Всі публікації щодо:
Зарубіжна література
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік
Сторінками казкових фантазій
Матеріал до уроку. Астрід Ліндгрен «Малий і Карлсон, що живе на даху».
Мета. Використовуючи різні види роботи над текстом, удосконалювати техніку читання; вправляти учнів у виразному читанні діалогів; розвивати уяву і фантазію. Виховувати любов один до одного.
Обладнання. Виставка книг Астрід Лінгрен.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Вправи на розвиток читацьких навичок.
1. Розчитування. Гра «Складіть слова».
Учні читають колонки складів у різному темпі.
BE |
МАР |
МА |
ШИНА |
ди |
ЧІР |
СПИ |
ВІЧОК |
МА |
ТАК |
ЧОЛО |
ГАВ |
ЛІ |
ЛЮК |
— З’єднайте склади І і II колонки, щоб утворилися слова.
2. Читання деформованого тексту.
— Прочитай текст.
тХо це?
Маньлекий тийвсто чоквічоло з кеньпухмики румаки. На житові прилизбно тропи папу дзикгу. На снипі мочиктор.
— Чи здогадалися ви. хто це? (Карлсон)
— Хто з вас читав книгу «Про Карлсона, що живе на даху».
— Чи доводилося вам бачити мультфільм за цією казкою?
— Пригадайте, хто був товаришем Карлсона. (Малюк)
3. Гра «Пройдіть лабіринт — прочитайте слова».
— Пройшовши лабіринт, прочитаєте ім'я видатної шведської письменниці, автора казки про Карлсона і Малюка.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
Астрід Ліндгрен народилася 14 листопада 1907 року в південній Швеції, в невеличкому містечку Віммербю провінції Смоланд, у фермерській родині.
Як написала сама А. Ліндгрен в автобіографічному збірнику «Мої вигадки». (1971), вона росла у вік «коней та кабріолета». Основним засобом пересування для сім'ї був кінний екіпаж, темп життя був повільнішим, розваги — простіші, а стосунки з навколишньою природою — тіснішими. Такі обставини сприяли розвитку в письменниці любові до природи цим почуттям проникнута вся творчість А. Ліндгрен, від ексцентричних історій про Пеппі Довгапанчоху до повісті про Ронні. доньку розбійника. У 1958 році Астрід Ліндгрен нагородили медаллю Ганса Крістіана Андерсена, яку називають Нобелівською премією в дитячій літературі.
Астрід Ліндгрен померла у 94-літньому віці у 2002 році.
Сьогодні ви маєте нагоду познайомитись із уривком казки «Малий і Карлсон, що живе на даху».
IV. Опрацювання уривка казки А. Ліндгрен «Малий і Карлсон, що живе на даху».
1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
1) Читання колонок складних слів.
Скляночка |
глузливо |
Боссе |
тюфтелька |
порожньо |
Бетан |
двадцять п'ять ере |
клапаті |
Пелле |
п'ятдесятиерова |
жалюгідні |
Карлсон |
прикрашають |
сердешна |
Малий |
страшенно |
найприємніший |
2) Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.
2. Словникова робота. Пояснення значень слів.
Вправа для розвитку мовної догадки.
— Прочитайте пояснення слів, подумки вставляючи пропущені букви та кінцівки слів.
Глузами — насмі… ки.
Тюфтелька — стра… а, підсмаж… ні або тушкова… кул… ки з м'ясн… го або риб'ячо… ф… ршу.
Éре — др… бна моне… у Шв… ції.
3. Читання казки комбінованим способом.
а) Читання вчителем до слів «… поплескав Малого по щоці».
б) Читання оповідання учнями «ланцюжком».
в) Читання розмови Бетан і Малого підготовленими учнями.
г) Читання частини про Карлсона і Малого кращими учнями.
4. Вибіркове читання за запитаннями і завданнями учителя.
— Як ви гадаєте, хто насправді прикрасив тюфтельками вежу з кубиків? Доведіть.
— Чому родичі не вірили Малому і його розповідям про Карлсона?
— Знайдіть і зачитайте про домовленість Бетан і Малого.
— Як з'явився Карлсон?
— Як Карлсон допоміг Малому дотриматися слова?
— Прочитайте зачин і кінцівку.
— Як ви гадаєте, що буде далі?
5. Вправи на розвиток швидкості читання.
1) Гра «Хто швидше?».
— Позмагайтеся, хто швидше знайде і прочитає абзац зі словами: «… забаглося щезнути саме тоді…». «… надворі стояла тепла, ясна погода…». «Нічого вони собі вигадали. Мама з татом підуть у кіно…».
2) Гра «Розвідники».
Порахуйте, скільки разів на с. 171-172 зустрічаються слова Карлсон (1 варіант) і «Малий». (2 варіант).
Які автор використала синоніми до слова «сказав». (Озвався, відповів, мовив, вигукнув, признався.)
6. Читання діалогів частинами.
— Між ким відбувається розмова на початку? (Родичами і Малим.)
— З якою інтонацією слід читати слова батька і матері? (З докором.) Брата і сестри? (З насмішкою.)
— Відшукайте розмову між Бетан і Малим. Прочитайте.
— Про що просила Бетан у Малого?
— З якою інтонацією слід читати слова сестри? (Улесливою, наказовою.)
— З якою інтонацією слід читати слова Малого? (Обуренно.)
— Відшукайте уривок про Карлсона і Малого.
— З якою інтонацією слід читати слова Карлсона? (Радісно, захоплено, впевнено, безжурно.)
— Прослідкуйте, як змінюється настрій Малого. Які слова на це вказують? (Від радісного до невпевненого.)
— Яким тоном слід читати слова хлопчика?
7. Мовно-логічне завдання.
— Визначте риси характеру героїв казки.
Карлсон |
спокійний хвалькуватий дотепний слухняний енергійний фантазер |
Малий |
8. Робота над малюнком (с. 172).
— Розгляньте малюнок. Які ще ілюстрації ви можете запропонувати до прочитаного уривка?
— Як ви оцінюєте вигадку Карлсона?
— Які почуття вона у вас викликала?
9. Робота з зошитом (с. 50).
V. Підсумок уроку.
— Яке ваше враження від прочитаного?
— Коли при прочитанні казки вам було дуже весело?
— Кого було жаль?