Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

ПЕРЕВІР СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ - Урок 2 - РОЗДІЛ П'ЯТИЙ. ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ

Мета: узагальнити знання учнів за розділом „Видатні українські письменники”; вчити порівнювати, співставляти опрацьовані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Помережить морозець

Для Миколки комірець.

Намалює для Мар’янки

Квіти маку і рум’янку.

2. Гра „Склади віршик”

— Складіть віршик за поданими римами.

_____ зернята      _____ питати

_____ бились      _____ крука

_____ курчата      _____ набрати

_____ поживились      _____ наука

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра „Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша Максима Рильського „Ким хочеш бути, хлопчику, в житті?”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Який розділ ми завершили вивчати?

— Сьогодні ми підіб’ємо підсумки роботи за розділом „Видатні українські письменники”. Перевіримо здобуті знання, узагальнимо вивчений матеріал.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Гра „Чи уважний ти читач?”

Тестування

1. Що пішов шукати малий Тарас?

а) Ставок;

б) гриби;

в) залізні стовпи.

2. Де був написаний „Заповіт”?

а) У Києві;

б) у Переяславі;

в) у Черкасах.

3. Ким був батько І. Я. Франка?

а) Ковалем;

б) каменярем;

в) кухарем.

4. Скільки разів бігала Лисичка від Вовчика до „похресників”?

а) П’ять;

б) сім;

в) три.

5. На чому в дитинстві їздив Максим Рильський по Сахарі?

а) На машині;

б) на стільці;

в) на сомокаті.

6. Хто сказав горобчику, що розум на дорозі не валяється?

а) Сова;

б) крук;

в) ворона.

Відповіді: 1в; 2б; 3а; 4в; 5б; 6б.

2. Гра „З'єднай назву твору та його автора”

„Дивувалась зима”      Т. Г. Шеченко

„Давня весна”      І. Я. Франко

„Хор Лісових Дзвіночків”      Леся Українка

„Вітер віє-повіває...”      Павло Тичина

3. Гра „Чиї це слова?”

• Пані! Чи ви спите? Пані! Пані! (Горобець. Леся Українка „Біда навчить”)

• Прощай, гаю милий!

І ти, дубе мій високий,

Друже мій єдиний. (Конвалія. Леся Українка „Конвалія”)

• Ото дурний! Зачепив за дубовий корінь та її тягне! Думає, що мене за ногу вхопив. Тягни, дурню, тягни! (Лисичка. Іван Франко „Лисичка-кума”)

• Я не в Моренці, а в Кирилівку йду (Малий Тарас. Тарас Шевченко „Тарас Шевченко про себе”).

• А в книжках хіба неправду пишуть? Ти сама казала, що „Кобзар” — то свята правда. (Леся. Микола Олійник „Леся”)

4. Фізкультхвилинка

5. Конкурс на краще виразне читання з пам'яті улюбленого вірша

6. Конкурс знавців поезії

Гра „Доповни рядочок”

• Вітер з гаєм розмовляє,

Шепче з осокою,

Пливе човен по Дунаю...

• Фрако — то гордість і окраса

Свого народу і землі.

Він, мов молодший брат Тараса...

• Моя душа ніколи не забуде

Того дарунка, що весна дала;

Весни такої не було й не буде...

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Який розділ завершили вивчати?

— Який твір з цього розділу сподобався найбільше?

— Як оцінюєте свою роботу на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати відповіді на запитання (с. 115).