Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

ПАВЛО ТИЧИНА. СОНЦЕ І ДИМ - РОЗДІЛ П'ЯТИЙ. ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ

Мета: продовжити ознайомлення учнів з творами Павла Тичини; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити сприймати почуття, передані у віршах; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до прекрасного.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Гра „Дощик”

Діти читають хором.

• Накрапає дощ (тихо).

• Дощ пускається сильніше (голосніше).

• Злива (голосно).

• Дощ слабшає (тихіше).

• Дощ припинився (читання припиняється).

Бджілка з джмеликом дзижчать,

Дитинчат дзижчати вчать.

Дзи-дзи-дзи та джи-джи-джи,

Як бджола,—і ти скажи.

2. Гра „Вгадай предмет за ознаками”

Ведучий називає кілька ознак задуманого предмета, доки учасники гри не відгадають назву предмета.

• Тоненька, довга, сталева, гостроноса, швейна. (Голка)

• Неозоре, глибокі, бурхливе, небезпечне, солоне. (Море)

• Темна, зоряна, місячна, тиха, прохолодна. (Ніч)

• Народна, колискова, мелодійна, гарна, весела. (Пісня)

• Маленька, кругленька, червоненька, запашна. (Суничка)

• Дерев’яний, чотириногий, письмовий, кухонний, накритий. (Стіл)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра „У художньому музеї”

Діти презентують свої ілюстрації. Зачитують проілюстровані рядки з вірша Павла Тичини „Хор Лісових Дзвіночків”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ і МЕТИ УРОКУ

— Відгадайте загадку.

• Біле-біле покривало

По землі порозстеляла,

Все укрила ним сама.

Відгадайте: це... (зима).

— Що ви можете розказати про цю пору року?

— За що ви її любите?

— Мороз. Сніг вискрипує і хрумає під ногами. Якщо взяти до рук трохи снігу та уважно роздивитися, то кожна сніжинка — як витвір мистецтва, ніби якийсь казковий майстер-ювелір зробив ці крихітні ажурні зірочки.

— Сьогодні ми дізнаємося, як про цю пору року писав П. Г. Тичина.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання вірша вчителем

— Чи сподобався вам вірш? Чим?

— Який настрій він у вас викликав?

— Які картини ви уявляли, слухаючи його?

2. Словникова робота

Читання слів „луною” за вчителем, потім — напівголосно в парах

Гілля      зверта

вранці      стрічали

патлатий      убрався

зимнього      взолочені

— Прочитайте всі дієслова.

— Поясніть значення слова патлатий. (Патлатий — що має вигляд клаптів.)

3. Робота в парах. Читання вірша учнями в парах

— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?

— Прочитайте вірш таким чином, щоб передати захоплення красою зимового ранку.

4. Виразне читання вірша учнями

5. Фізкультхвилинка

6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

— Яка картина постала перед очима зимового ранку?

— Яким стало місто?

— У яких словах поет передає захоплення зимою?

— Що автор говорить про дим?

— Чому він тане?

— У що убрався сад?

— Що сказано про гілля?

— Куди піднімається дим?

7. Гра „Добери риму”

Ми — ... (зими).

Сонця — ... (віконця).

Дим — ... (молодим).

Патлатий — ... (хати).

Краса — ... (звиса).

Іній — ... (синій).

Патлатий — ... (рудуватий).

8. Вправи на розвиток швидкості читання

1) Гра „Прочитай початок рядка”.

Учитель читає кінцівку рядка, а учні швидко знаходять його у вірші і читають початок.

2) Знайдіть найдовше і найкоротше речення.

(Найкоротше речення: Вийшли вранці ми. Найдовше — друга строфа.)

3) Знайдіть і прочитайте окличні речення.

9. Гра „Диктор телебачення”

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

10. Робота за ілюстрацією

— Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.

— Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

— Який настрій вони створюють? Як передають настрій вірша?

— Яким рядкам твору відповідає ілюстрація?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?

— Які нові знання здобули?

— Що було найцікавішим?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш (с. 112). Проілюструвати його.