Всі публікації щодо:
Перелісна Катерина

Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік

Листки тендітні та сумні летять, кружляючи крилато - ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ

Матеріал уроку. Катерина Перелісна «Осінні танці».

Мета. Розширити уявлення дітей про красу природи восени, вчити розкривати зміст образних висловів; формувати уміння аналізувати, удосконалювати, робити висновки з прочитаного; вдосконалювати навички правильного, виразного читання.

Обладнання. Таблиця № 2 (додаток 2).

Хід уроку

I. Мовна розминка.

1. Фонетична зарядка.

— Як шелестить ліс?

— Як завиває вітер?

— Як капають дощові краплини?

2. Чистомовка.

Лі-лі-лі — відлетіли журавлі.

Ли-ли-ли — дні осіннії прийшли.

Ні-ні-ні — листки тендітні та сумні.

То-то-то — летять, кружляючи крилато.

II. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Розпитування.

За таблицею № 2 (додаток 2) рядок 3 з голосними [і, и, е].

2. Гра «Визнач спільну частину».

На дошці надруковані слова. Учні читають їх і визначають в них спільну буквену частину.

осінь — осінній пожовтіле — жовтавий

коси — роси червоний — рудий

танці — потанцює захитали — затихли

Після того читають ці слова правильно і швидко.

III. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

— Чи спостерігали ви, як опадає листя дерев восени? Які кольори листя можна тоді побачити?

— Як називається осінній місяць, в назві якого чути шелест листя, що падає на землю? (Листопад.)

— Від яких слів утворилося слово листопаді Складіть речення із цим словом.

— Послухайте текст про те, як опадає листя восени. Визначте, який він — науково-популярний чи художній.

Дереву ніхто не говорить, коли треба скидати листя. Короткі осінні дні ніби прокручують у рослині невідомий перемикач. Зелений колір змінюється на червоний. Що сильніше пожовтів чи почервонів листок, то швидше він обривається. І приходить мить, коли досить лише доторкнутися до листка, і він відразу ж падає з гілки разом з черешком…

Що ж трапилося?

Виявляється, восени в основі черешка, в тому місці, де він прикріплюється до гілки, з ’явився так званий корковий шар. Він, як перегородка, відокремив черешок від гілки. Тепер тільки декілька тонких волокнинок з’єднують черешок листка з гілкою. Навіть легкий вітерець обриває ці волокнинки. Листя опадає.

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

— А на сьогоднішньому уроці ми прочитаємо вірш Катерини Перелісної, у якому художньо описано пору листопада.

V. Опрацювання вірша К. Перелісної «Осінні танці».

1. Словникова робота.

часу

шкода

вітер

кинувся

зі мною

зірвуться

жоржини

потанцює

листочки

захиталися

— Утворіть словосполучення із слів кожної колонки, складіть з ними речення.

2. Самостійне читання вірша учнями (мовчки).

— Прочитайте вірш Катерини Перелісної мовчки, зверніть увагу, як поетеса вжила ці вислови у своєму творі.

— Про кого цей вірш? Яким він вам здався — сумним чи веселим?

3. Повторне читання вірша «луною» (за сильнішим учнем).

— На чому грав вітер? Про що він просив?

4. Вибіркове читання. Робота над художнім прийомом.

— Хто першим відгукнувся на пропозицію вітру? Прочитайте слова жоржин.

— Чому вітер не хотів, щоб жоржини танцювали?

— Прочитайте, хто закрутився у танці. Чи такі танцюристи сподобалися вітру?

— На що схожий вірш? Прочитайте, що у ньому автор вигадала, а що — ні.

— За допомогою яких слів авторка відтворила звуки?

— Зверніть увагу, що поетеса дібрала ці звуки, аби створити певне враження. Такий художній прийом називається звукописом.

— Поясніть, з якою метою Катерина Перелісна використала звукопис у вірші.

5. Вправи на розвиток читацьких навичок.

а) Читання з лінійкою (читання тексту, напівприкриваючи букви лінійкою; сусід по парті стежить і виправляє помилки).

б) Вправи на правильне інтонування речень, різних за метою висловлювання.

в) Читання вірша з елементами інсценування (робота в парі).

Один учень читає вірш, а інший рухами, мімікою зображає описане у творі.

6. Робота з малюнком до вірша.

— Що зображено на малюнку, що на сторінці 7?

— Який настрій вітру він передає? Доведіть свою думку.

7. Виразне читання вірша в особах.

— З яким настроєм треба читати цей вірш?

— Які рядки треба читати наспівно? А які — у швидкому темпі?

8. Робота в зошиті (с. 3).

VI. Робота над картиною Йосипа Бокшая «Золота осінь».

— Краса осені надихала не тільки письменників, які оспівували її за допомогою слова, а й художників. Одним із таких майстрів пензля був засновник закарпатської школи живопису Йосип Бокшай. Ім’я Йосипа Бокшая нині добре знане як у нашій країні, так і за її межами. Його полотна коштують величезних грошей, вони зберігаються у найкращих приватних колекціях світу, та найбільше зібрання його творів — у фондах Закарпатського обласного художнього музею, названого у 1990 році його іменем. Нині музеєм завідує художник Франциск Ерфан — онук Йосипа Йосиповича.

Художник дуже любив на своїх картинах зображати осінь, тому у мистецтвознавців виник термін «бокшаївська осінь». Пора року сповнена яскравих барв листя, але разом з тим і певної зимової прохолоди.

— Розгляньте картину Йосипа Бокшая, на якій зображено золоту осінь в Карпатах (с. 8).

— Що ви відчуваєте, коли дивитеся на цю картину?

— Що найбільше привернуло вашу увагу?

— Якими фарбами передано красу природи?

— Який настрій створює картина?

VII. Підсумок уроку.

— Який розділ почали читати? Про що йтиметься у творах цього розділу?

— Який твір прочитали? Хто його автор?

— Яке осіннє явище описане у вірші? Який художній прийом використала поетеса?