Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ШКОЛА ДОБРИХ УЧИНКІВ (за творами Василя Сухомлинського) - РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ

Мета: продовжити ознайомлення учнів з творами В. О. Сухомлинського; формувати уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди допомагає іншим, поважає їх, піклується про стареньких, добре ставиться до рідних і друзів; навчати оцінювати вчинки головних героїв оповідань, наслідувати їх позитивні риси, прагнути до самовдосконалення; розвивати мовлення учнів; виховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. І на сьогоднішньому уроці позакласного читання вони допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими творами В. Сухомлинського.

III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Виступ групи „Біографи”

— Василь Олександрович Сухомлинський народився у 1918 році у селі Василівна на Кіровоградщині в бідній селянській родині. У сім’ї, крім Василя, було ще троє дітей. Усі четверо, коли виросли, стали вчителями. Василь з сімнадцяти років став учителем і залишився ним до кінця життя. Тридцять два роки він вів свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми у щоденнику ставали книгами. Для наймолодших він написав понад 1500 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки.

2. Представлення виставки книг В. О. Сухомлинського (виступ групи „Бібліотекарі”)

• В. О. Сухомлинський „Гаряча квітка”.

До книжки ввійшли невеликі оповідання видатного педагога і письменника В. О. Сухомлинського, про те, як діти відкривають для себе навколишній світ, про взаємини між дітьми, про доброту та чуйність, а також повчальні казки про природу.

• В. О. Сухомлинський „Вогнегривий коник”.

Ця книга — збірка мудрих і повчальних казок, оповідань, притч, новел, написаних для дітей і дорослих великим українським педагогом і письменником Василем Сухомлинським. Кожна казка, кожне оповідання розповідають читачам про неповторну красу природи, магічну силу доброти і чуйності у взаєминах між людьми, пробуджують у нас бажання захистити слабшого, допомогти старшим.

• В. О. Сухомлинський „Казки школи під голубим небом”.

У цій збірці зібрані казки, притчі, оповідання В. О. Сухомлинського. Кожна казка, кожне оповідання розповідають читачам про неповторну, красу природи, магічну силу доброти і чуйності у взаєминах між людьми, пробуджують у нас бажання захистити слабшого, допомогти старшим.

3. Фізкультхвилинка

4. Обговорення прочитаних творів В. Сухомлинського

— Які твори ви прочитали, готуючись до уроку? (Відповіді дітей.)

1) „Добре слово”.

— Що трапилося з Олею? Як родичі рятували дівчинку?

— Що зробила прабабуся Надія?

— Що повернуло дівчинку до життя?

— То в чому велика сила? (В доброму слові)

— Чого вчить нас це оповідання? (Бути уважним, турботливим до хворих, близьких, батьків; вміти співчувати.)

2) „А хто ж вам казку розповідає, бабусю?”.

— Про кого це оповідання?

— Ким були Миколка і Петрик для бабусі?

— Як звали бабусю?

— Яке питання задав бабусі Миколка?

— Чи отримав він на нього відповідь?

— У якій формі побудовано оповідання? (У формі діалогу)

— Скільки дійових осіб у цьому тексті? (Автор, Миколка, бабуся)

— Поміркуйте і скажіть, яку відповідь могла дати бабуся Миколці?

— Якою ви уявляєте бабусю?

— Удома ви мали намалювати бабусю Марію і написати опис її зовнішнього вигляду. (Діти показують одне одному зображення бабусь. Окремі учні зачитують описи.)

— Настав час відповісти на запитання: хто розповідає бабусі казку? (Ніхто. Коли вона була маленька, то її бабуся розповідала казки їй, а тепер настала її черга.)

3) „Дивний мисливець”.

— Поки бабусі готують смачну вечерю, працюють по господарству, доглядають онуків, читають їм цікаві казки, що ж роблять наші дідусі?

— Головним героєм якого оповідання є дід Максим? („Дивний мисливець”)

— Чому текст називається „Дивний мисливець”? (Усі вважали, що він брав рушницю для полювання, але ніколи не приносив здобичі.)

— Яким ви уявляєте діда Максима?

— Як можна охарактеризувати героя цього оповідання? (Працьовитий, турботливий, співчутливий, добрий тощо)

Гра „Посперечаймося”

• Дід Максим жив у місті. (Ні, у селі)

• Дідусь щодня ходив з рушницею до лісу. (Так)

• Виходив увечері. А повертався рано-вранці. (Ні, навпаки)

• Він завжди ніс додому багато здобичі. (Ні, ніколи не приносив здобичі.)

• Дід Максим привів додому пораненого кабана. (Ні, зайця)

• Його називали невдахою. (Так)

• Дід Максим не полював, а допомагав тваринам. (Так)

— Як ми повинні ставитися до тварин?

— Чого нас навчає цей твір? (Не завжди перше враження є правильним. Перш ніж засуджувати, потрібно краще пізнати людину.)

5. Інсценізація оповідання „Бабусин борщ”

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Чого навчають твори В. О. Сухомлинського?

— Тож творіть добро, і воно повернеться до вас!

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою „Майстер веселого цеху — Грицько Бойко”.

Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.