Всі публікації щодо:
Костецький Анатолій

Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік

Жаль, що є вже для всього давно імена Матеріал уроку. Анатолій Костецький Імена - ВІЗЬМУ ПЕРО І СПРОБУЮ

Мета. Вчити добирати у віршах рими, формувати уміння аналізувати віршовані твори; розвивати їхню уяву і фантазію.

Обладнання. Таблиця № 3 (додаток 3).

Хід уроку

I. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Розвиток мовно-слухової уваги. Гра «Схожі хвости».

Учні добирають слова, схожі за звучанням до запропонованих учителем.

Ложка — …, … (дошка, стежка, доріжка … ),

сльози — …, … (мімози, кози, лози … ),

вдома — …, … (Рома, кома, солома… ),

говорив — …, … (молотив, колотив, доробив).

2. Розпитування.

За таблицею № 3 (додаток 3) рядок 7 з голосними [а, е, и, у].

3. Гра «Підкажіть словечко».

— Прочитайте вірш спочатку мовчки, а потім — уголос, добираючи відповідні слова.

Самі не позводяться новобудови,

самі не напишуться вірші … (чудові).

Ми все це так само,

як тато і … (мама),

повинні робити своїми … (руками).

В. Лунін

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Як ви думаєте, чи легко писати вірші? Чому?

— Ми багато дізналися про життя і творчість письменників. Чи звернули ви увагу, якими були ці творчі люди в дитинстві? (Багато читали, цікавилися природою, любили малювати, пробували писати ще в дитинстві.)

— Що треба робити, щоб розвинути в собі творчі здібності? (Спостерігати, багато читати і запам’ятовувати влучні слова і вислови, уявляти почуте чи прочитане, спостерігати і помічати дивне і незвичне; пробувати писати свої твори.)

— Прочитайте назву розділу. Як ви думаєте, якою буде робота у цьому розділі? (Цікавою, творчою, будемо пробувати творити своє.)

III. Опрацювання вірша А. Костецького «Імена».

1. Слухання вірша, який читає учитель.

— Яка мрія у хлопчика?

2. Словникова робота

любуся веселіше

лопотуля притулок

любенята безіменних

голубинка страшенно

Читання слів «луною». за вчителем, а тоді «буксиром». у парі.

— Які спільнокореневі слова є тут? Поясніть походження кожного слова за зразком: «Любуся від слова любити». «Лопотуля від слова лопоче». і т. д.

3. Повторне читання вірша мовчки.

— За чим жалкує хлопчик?

4. Вибіркове читання. Аналіз змісту вірша.

— Як хлопчик хотів би назвати волошку, дітей, бабусю, тополю?

— Поміркуйте, за якими ознаками автор дібрав такі назви.

— Які почуття автор вклав у нові імена?

— Прочитайте, за чим жалкує хлопчик. А чому немає на світі безіменних речей?

— Поясніть вирази «дарувала притулок». «світилася ніжністю». У якому значенні вони вжиті — прямому чи переносному?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Гра «Прочитайте початок речення».

Учитель читає кінець речення, а учні швидко знаходять його у вірші і читають початок: «… кожна бабуся». « … дарувала притулок». « … її полюбили». « … знову назвати».

б) Читання строфи «І цвіли б любенят …». змінюючи вигадані слова на справжні («І цвіли б малят волошкові очі…». і т. д.).

6. Хвилинка творчості.

— Спробуйте дібрати нові імена для песика, маку, берізки, мами.

— Яке слово ви хотіли б назвати по-своєму?

7. Виразне читання вірша.

— Прочитайте вірш виразно, виділяючи голосом придумані автором назви.

8. Робота в зошиті (с. 67-68).

IV. Підсумок уроку.

— Який розділ почали вивчати?

— Який вірш сьогодні читали? Хто його автор?

— Що у вірші найбільше сподобалося, а що — здивувало?