Всі публікації щодо:
Єфімов Олександр
Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік
Перший український майстер книгодрукування - ПОХВАЛА КНИГАМ
Матеріал уроку. «Друкар книг, перед тим не бачених» (за Олександром Єфімовим).
Мета. Ознайомити учнів з історією друкування книг в Україні; навчати усвідомлено читати текст науково-популярного змісту, коротко переказувати його зміст; збагачувати словниковий запас школярів.
Обладнання. Таблиця складів (додаток 1).
Хід уроку
І. Вправи на вдосконалення техніки читання.
1. Розпитування.
За таблицею складів (додаток 1) читання колонки з голосними [у], [о].
2. Вправа для розвитку мовленнєвого апарату.
На дошці надруковано вірш. Учні вчаться читати його з різною інтонацією. Чому не завжди тепле літо?
Чому надходять холоди?
Чому калюжа льодом вкрита?
Куди поділася вода?
Відкіль струмить оце джерельце?
І як це тільки може буть?!
Н. Куфко
— Де можна знайти відповіді на усі ці питання? (У книжках.)
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Що ви вже знаєте про історію виникнення книг? Як жила книга за часів Київської Русі?
— Звичайно, винахід Йогана Гутенберга — друкарський верстат — не міг залишитися тільки в Німеччині. Дуже швидко книгодрукування почало поширюватися в інших країнах. Про першого українського майстра друку дізнаємось з оповідання О. Єфімова «Друкар книг, перед тим не бачених».
III. Опрацювання твору.
1. Підготовка до самостійного читання.
Читання пірамідок слів.
прес |
книг |
Іван |
аркуш |
чудові |
Львів |
друкар |
майстри |
Москва |
апостол |
друкована |
Федоров |
видрукував |
першодрукар |
Мстиславець |
— Прочитайте першу пірамідку згори донизу, знизу догори. Яке слово не зрозуміли?
Прочитайте пояснення слова «апостол», подане після тексту.
Доберіть близькі за значенням слова до слова «аркуш». (Сторінка, листок.)
— Прочитайте другу пірамідку. Доберіть близькі за значенням слова до слова «чудові». (Хороші, прекрасні, гарні.)
— Яке із слів вміщує у собі аж два слова? (Першодрукар.) Які спільнокореневі до цього слова є ще у пірамідках? Доберіть свої приклади.
— Прочитайте третю пірамідку слів. Що спільного помітили у всіх цих словах? (Пишуться з великої букви.) Поясніть правопис кожного з них. (Учні пригадують правило написання слів з великої букви.)
2. Читання твору учнями вголос «ланцюжком».
— Де починав друкування книг Іван Федоров? В якому українському місті він працював?
3. Вибіркове читання.
— Прочитайте, яку першу книгу надрукували в Москві.
— Знайдіть опис роботи друкаря.
— Що друкував Іван Федоров у Львові? Як усі згадують про цю людину?
4. Вправа па розвиток швидкості читання.
Гра «Засічка-кидок».
На слово «кидок» усі починають читати текст з другого абзацу (с. 34) мовчки для фіксування часу. Коли лунає «засічка» — школярі зупиняються, помічаючи останнє прочитане слово. Відводять погляд. Відпочинок 10-15 секунд. Той самий уривок читають ще 2 рази.
Після цього учні порівнюють усі результати. Роблять висновок, що багаторазове читання мовчки, як і вголос, збільшує темп читання.
5. Переказ тексту (диференційовано).
I група. Розказати про життя і роботу І. Федорова.
II група. Розказати про виготовлення друкованої книги Іваном Федоровим з помічником.
6. Визначення основної думки твору.
— Яке значення для розвитку книгодрукування в Україні мала робота Івана Федорова?
— Чому першодрукаря назвали «друкарем книг, перед тим не бачених» ?
7. Доповнення знань учнів про І. Федорова.
— Крім «Букваря», І. Федоров надрукував такі українські книги як «Граматика» і «Острозька Біблія». В народній пам’яті він залишився як різносторонній майстер: писав передмови до надрукованих ним книг, вмів виливати з чавуну гармати. Крім пам’ятника у Львові, який зображений в підручнику, є ще пам’ятник І. Федорову в Москві.
8. Хвилинка-цікавинка.
— Пам’ятників видатним людям у світі багато, явище це досить поширене. Існує маса пам’ятників, що прославляють значущі для держави події. Рідкісне явище — увічнення пам’яті про якісь предмети.
Книга по праву заслужила таку честь, що говорить про її важливе значення для розвитку всього людства: вона зберігає вікові мудрості, просвіщає, вчить, виховує, дає можливість поринути у світ вічного та прекрасного. У всьому світі є безліч чудових пам’ятників книгам, гідних нашої уваги. Такі скульптури ставлять біля університетів, книжкових магазинів та бібліотек, у центрі міста або тінистих алеях на околицях. Розгляньте зображення кількох таких пам’ятників (с. 35).
9. Робота в зошиті (с. 17-18).
IV. Підсумок уроку.