Всі публікації щодо:
Павличко Дмитро
Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік
Сила уяви - СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ
Матеріал уроку. Дмитро Павличко «Гном».
Мета. Удосконалювати навички правильного і виразного читання, уміння працювати самостійно; розвивати образну уяву, здатність розрізняти реальність і вигадку.
Обладнання. Виставка книг Д. Павличка.
Хід уроку
I. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.
1. Вправа на інтонування речення.
— Прочитайте речення відповідно до знаків.
За кермом маленької машини сидів хлопець (. !?)
— Змініть у реченні одне слово, щоб утворилася нісенітниця.
2. Вправа на усвідомлення змісту.
— Послухайте речення і скажіть, чи все правильно. Якщо може таке бути, то де, коли, чому. Якщо не може — то слід довести, що це вигадка, нісенітниця.
Взимку діти пішли у ліс по гриби.
Хлопчик перестрибнув через озеро.
Максимко узяв санки і пішов кататися на лижах.
В краплинах дощу з’явилася яскрава веселка.
За весною приходить осінь.
3. Гра «Склади із розсипати рядки віршів».
Наче |
прозорі, |
наша |
ріки. |
Де ж |
вулик |
збудую |
хату. |
Небеса |
виросту — |
мов глибінь |
на землі. |
Як |
найкраще |
місце |
школа. |
— Прочитайте рядочки слів. Чи мають вони зміст?
— Складіть із розсипанки рядки віршів, які ми вивчали.
— Пригадайте назви цих творів. («Школа». «Де найкраще місце на землі». «Небеса прозорі». «Мрія».)
— Хто автор цих віршів? (Дмитро Павличко.)
— Пригадайте, що ви знаєте про життя і творчість цього письменника.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося із ще одним віршем для дітей цього автора.
III. Опрацювання вірша Д. Павличка «Гном».
1. Робота над заголовком.
— Прочитайте назву вірша Д. Павличка.
— Чи могли б пояснити значення слова «гном». Де ви зустрічали це слово? (Це казкова істота, дух у вигляді потворного бородатого карлика, що нібито жив у надрах землі і охороняв підземні багатства.)
2. Читання вірша учителем.
— Хто зустрів гнома? Де відбулася ця зустріч?
3. Словникова робота.
Вправа на миттєве сприймання слів.
Слова на картках-блискавках: гном, гноменята, поруч, позаду, мала, маленька, малесенька, благаю.
— Які ви прочитали спільнокореневі слова? Доберіть синоніми до слова «благаю».
4. Повторне читання вірша вголос.
— Якою уявляєте родину гномів? А їхню машину?
5. Аналіз змісту вірша. Вибіркове читання.
— Прочитайте опис гнома.
— Про що його попросив хлопчик? Чи зміг би гном виконати це прохання? Що для цього він мав би зробити?
— Прочитайте, яким було б життя хлопчика після перетворення на гнома.
— Як ви думаєте, чому хлопчик відмовився перетворитися на гнома?
— Чим вірш схожий на казку?
6. Розвиток зв’язного мовлення.
— Придумайте продовження пригод гномів і хлопчика у лісі.
— Яку ілюстрацію до вірша ви б намалювали? Кого і що б там зобразили?
7. Читання вірша в особах.
8. Інсценізація вірша.
9. Робота в зошиті (с. 43).
ІV. Підсумок уроку.
— Який вірш Дмитра Павличка читали на уроці?
— Що у цьому вірші є казковим?
— Наш народ знає Д. Павличка не лише як поета, пісняра, але і як невтомного державного і політичного діяча. Він — народний депутат Верховної Ради України, голова товариства української мови ім. Т. Шевченка, член Народного руху України. Зрозуміло, що така діяльність забирає у Дмитра Васильовича багато часу й зусиль, але він продовжує багато працювати і на літературній ниві.
УРОК 64. Урок позакласного читання