ГРИГІР ТЮТЮННИК. ЛАСОЧКА - РОЗДІЛ ЧЕТВЕРТИЙ. ЯК НЕ ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ

Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

ГРИГІР ТЮТЮННИК. ЛАСОЧКА - РОЗДІЛ ЧЕТВЕРТИЙ. ЯК НЕ ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника, з його оповіданням „Ласочка“; вдосконалювати навички виразного і свідомого читання, вміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини; розвивати зорову пам'ять, зв'язне мовлення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Добрий день! В добрий час!

Рада, діти, бачить вас!

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався —

На перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Артикуляційна гімнастика

• „Парашутик“.

На кінчик носа покласти ватку; широким язичком у формі „чашечки“, притиснутим до верхньої губи, здути ватку з носа вгору.

• „Забити м’яч у ворота“.

„Виштовхнути“ широкий язик між губами (немов заганяєш м’яч у ворота); дути із затиснутим між губами язиком (щоки не надувати).

• „Грибочок“.

Посміхнутися, поцокати язиком, ніби їдеш на конячці; присмоктатися широким язиком до піднебіння.

2. Гра „Молока кому?“

Промовля корівка: „Му-у-у!“,

Діти, знаєте, чому

Молочко вам треба пити?

Щоб ніколи не хворіти!

— 3 букв складіть слова — і дізнаєтеся, кого діти пригостили молочком:

басокакіотчкажїялет

(Собака, кіт, їжачок, теля)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах

Учні в групах діляться враженнями від легенди „Євшан“, що її переповіла українська письменниця Зірка Мензатюк.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Який розділ ми зараз вивчаємо?

— Який із прочитаних творів розділу вам найбільше запам’ятався?

— Сьогодні ми ознайомимося ще з одним твором, у якому розповідається про тісний зв’язок людини з природою.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

— Григір Тютюнник від раннього дитинства зазнав дуже багато випробувань. Під час голодомору 33-го року помер його дідусь, а хлопчикові виповнилося тоді лише 1,5 року, і він перестав ходити, говорити, сміятися.

Коли Григорію виповнилося 6 років, він залишився без батька. Почав жити у сім’ї батькового брата. Потім почалася Велика Вітчизняна війна, голод, поневіряння по чужих хатах. Учився хлопець у ремісничому училищі, голодував. Потім тяжко захворів.

Спочатку писав твори російською мовою, а після того, як прочитав словник Грінченка, почав писати українською. Понад половина творів Г. Тютюнника — для дітей.

2. Гра „Рибки“

Самостійне мовчазне читання учнями статті про Григора Тютюнника

— Де народився Григір Тютюнник?

— Яким він був у дитинстві?

— Для кого він писав твори?

— Як називаються його збірки для дітей?

3. Опрацювання оповідання Григора Тютюнника „Ласочка“

1) Словникова робота.

Читання слів „луною“ за вчителем

Рибалити

куняв

облизнулося

ожеледь

закортіло

пасовисько

вудити

припутень

дзяволить

вухами пряде

— Як ви розумієте їх значення?

— Прочитайте тлумачення слів у підручнику після тексту.

— Які з цих слів ви почули вперши?

2) Самостійне мовчазне читання тексту учнями.

3) Фізкультхвилинка.

4) Перевірка первинного сприйняття тексту.

Тестування

1. Біля якого дерева Арсен ловив рибу?

а) Верби;

б) дуба;

в) липи.

2. На чому рибалив Арсен?

а) На березі;

б) на човні;

в) на плоту.

3. Кого побачив рибалка?

а) Лисеня;

б) вепра;

в) стару лисицю.

4. Яку першу рибину „зловила“ Ласочка?

а) Карася;

б) окуня;

в) щуку.

5. Скільки разів Арсен виглядав Ласочку навесні?

а) 2;

б) 3;

в) 4.

6. З ким прийшла Ласочка?

а) 3 лисеням;

б) з лисенятами;

в) сама.

Відповіді: 1а; 2б; 3а; 46; 5в; 6а.

5) Читання твору учнями „ланцюжком“.

6) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

— Прочитайте опис ранку.

— Які звуки сповіщали про його прихід?

— З ким зустрівся Арсен?

— Як ви вважаєте, чому лисеня з’явилося на кручі?

— Прочитайте, яким уперше Арсен побачив лисеня.

— Чому воно сподобалося рибалці?

— Як про це говориться у тексті?

— Прочитайте слова, що описують зовнішність, рухи, звуки звірятка:

— Чи можна розцінювати дії лисеняти, як його розмову з дідом?

— Хто цю розмову передав?

— Чому рибалка назвав лисеня Ласочкою?

— Від якого слова утворено це ім’я? (Ласочка — від слова „ласувати“, тобто Їсти щось смачненьке.)

— З чого видно, що Ласочка була розумною, терплячою, спостережливою?

— Знайдіть і прочитайте, чого лисеня навчилося в Арсена.

— Як Ласочка допомагала рибалити?

— Знайдіть і прочитайте опис зими.

— Як Арсен згадував Ласочку?

— Прочитайте, як Арсен збирався навесні на риболовлю.

— Як він чекав зустрічі з Ласочкою?

— Кого він побачив на кручі?

— Які слова свідчать про те, що Арсен зрадів цій зустрічі?

— Хто тепер допомагав йому рибалити?

7) Характеристика дійових осіб.

Інтерактивна гра „Ключове слово“

Для проведення гри клас об’єднують у команди. Кожна команда отримує однакові картки, на яких записано дійову особу твору (ім’я людини, кличка тварини.)

Завдання: дібрати до кожної літери ключового слова риси, характерні для цього героя. Перемагає команда, яка швидше і правильніше виконає завдання.

А

(активний)

Л

(ласкава)

Р

(розумний)

А

(активна)

С

(сердечний)

С

(смілива)

Е

(енергійний)

О

(обачна)

Н

(небагатослівний)

Ч

(чемна)

К

(кмітлива)

А

(артистична)

8) Поділ оповідання на частини та складання плану.

План

1. Ранок.

2. Незвичайний гість.

3. Друзі-рибалки.

4. Довга зима.

5. Нова зустріч з Ласочкою.

9) Робота за ілюстрацією.

— Розгляньте ілюстрацію до цього твору.

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

— Який настрій вони створюють? Як передають характер кожного з героїв?

— Яким рядкам твору відповідає малюнок?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Який твір сьогодні читали?

— Чому він так називається?

— Як ви вважаєте, який це твір за жанром?

— Чого навчає нас автор?

— Яка головна думка твору?

— Описуючи незвичайну дружбу людини і звіра, автор закликає: шануйте, оберігайте, товаришуйте з „братами нашими меншими“, і це стане окрасою вашого життя. За ваше добро вам заплатять любов’ю і вірністю. Добро і любов повинні йти із вами поруч протягом усього життя.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати оповідання (с. 67-70). Придумати кінцівку до нього.






Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.