Всі публікації щодо:
Пісні

Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік

Жартівлива народна пісня - НАРОДНІ ПІСНІ

Матеріал уроку. Українська жартівлива народна пісня «Грицю, Грицю».

Мета. Ознайомити учнів з жанром української пісенної творчості — жартівливими піснями; розкрити природний гумор, відображення розуму, спритності та дотепності у жартівливих піснях; розвивати навички виразного читання, пам’ять, увагу; виховувати шанобливе ставлення до української пісенної культури.

Обладнання. Запис пісні «Грицю, Грицю». таблиця для розпитування № 3.

Хід уроку

I. Мовна розминка.

1. Вправа на формування уміння слухати і говорити. Гра «Збільш речення».

Учитель пропонує дітям речення з двох слів. Вони повинні доповнювати його щоразу новим словом.

Гриць працює.

Гриць працює на заводі.

Гриць довго працює на заводі…

2. Гра «Доберіть риму».

— Швидко слово називай,

йому риму добирай.

чоботи — … їсти — … хліб — …

телята — … дрова — … робити — …

3. Розпитування.

За таблицею № 3 (додаток 3) рядочки 4-5 з голосними [и], [о], [е].

II. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Слухання легенди.

— Послухайте одну народну легенду: «Якось Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи обрали елегантність і красу, угорці — любов до господарювання, німці — дисципліну і порядок, росіяни — владність, поляки — здатність до торгівлі, італійці одержали хист до музики.

Обдаруваши всіх, підвівся Бог зі свого трону і раптом побачив у куточку дівчину. Вона була босою, одягнутою у вишивану сорочку, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові вінок із червоної калини.

— Хто ти? Чого плачеш? — запитав Господь.

— Я — Україна, а плачу, бо стогне земля моя від пролитої крові та пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі, у своїй хаті немає правди і волі.

— Чого ж ти не підійшла до мене раніше? Я всі таланти роздав. Як же зарадити твоєму горю?

Дівчина хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її,

— Є у мене дар, який уславить тебе на цілий світ. Це — пісня.

Узяла дівчина-Україна дарунок і міцно притисла його до серця. Вклонилася низенько Всевишньому і з ясним обличчям і вірою понесла пісню в народ. З тих пір дивують увесь світ українські пісні».

2. Бесіда.

— Як ви гадаєте, чому я почала свою розповідь саме про пісню?

— Яку тему ми сьогодні будемо продовжувати вивчати?

— Що таке народна пісня?

— Які народні пісні знаєте?

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з одним із яскравих музичних жанрів української пісенної творчості. Але щоб назвати цей жанр, вам потрібно буде знайти одну із його основних рис, відгадавши загадку. Ось вона:

Негренята босоногі

жартували з носорогом.

Глянь, шкарпетку носоріг

начепив собі на ріг.

— Це — жарт. Українському народу притаманна ця риса. Жарт, гумор, дотепність допомагають у житті, створюють гарний настрій.

— А як же тоді називаються пісні, яким властива ця особливість виконання? (Жартівливі.)

— Жартівливі пісні створювались українським народом надзвичайно легко і швидко, неначе з однієї іскорки. Вони потребують аудиторії, бо розраховані на співучасть, на те, щоб дотеп, каламбур, жарт був почутий, розрадив і розвеселив слухачів. Жартівливі пісні часто виконують як приспівки до танцю. У народних жартівливих піснях звучить протиставлення бідних і багатих, щедрих і скупих, роботящих і ледарів, скромних і хвалькуватих, примітних і незугарних, кмітливих і недотеп, красивих і поганих на вроду.

III. Опрацювання пісні «Грицю, Грицю».

1. Слухання пісні у записі.

— Хто є головним персонажем пісні?

2. Словникова робота.

Читання колонок слів за вчителем у різному темпі.

де хліб

іди їсти

печи сісти

рубай дрова

порвані болять

ніженьки чоботи

3. Самостійне читання пісні учнями.

— Про що ця пісня?

— Що в ній засуджується?

— Доведіть, що вона жартівлива.

— Яким ви уявляєте Гриця? Опишіть його.

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Мовно-логічне завдання.

— Користуючись текстом пісні, утворіть зі слів словникової роботи словосполучення, які зустрічаються у творі.

б) Інтонаційне читання (робота у парі).

— Прочитайте ці словосполучення з інтонацією, якої вимагають розділові знаки, що є у пісні.

5. Інсценізація пісні (робота в групах).

6. Хвилинка творчості.

— Що можна зобразити на ілюстрації до жартівливої пісні «Грицю, Грицю».

7. Робота в зошиті (с. 26).

IV. Підсумок уроку.

— Із яким жанром української народної пісенної творчості ви ознайомилися на уроці?

— Які особливості жартівливих пісень?

— Що народ засуджує у пісні «Грицю, Грицю».







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.