, учні відгадують.
В морі є великий рак.
Відгадайте, зветься … (краб).
— Що ви знаєте про цю тварину?
3. Читання тексту з дошки.
— Прочитайте текст, роз'єднуючи слова. З нього ви дізнаєтеся про найбільшого морського рака.
Омаридужедавнітварини. ВонинаселялиокеаниЗемлі15млнроківтому. Правшіілівшііснуютьнстількисередлюдей, айсередтварин. Вомарів правааболіваклешніможутьбутинепомірновеликими. Людидавнодобуваютьомарівзарадисмачногом'яса.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з творчістю М. Трублаїні і пустунами з пароплава.
III. Опрацювання твору М. Трублаїні «Омар».
1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
1) Вправа на розширення поля читання.
2) Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.
3) Словникова робота.
— Доберіть синоніми до слів зойкнула (йойкнула), заверещала (закричала), шматувала (відривала).
2. Читання оповідання комбінованим способом.
1) Читання вчителем.
Учитель читає до слів «… під тропічним сонцем».
— Про кою ви дізналися з прочитаної частини твору?
— Як відбулося знайомство Яшки з омаром?
— Що трапилося з омаром пізніше?
2) Читання оповідання учнями до кінця.
— Як мавпочка поводила себе уже з мертвим омаром?
3. Читання оповідання вголос.
— То чому, опікшись на молоці, води боїшся?
4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
— Кого купили матроси?
— Знайдіть і зачитайте опис омара.
— Як Яшка відреагував на покупку?
— Як Омар помстився мавпочці?
— Хто врятував Яшку?
— Що трапилося з омаром від спеки?
— Знайдіть і зачитайте опис мертвого омара.
— Як поводився Яшка біля омара, шо сушився на сонці?
— Прочитайте слова боцмана. Поясніть, як ви їх розумієте.
5. Вправи на розвиток техніки читання.
1) Напівголосне читання.
Гра «Засічка — кидок».
2) Гра «Хто швидше?».
Знайдіть у тексті речення, у яких зустрічається слово «омар».
3) Гра «Розвідники».
Скільки разів у тексті зустрічається ім'я мавпочки? (3)
4) Гра «Ловись рибко».
За описом відгадайте героя твору.
«… почав чухатись. Потім нахмурився і ляснув рака лапою». (Яшка)
«… розмальований синьою, червоною, зеленою фарбами». (Омар)
«Він розняв ракові клешні». (Боцман)
6. Завдання у групах.
1 група — Скласти текст-міркування «Чим цікавий омар».
2 група — Скласти опис тварини.
7. Мовно-логічне завдання.
— Прочитайте частини прислів'їв. Подумайте, як їх з'єднати.
— Яке із цих прислів'їв, на вашу думку, підходить до оповідання?
Не спитавши броду. |
а тоді робити. |
Спершу треба розсудити, |
то би ніжку не зламала. |
Якби кізка не скакала. |
не лізь у воду. |
8. Робота з зошитом (с. 43).
IV. Підсумок уроку.
— Яку пригоду описав автор?
— Від чого автор намагається застерегти читача?