Всі публікації щодо:
Сингаївський Микола

Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік

Блакитний травень - ПРИЙДИ, ВЕСНО, З РАДІСТЮ

Матеріал уроку. Микола Сингаївський «Вийшов травень з лісу».

Мета. Ознайомити із життєвим та творчим шляхом поета Миколи Сингаївського, формувати уміння аналізувати віршовані твори, вчити учнів захоплюватися красою природи; розвивати їхню уяву, фантазію,

Обладнання. Портрет М. Сингаївського, збірки творів для дітей, таблиця 3 (додаток 3), аудіозапис пісні «Чорнобривці».

Хід уроку

І. Удосконалення читацьких навичок.

1. Вправа, що сприяє формуванню швидкої реакції на слово.

Гра «Хто це? Що це?».

Учитель називає ряд прикметників, а учні добирають до них іменники.

Зелений, квітучий, фруктовий — … (сад).

Весняний, сонячний, теплий — (день).

Яскраве, тепле, пекуче — … (сонце).

Сильний, дрібний, проливний — … (дощ).

2. Розпитування.

За таблицею №3 (додаток 3) стовпчик 1 з голосним [о]. На прикладі першого стовпчика вчитель показує зразок читання: шко, шко, фто; шко, фто, дмо; шко, фто, дмо, що і т. д.

Аналогічно учні читають ще стовпчик 2 з голосним [и], стовпчик 3 з голосним [у].

3. Читання уривка вірша, роз’єднуючи слова.

Чорнобривцівнасіяламати

умоїмсвітанковімкраю.

Тайнавчилавеснянкиспівати

проквітучунадіюсвою.

Якнатічорнобривціпогляну,

бачуматірстареньку,

бачурукитвої. моямамо,

твоюласкуячую, рідненька.

— Чи доводилося вам раніше чути ці слова? Де?

4. Читання слів «на хвильках».

Прочитайте прізвище поета, автора цих рядків, слідуючи за стрілкою, и г ї с к й

5. Слухання пісні « Чорнобривці». у записі.

— Микола Сингаївський створив пісню «Чорнобривці». як пам’ять-спогад про свою неньку. Послухайте її уважно і пригадайте свою найдорожчу людину у світі.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Сьогодні ми ознайомимося із життєвим і творчим шляхом чудового поета, автора нев’янучої пісні «Чорнобривці». яку ви слухали, Миколи Сингаївського.

III. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом М. Сингаївського.

1. Розповідь учителя.

— Микола Федорович Сингаївський — уродженець Полісся, чиє дитинство пройшло серед зелено-шумних сосняків на Житомирщині, в селі Шатрище. Дуже вже полюбляють цю мальовничу місцевість лелеки: з ранньої весни до пізньої осені бродять вони берегами озер і тихої прозорої річки Уж. А ще тут багато лісових джерел, які б’ють мало не з-під кожного горбочка. Тож не дивно, що перша книжка віршів двадцятидворічного поета вийшла під назвою «Жива криничка». (так земляки називають ті численні джерела).

Рік закінчення філологічного факультету збігся з виходом у світ нової збірки «Земле, чую тебе». А потім були видані і полюбилися читачам і багато інших книжок поезій.

2. Читання статті «Микола Сингаївський». (про нього).

Учні читають статтю вголос («ланцюжком».. Потім дають відповіді на запитання.

— Де минуло дитинство поета?

— У якій сім’ї зростав?

— Яким було його дитинство? Чому довелося працювати з п’яти років?

— Як читачі ставляться до віршів М. Сингаївського?

3. Читання деформованого тексту.

— Доповнити свої знання про поета ви зможете, прочитавши деформований текст.

У тядичу літераруту тепо йшоприв єн равідзу. жеВ вишивда 5 бірокз, нів далаєук шурпе кужинк ядл детій «леКосо». плюютьхоЗа лимах чичівта кижкни і їмисво чудернацьмики ванамиз: «теМелик у фепортлі». «репілкаПе щяста синоть». «Боносогий іцод». «Жулинерав тіло».

IV. Опрацювання вірша М. Сингаївського «Вийшов травень з лісу».

1. Виразне читання вірша вчителем.

— Про яку весняну пору мовиться у вірші?

— Де ходив травень?

2. Словникова робота.

луг

вийшов

трави

роззувся

птиці

вклонився

квіти

усміхнувся

3. Повторне читання вірша мовчки. Відповіді на запитання.

— Як змінювалася природа з приходом травня? Скажіть це словами вірша.

— Які ознаки травня описує автор?

— Знайдіть вирази, вжиті в переносному значенні. Поясніть їх.

— Опишіть, яким ви уявляєте травень.

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Читання вголос «ланцюжком». (по рядочку).

б) Гра «Вовк і заєць». (в парах).

в) Гра «Хто швидше?».

— Перегляньте слова другої колонки. Хто у вірші виконував ці дії?

— Перечитайте вірш мовчки. Знайдіть ще дієслово, зв’язане із травнем.

— Знайдіть дієслова, пов’язані із словами першої колонки, що у словниковій роботі.

5. Виразне читання вірша.

6. Хвилинка фантазування.

— Розкажіть, яку ілюстрацію ви намалювали б до вірша.

— Які фарби використати б?

7. Робота в зошиті (с. 63).

V. Підсумок уроку.

— Що ви запам’ятали про Миколу Сингаївського? Які збірки для дітей він уклав?

— Які за жанром твори він писав?

— Чим сподобався вірш «Вийшов травень з лісу».