Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

ПАВЛО ТИЧИНА. ХОР ЛІСОВИХ ДЗВІНОЧКІВ - РОЗДІЛ П'ЯТИЙ. ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ

Мета: розширювати, поглиблювати знання дітей про творчість П. Г. Тичини; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати естетичні почуття, емоційність сприймання поезії, образне мовлення; виховувати любов до прекрасного.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Еге-ге та еге-ги

Понесеться навкруги.

Невеличкі електрички

Привітались, як сестрички.

2. Гра „Угадай предмет за ознаками”

Ведучий називає кілька ознак задуманого предмета, доки учасники гри не відгадають назву предмета.

• Хижа, руда,, хитра, пухнаста. (Лисиця)

• Маленьке, беззахисне, пухнасте, безхвосте, жовте. (Курчатко)

• Величезний, сірий, товстоногий, вухатий. (Слон)

• Гарна, пахуча, червона, колюча, ніжна, квітуча, пишна. (Троянда)

• Вусатий, хвостатий, грайливий, м’який, кігтистий. (Кіт)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра „У художньому музеї”

Учні презентують свої ілюстрації. Виразно зачитують проілюстровані поетичні рядки.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Відгадайте загадку.

• На тонких бринять стеблинах

Між травинок і пеньочків,

Сині-сині, звуться дзвінко

Лісові квітки... (дзвіночки).

— Дзвіночки —це квіти, які починають цвісти влітку. Вони мають форму дзвоників, синього кольору, невеликі за розміром. У наш час виведено до сотні різновидів цієї квітки. Дзвіночки, або дзвоники, зустрічаються на луках, у лісах, у полі, у дібровах і навіть у квітнику. А ще в перекладі з мови квітів, коли дарують дзвіночки, виказують почуття вдячності. Про ці прекрасні квіти писали безліч поетів. Послухайте.

Дзиґи-дзвіночки

Водять таночки.

В полі дзвін, в лісі дзвін,

Дзінь-дзілінь, дзінь-дзілінь.

М. Голець

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання вірша „Хор Лісових Дзвіночків” учителем

— Який настрій створює вірш?

— Які картини ви уявляли, слухаючи його?

2. Словникова робота

Читання колонок слів „луною” за вчителем.

Гаї      тінь

ляже      линьте

небосхил      окропіте

схитнеться      нашелестіте

— Яке слово складається з двох частин? (Небосхил)

— Прочитайте слова з м’якими приголосними.

— Прочитайте дієслова.

— Які з них закликають до спонукальної дії?

3. Гра „Рибки”

Повторне читання вірша учнями мовчки. Підготовка до виразного читання вірша

— Прочитайте вірш уголос так, щоб слухачі відчули, як співає лісова галявина.

4. Фізкультхвилинка

Сильний вітер до землі

Гне дерева молоді,

А вони ростуть, міцніють,

Вгору тягнуться, радіють.

5. Виразне читання вірша учнями

6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

— Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?

— Які слова „дзвенять”, а які — звучать піднесено?

— Що славлять Дзвіночки Лісові?

— Що люблять Лісові Дзвіночки?

— До чого вони закликають хмари?

— Що можна почути і побачити за словами вірша?

7. Вправи для розвитку техніки читання

1) Гра „Добери прикметник”.

— Знайдіть і прочитайте прикметники, пов’язані з іменниками.

Дзвіночки (лісові).

Сни (розкішні).

Гаї (затишні).

Тінь (світлу).

День (ясний).

По полю (золотому).

2) Робота в парах. Гра „Хто швидше?”.

— Знайдіть у тексті рими та запишіть їх. Яка пара впорається швидше?

Співаєм — (зустрічаєм).

окропіте — (нашелестіти).

розкішні — (затишні).

схитнеться — (усміхнеться).

8. Робота за ілюстрацією

— Розгляньте ілюстрації Лариси Іванової до збірки віршів Павла Тичини „А я у гай ходила”.

— Кого художниця зобразила на малюнку? Які кольори вона використала?

— Який настрій вони створюють?

— Яким на малюнку художниця зобразила хлопчика?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Який вірш вивчали на сьогоднішньому уроці?

— Хто його автор?

— Чи сподобалися вам вірші П. Тичини? Чим саме?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш (с. 111-112), проілюструвати його.