Всі публікації щодо:
Чумарна Марія

Літературне читання - конспекти уроків 4 клас - (за підручником М. І. Чумарної) - 2015 рік

Як людина з'явилася на Землі… Вступ до теми: «Я народився для світу»

Матеріал уроку. Акровірш «Людина». Марія Чумарна «Перші люди на Землі».

Мета. Уточнити й розширити уявлення учнів про світ, родину, сім’ю, їх значення для людини; розвивати навички правильного та виразного читання; вчити учнів висловлювати власну думку, давати повні відповіді на запитання; виховувати любов і повагу до Батьківщини.

Обладнання. Ілюстрації із зображенням перших людей.

Хід уроку

І. Ознайомлення з новим розділом.

На дошці напис.

«Пізнай свій край, себе, свій рід,

народ, свою землю —

і ти побачиш шлях у життя» (Г. Сковорода)

      — Як ви розумієте цей вислів? Спробуйте його пояснити.

1. Підготовча робота.

      — Переставте слова місцями і прочитайте назву розділу.

СВІТУ Я НАРОДИВСЯ ДЛЯ (запис на дошці)

(я народився для світу)

      — Як можна пояснити цю назву?

      — Давайте пофантазуємо.

      — Навіщо я народився у цій сім’ї, у цій країні, у цьому світі?

      — Ви чули вислів «народився у сорочці» ?

«Народитися в сорочці» — значить, бути щасливим у житті. У багатьох українських казках зустрічаємося із мотивом чарівної сорочки, котру сестри-змії носії мудрості і магії вишивають своєму кровному братові та наказують ніколи її не знімати. Число магічних узорів 12 — усі енергії космічного простору, всіх знаків Зодіаку. І сила цього життя неймовірно велика. Герой, одягнувши сорочку на своє тіло, стає могутнім і нездоланним, він перероджується у безсмертного витязя, то чинить суд на землі, стає володарем земного царства.

2. Робота з підручником.

      — Розгляньте малюнок до розділу.

— Хто зображений на першому плані? Зверніть увагу, що на хлопчику вишита сорочка (як оберіг у мандрівках по світу). Хлопчик буде мандрувати світом.

      — Як називається тваринка, зображена біля хлопчика?

      — Який зв’язок між хлопчиком і твариною?

      — Що зображено на другому плані малюнка?

3. Робота над акровіршем.

      — Послухайте вірш. (Вчитель читає акровірш «Людина».)

      — Прочитайте вірш мовчки.

      — Чому перші літери у рядках виділені?

      — Яке слово читаємо з перших букв кожного рядочка?

— Як називається вірш, назву якого можна прочитати за першими літерами у рядках?

II. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

Мовна розминка.

— Які у вас виникають асоціації зі словом «людина» ?

(Особистість, дитина, малюк… )

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Слово вчителя.

Людське «Я» складається з таких складових: Я — особистість; Я — член сім’ї, родини; Я — частка народу; Я — частка людства. Тільки повнота всіх цих складових у їхній природній послідовності і складає людину як цілість, як божественне творіння.

Як діяти в соціумі, не розуміючи, як складались закони його співжиття? Традиції — це не лише набір певних ритуалів: за ними стоїть глибинне знання про закони виживання людини саме в цьому соціумі, саме на цій землі, саме в цьому обереговому колі, яке ми називаємо родовою пам'яттю.

Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розуміти світ, створений для кожного з нас. Є світ видимий і світ невидимий. Поезія, казка, байка обертає світ невидимий у світ видимий, цікавий, правдивий і таким чином дає кожній людині осягнути велику таїну людського життя.

IV. Опрацювання тексту «Перші люди на землі».

1. Слухання тексту учнями. Перевірка первинного сприймання.

— Слухаючи твір, подумайте, про що ви вже знали, а що з почутого вам не зрозуміле. Підготуйте запитання.

— Чи читали ви міфи інших народів про перших людей на землі? Пригадаймо казку «Івасик-Телесик». Дивовижна казка. У ній розповідається про те, як із простого дерев'яного полінця дід витесав бабі маленького хлопчика. Вона поклала його в колиску і почала «телесувати». Що ж означає це рідкісне в нашій мові слово? Хіба що у цій казочці його й почуєш. Баба гойдає свого дерев'яного синочка в колисочці і співає йому колискову пісню. Дуже цікаво було б почути, як звучала ця пісня, адже саме співане слово і рух колиски перетворюють мертве полінце у живе тіло Івасика.

Телесувати — значить творити тіло!

Так в алегоричних символах казка розповідає про диво народження і про силу та вплив материнського слова.

2. Словникова робота.

— Що таке міф?

Міфами часто називають власне казки, але ті, в яких яскраво виражені сліди древніх світоглядно-релігійних культур. Відомі українські міфи про Сокола-Рода, богиню Ладу та інші. До ряду міфологічних можна віднести і казки про Діда-Всевіда.

3. Читання тексту учнями мовчки.

Запитання за прочитаним.

— А як ви уявляєте собі перших людей?

— Які думки і побажання ви вклали б у свої творіння?

      — Прочитайте останнє речення ще раз. Поясніть, як ви його зрозуміли.

4. Розвиток читацьких навичок.

Читання «ланцюжком» з правильним інтонуванням речень, різних за метою висловлювання.

Вибіркове читання.

V. Підсумок уроку.

— Як називається розділ, який ми почали читати?

— Про що йтиметься у творах цього розділу?

— Чи виникла у вас цікавість до того, що ви прочитали про перших людей на землі?

— Чи знайоме вам відчуття гордості за свою батьківщину?

VI. Домашнє завдання.

Навчитися виразно читати текст «Перші люди на землі».

Намалювати «портрети» за уявою та скласти словесний образ перших людей.