Всі публікації щодо:
Сингаївський Микола

Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік

Де лісова гілка - там і білка Матеріал уроку. Микола Сингаївський Осіння гра - ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ

Мета. Показати дітям, як білки готуються до зими, навчити виразно читати тексти, переказувати їх зміст, виховувати спостережливість, допитливість.

Обладнання. Малюнок білки, картки зі словами у вигляді листочків дерев; картка для розширення поля читання.

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Відгадування загадки.

— Відгадайте загадку і дізнаєтесь, який незвичайний гість буде у нас сьогодні на уроці.

Довгий хвіст, короткі вуха.

А яка вона стрибуха!

По деревах стриб та стриб.

Ви догнать її могли б?

Ось затрималася трішки,

понесла в зубах горішки

й заховала у дуплі —

там запаси немалі.

Працьовита, наче бджілка,

і дбайлива дуже … (білка).

Дмитро Солодкий

Учитель прикріплює на дошці малюнок білки.

2. Гра «Віднови пісеньку».

— Білочка просить вас повернути на місце слова, які розігнав осінній вітер.

На дошці написані слова пісні з пропусками. Учитель показує дітям картки-блискавки, зроблені у вигляді листочків дерев. Прочитані картки прикріплює на дошці. Тоді діти читають слова пісеньки і вставляють потрібні слова.

— Де ти, білочко, ____________?

Що ти, білочко, ____________?

— У зеленому ____________,

у дуплі, у соснячку

я гризу ____________

і гриби, і ____________.

— А в морози люті, злі

ти не мерзнеш ____________?

— Мене добре зігріва

моя шубка ____________,

і тому зимові дні

мені зовсім ____________.

3. Вправа з техніки мовлення.

— Як назвете пісеньку?

— Прочитайте народну пісеньку в особах, правильно інтонуючи речення.

— Що ви дізналися з пісеньки про білку?

4. Читання деформованого тексту.

— Що нового дізналися з тексту?

ліБка

Бікла — спрівжнай вітпоряний акротаб. Завдяик камтикіг нова когел зить- ла оп деверах. риСпнот перестбуватири домагапоє говдий наспухтйи стіхв. ніВ жислуть кермом і рапашутом.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Як білка готується до зими, прочитаємо в оповіданні Миколи Сингаївського «Осіння гра».

III. Опрацювання оповідання М. Сингаївського «Осіння гра».

1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

а) Вправа на розширення периферичного зору. Читання слів, записаних пірамідкою.

— Увага! Зосередьте погляд на вертикальній лінії. Намагайтеся побачити букви, які записані зліва і справа (10-15 секунд).

б) Словникова робота.

— Які слова, протилежні за значенням, записані у пірамідках?

— Поясніть значення слова «відлига». (Потепління взимку або ранньою весною, що викликає розтавання снігу і льоду.)

— Доберіть слова, близькі за значенням, до слів «клопоти» (турботи), «втямиш» (зрозумієш, додумаєшся), «завірюха» (заметіль, завія, хуртовина, метелиця і т. д.), «розважається» (веселиться, грається).

2. Читання оповідання комбінованим способом.

а) Читання вчителем (до «Чи знаєте ви осінні білчині ігри?» ).

— Про що ви дізналися? Що видалось найцікавішим?

б) Читання оповідання учнями до кінця.

— Прочитайте, що запитує у вас автор. (Діти читають мовчки тільки питальне речення «Чи знаєте ви осінні білчині ігри?» )

— Можете відразу дати відповідь на це запитання?

— Дочитайте текст до кінця і простежте, як грається білка.

3. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

— Коли у білки з’являється найбільше турбот? Чому?

— Прочитайте, що заготовляє на зиму ця тваринка. Як готує до зими своє дупло?

— Як змінюється зовнішній вигляд білки перед зимівлею? Чому вона змінює шубку?

— Як білочка зимує? Прочитайте.

— Які ігри полюбляють білки? З ким вони граються?

— Знайдіть і прочитайте уривок, зображений на малюнку. Читаючи, передайте темп руху білки.

— Які слова автора засвідчують, що він милується звірятком.

— Прочитайте рядки, що римуються.

4. Вправа на розвиток швидкості читання.

Гра «Небо і земля».

Після команди вчителя «Земля» учні починають читати, слідкуючи не пальчиком, а очима. Коли звучить команда «Небо», діти припиняють читати, очі піднімають вгору. За командою «Земля» діти повинні продовжити читати з того місця, де зупинилися. І так кілька разів протягом читання всього тексту.

5. Переказ частини оповідання.

— Підготуйте переказ на тему «Як білка готується до зими».

6. Мовно-логічне завдання.

— Дивлячись на малюнок, користуючись текстом, доповніть розповідь про білку потрібними словами і виразами.

Білка — це невеличке __________. Хутро в неї влітку __________, а взимку — __________. Живе у __________ і __________, в __________ дерев. Живиться __________, __________, __________ і __________. Її найлютіший ворог — куниця. (Білка — це невеличке звірятко. Хутро в неї влітку руде, а взимку — сіре. Живе у лісах і садах, в дуплах дерев. Живиться грибами, горіхами, жолудями і шишками. Її найлютіший ворог — куниця.)

7. Робота в зошиті (с. 5).

IV. Підсумок уроку.

— Про яку тварину ми сьогодні читали?

— Що нового ви сьогодні дізналися про білку?