Всі публікації щодо:
Сингаївський Микола

Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік

Травневий дощ хліба на ноги піднімає - ПРИЙДИ, ВЕСНО, З РАДІСТЮ

Матеріал уроку. Микола Сингаївський «На врожай».

Мета. Вчити дітей правильно інтонувати читання залежно від розділових знаків, настрою; розвивати образне мислення, уяву, виховувати чутливість до сприймання краси навколишнього світу.

Обладнання. Слова на картках.

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Гра «Впіймай на гачок».

— Уважно слухайте, як я вимовляю слова. Впіймайте слово, яке звучить по-іншому.

Хрущ-хрущ-дощ-хрущ.

Гора-гора-нора-гора.

Звів-звір-звів-звів.

Іду — іду — іде — іду.

— Які слова ви впіймали на гачок? Повторіть.

— Із яких двох слів можна скласти речення? (Іде дощ.)

2. Гра «Склади речення».

— Давайте збільшимо це речення, додаючи по одному слову.

Іде дощ.

Іде сильний дощ.

У Тернополі іде сильний дощ.

Зранку у Тернополі іде сильний дощ…

3. Розпитування.

а) Гра «Блискавка».

— Дощ іде, і вода змиває усе. Швидко вголос читайте склади, які будуть з’являтися на дощових краплинках (учитель показує склади на картках, зроблених у вигляді краплин).

Склади на картках: до, са, мо, спі, смі, еро, зва.

б) «Швидко читай, правильно вимовляй!».

— Перетворіть слово «дощ».

на маленький (дощик),

на дитинку дощу (дощеня),

на одяг від дощу (дощовик),

на великий дощ (дощисько).

— Прочитайте ці слова швидко, але правильно.

— Яке слово ви не утворювали?

в) Робота в парах.

— Дощ буває різної сили. Працюючи у парах, розкладіть картки із словами, що означають силу дощу, від найслабшого до найсильнішого. (Слово на картках: періщить, накрапає, кропить, лопотить.)

Усі слова учитель вивішує на дошку у правильному порядку.

— Під яким дощем можна погуляти?

— Від якого дощу ви заховаєтеся?

— Про який дощ говорять: «ллє, як із відра»; «сіється, мов крізь сито».

г) Вправа на розвиток мовної здогадки.

— Дощ так уперіщив, що змив деякі букви у віршику. Спробуйте прочитати цей вірш мовчки.

Ід_, і_и, д_щ_ку,

з_арю т_бі бо_щи_у,

в ч_реп’_ні_ го_щик_.

Т_бі ка_а, а н_м бо_рщ,

щ_б густіш_й пад_в д_щ.

— Читаємо хором, повільно, ніби дощ накрапає, відновлюючи залиті водою букви і склади.

— Читаємо швидше, ніби дощ накрапає.

— Читаємо ще швидше, бо дощ уперіщив.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Яким буває дощ?

— Який дощ описав Микола Сингаївський, дізнаєтеся, коли прочитаєте вірш «На врожай».

III. Опрацювання вірша М. Сингаївського «На врожай».

1. Слухання вірша. Учитель читає в уповільненому темпі, виразно.

— У яку пору року зачастили дощі?

2. Словникова робота.

Читання слів знизу вгору. Читання слів в парі (римовані слова).

— Поясніть значення слова зачастили.

3. Повторне читання вірша (мовчки).

— Який настрій у вас викликав цей вірш? Чому?

4. Aналіз змісту твору. Вибіркове читання.

— Де зачастили дощі?

— Хто співав у саду? Прочитайте, що співала синиця.

— Хто ще вітає весну? Чому, на думку дідуся, дощ до добра?

— Чому потрібно виходити в поле, незважаючи на дощі?

— Які слова у вірші повторюються? Який настрій вони створюють?

— Поясніть вислови «дід сміється у вус». «веселка вітає». «веселка несе вологу».

5. Вправи на розвиток техніки читання.

а) Читання вірша, напівприкриваючи букви лінійкою.

б) Знайти і прочитати найкоротше речення, а тоді — найдовше. Останнє прочитати на одному диханні.

в) Гра «Хто швидше?».

— Знайдіть у вірші антоніми до слів сумують, плаче, здаля, внизу, зблизька.

— Знайдіть у творі синоніми до слів прегарна, мелодійна, райдуга, лан, не звертай увагу.

— Скільки разів у вірші повторюється слово врожай? (4). Весна? (2) Поле? (3)

6. Виразне читання вірша.

а) Самостійне вправляння у виразному читанні вірша (напівголосне читання).

— Читаючи вірш уголос, зверніть увагу на розділові знаки, з більшою силою голосу вимовляй підкреслені слова.

б) Робота в групі.

Діти у групі читають виразно вірш «На врожай». спільно обираючи кращого читця вірша.

в) Конкурс на кращого читця вірша у класі.

7. Хвилинка фантазування.

— То який дощ описав Микола Сингаївський? (Врожайний.)

— Поясніть, який дощ називають грибним (теплий, нетривалий дощ, після якого добре ростуть гриби), сліпим (дощ при сонці, не закритому хмарами; після нього обов’язково з’являється веселка), курячим (короткочасний дощ у сонячний день, що навіть боягузливі кури не тікають), бажаним, добрим?

8. Робота в зошиті (с. 63).

IV. Підсумок уроку.

— Який вірш читали? Хто його автор?

— Яку ілюстрацію намалювали б до вірша, якби були художниками?

— Прочитайте прислів’я про те, що народ думає про травневий дощ (с. 168). Поясніть, як ви їх розумієте.

УРОК 103. Урок позакласного читання