Всі публікації щодо:
Розробки уроків - Літературне читання 4 клас І семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2015 рік
СТВОРЕННЯ ЛЮДИНИ
Мета: продовжити ознайомлення учнів зі слов'янськими міфами; ознайомити їх з міфом «Створення людини»; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння робити висновки з прочитаного; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву; виховувати бажання вивчати історію свого народу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь!
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА [див. додатковий матеріал до уроку на с. 19)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні виступають з підготовленими повідомленнями про слов’янських богів.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Яку тему ми зараз вивчаємо?
— Сьогодні ми прочитаємо один з варіантів переказу слов’янського міфу про походження людей на землі, який називається «Створення людини».
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання слов'янського міфу «Створення людини»
7) Виразне читання міфу вчителем.
— Чи сподобався вам міф?
— Які слова, речення були незрозумілими?
— Що вас найбільше вразило?
2) Словникова робота.
Дивовижні — надзвичайні.
Перлова роса — тут: роса, схожа на перли.
Перли — перламутрові зерна кулястої або неправильної форми, що утворюються в черепашках деяких морських та прісноводних молюсків; використовуються як коштовна прикраса.
Читання колонок слів у парах «буксиром»
Синє уста
гілля гомону
корінні роїлися
першочоловік притулок
— Прочитайте слова кожної колонки на одному мовному видиху.
— Яке слово складається з двох частин?
— Поясніть його значення.
— Доберіть синоніми до слів уста (губи); притулок (прихисток); гомону (шуму).
3) Гра «Рибки».
Повторне мовчазне читання міфу учнями
— Що було на початку світу?
2. Фізкультхвилинка
3. Продовження роботи над міфом
1) Аналіз змісту міфу з елементами вибіркового читання.
— Що стояло посеред моря?
— Знайдіть і прочитайте опис світового дерева.
— Хто сидів на дереві?
— Що то були за птахи?
— Хто роївся серед гілля?
— Хто жив у його корінні?
— Що утворювалося з роси, яка капала з дерева?
— Без кого був сумним світ?
— З чого бог зробив першочоловіка?
— Що він зробив, щоб оживити людину?
2) Цікаво знати!
Бджола належить до «чистих», божих істот і дуже шанована серед людей. З одного боку, це «свята божа трудівниця», символ мудрості, працелюбності та ощадливості, що асоціюється із сонцем. Із другого — бджола та основний продукт бджільництва, мед, тісно пов’язані з культом померлих.
У міфах бджола часто є культовою твариною жіночого божества родючості — Великої Богині. Мотив бджоли-помічниці божества є дуже давнім. Він зустрічається в міфах різних народів світу.
У Давній Русі побутувало багато варіантів легенди про появу бджіл. В одних мовилося, що ця комаха прилетіла з далеких країв за велінням Божої Матері, в інших — що вона з’явилася з раю по слову архангела Гавриїла. Є легенда і про те, що бджола постала зі сліз Ісуса Христа, коли його вели на Голгофу.
3) Гра «Хвиля».
Ведучий задає «тон» і «темп» гри. Вірш читають так, ніби хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно — тихіше — тихо — голосніше тощо.
4) Робота в групах. Гра «Упізнай предмет за його ознакою».
Синє — … (море).
Золота — … (кора).
Перлова — … (роса).
Дивовижні — … (птахи).
Сивий — … (сокіл).
Сумний — … (світ).
Людський — … (гомін).
Мертва — … (глина).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що вас здивувало у міфі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати запитання за змістом міфу (с. 11).