Всі публікації щодо:
Мовчун Леся
Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік
Вчимося римувати - ВІЗЬМУ ПЕРО І СПРОБУЮ
Матеріал уроку. Леся Мовчун «Загадки-добавлянки. Наталія Хаткіна «Веселі римики».
Мета. Вчити добирати рими, слова для передачі краси природи; виховувати любов до рідного слова; розвивати зв’язне мовлення і читацькі навички.
Обладнання. Таблиця № 1 (додаток 1).
Хід уроку
І. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.
1. Вправи па формування уміння слухати і говорити.
Гра «Заміни одне слово».
— Послухайте речення і повторіть його, замінивши тільки одне слово.
Оленка уважно читала у кімнаті веселі вірші Грицька Бойка.
Оденка швидко читала у кімнаті веселі вірші Грицька Бойка.
Оленка уважно читала у кімнаті веселі вірші Тамари Коломієць.
Мама уважно читала у кімнаті веселі вірші Грицька Бойка тощо.
2. Гра «Закінчіть прислів’я».
— Послухайте початок прислів’я, додайте кінцівку, дотримуючись правила римування.
Хто швидко читає, той … (багато знає).
Книга вчить, як … (на світі жить).
Гостре словечко коле … (сердечко).
Як дбаєш, так і … (маєш).
3. Розпитування.
За таблицею № 1 (додаток 1) читання стовпчиків із буквами «а». «я».
4. Гра «Віднови вірш».
На дошці чи картці записані рядки вірша. Учні «відновлюють». його на основі рими й змісту.
він засунув рукавички? (4)
стало жарко в кожушкові? (2)
Не тому, що неслухняний, (5)
Угадай, чому за пічку (3)
Угадай, чому Мишкові (1)
а тому, що день — весняний. (6)
Володимир Верховень
— Перетворіть цей вірш на загадку-добавлянку.
— Яка особливість таких загадок?
II. Опрацювання загадок-добавлянок Лесі Мовчун.
Діти читають загадки мовчки, слова-відгадки знаходять, працюючи у парі. Потім діти читають загадку з відгадкою, вказують на слово-риму, що допомогло дібрати відгадку, на ознаки цього предмета, згадані у вірші.
III. Розвиток зв’язного мовлення (робота в групах).
Діти отримують картки із частинами загадок-добавлянок. Потрібно доповнити і загадати загадки однокласникам.
Група 1. Наче сонячні …
хтось розсипав біля ….
Хто це там пищить, … ?
… ? Курчата.
Група 2. Влітку коні … ,
взимку діточок ….
Коні ці не просять ….
Хто вони? …, лижі.
Група 3. Зрілі вишні у
і сунички у ….
Теплі дні, барвисті
нам … щедре літо.
Група 4. Пошкребуся тут і … ,
кішці спокою не ….
Зледачіли б …
без … мишки.
IV. Опрацювання вірша Наталії Хаткіної «Веселі римики».
1. Читання вірша, добір рим.
— Діти мовчки читають віршик, самостійно добирають рими і пояснюють свій вибір.
2. Гра «Хто більше».
— Діти, працюючи у групах, добирають якомога більші ланцюжки римованих слів (с. 183).
3. Гра «Доберіть риму».
— Діти у парі добирають рими і називають їх вголос.
М’ячик … (скаче),
дощик … (плаче),
а курочка … (кудкудаче).
А ми віршики … (складаємо),
дружно рими … (добираємо).
В парах ми іще пограємо,
рими ще … (попідбираємо):
маленька … (рідненька, ненька, серденько … ).
Країна … (Україна, Батьківщина… ).
Піч … (ніч, річ … ).
Небеса … (краса, голоса, коса … ).
Діти … (квіти, радіти, гріти… ).
V. Підсумок уроку.
— Що робили на уроці? Що вдавалося найважче? Чому?
— Завершіть думку: «У віршах має бути не лише рима, а й …».