ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік

Золоті ключі

Матеріал до уроку. Михайло Стельмах „Гуси-лебеді летять”.

Мета. Ознайомити учнів з прозовими творами, у яких описується декілька подій із життя багатьох персонажів, вчити виразно, інтонаційно, правильно читати; розвивати логічне мислення і мову школярів; виховувати любов до природи, до старших.

Обладнання. Картини, малюнки лебедів.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Мовна розминка.

1. Розпитування за складовою таблицею.

2. Читання деформованих прислів'їв.

браДо распва маас сееб тьлихва

(Добра справа сама себе хвалить.)

дяЛюність родожча аз усе

(Людяність дорожча за усе.)

3. Пояснення змісту прислів'їв.

— Як ви розумієте кожне із прислів'їв?

III. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Слово вчителя.

— Питання добра і зла, краси природи, людяності, спостережливості. любові до всього живого здавна турбували людину. І, звичайно, цієї теми не могли не зачепити письменники, адже саме на їхніх творах ми вчимося бути добрими, людяними.

Сьогодні, читаючи повість М. Стельмаха „Гуси-лебеді летять”, кожен для себе повинен відкрити щось нове, почерпнути щось добре й приємне.

А що ж таке повість?

Це прозовий твір, у якому описано декілька подій із життя багатьох персонажів. Повість значно більша за обсягом, ніж оповідання. Тому ми знайомимося лише з уривками повісті „Гуси-лебеді летять”, а кому прийде до душі цей твір, той зможе прочитати його самостійно повністю.

2. Короткі відомості про автора.

М. Стельмах - відомий український письменник. І саме з повісті „Гуси-лебеді летять” ви дізнаєтесь дещо про його дитинство, про маму й дідуся. Цей твір автобіографічний, адже в ньому автор описує власне життя.

IV. Опрацювання уривків повісті М. Стельмаха „Гуси-лебеді летять”.

1. Робота над назвою твору.

— Прочитайте назву твору.

— Як ви думаєте, про кого йтиметься у ньому?

2. Слухання твору (учитель читає І частину). Перевірка первинного сприймання.

— Де відбувалися події, описані в І частині?

— Доберіть заголовок до І частини повісті.

— Як ви розумієте вислів „принесли нам лебеді на крилах життя”?

3. Словникова робота.

Розпáтланих хмар скрéсне крига

бентéжні звуки відімкнýти

мáяння крил вчорнíла катрáга-сторожка

4. Повторне читання І частини повісті вголос „ланцюжком”.

5. Вибіркове читання та словесне малювання.

— Прочитайте рядки, де описано приліт лебедів.

— До чого придивлявся хлопчик і чого йому так захотілося?

— Прочитайте пояснення діда.

— У яку пору не відбувається?

— Прочитайте, як дід розповів хлопчикові про золоті ключі.

— А як ви собі уявляєте золоті ключі сонця?

— Прочитайте рядки, у яких хлопчик уявляє собі те, про шо розповідав дідусь.

— Яким був хлопчик?

6. Фізкультхвилинка.

7. Продовження роботи над уривками повісті. Опрацювання II частини.

Читання вчителем початку, а крапнім учнем продовження II частини.

8. Словникова робота.

Світáння

насурмóнений

обрóшена

пускáє пóсмішку в бóроду

бреде тумáном літо

паленíти — червонíти

за однý-однíсіньку ніч

задúмлена вúшня

як би менí припильнувáти його?

9. Аналіз змісту ІІ частини з елементами вибіркового читання.

— Прочитайте рядки, у яких йдеться про травень, літо, вишню.

— За допомогою яких художніх засобів авторові вдалося зобразити їх як живих істот?

— Доберіть заголовок до II частини.

10. Запис плану в зошитах. Переказування творів за планом та словниковими словами.

11. Словесне малювання. Робота над ілюстрацією до твору (с. 160).

— Який епізод зображено на малюнку?

— Якими ви уявляєте собі Михайлика, його маму й дідуся?

Михайлик

мама

дідусь

допитливий

лагідна

мудрий

добрий

працьовита

добрий

люблячий

привітна

розумний

спостережливий

добра

люблячий

цікавий

любляча

поважний

мрійливий

терпляча


добродушний

таємнича


12. Робота над художніми засобами.

• Розпатлані, обвислі хмари —

• А сонце своїми ключами відімкне землю —

• Сонце посміхнеться і на промінні спустить ключі у ліси... —

• Переді мною, наче брама, розчиняється діброва... —

• Покотилася моя стежина, мов клубочок... —

• Від'їхав травень... —

• Заглянуло літо —

• Чую вранішню журбу роси —

• Літо пішло нашим городом —

• У квітчастій, кинутій на плечі хустці широко бреде туманом літо —

• 3 нами вітається аж задимлена росою вишня —

• Літечко торкнулось руками до ягід —

• Розпухлі щічки вишень паленіють —

13. Робота з зошитом (с. 48).

V. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

— Навчіться переказувати уривки за планом, використовуючи художні засоби.

— Поспостерігайте за літнім ранком і розкажіть, шо цікавого ви дізнатись, побачили, почули.

УРОК 112. Урок позакласного читання