Всі публікації щодо:
Павличко Дмитро
Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2015 рік
ЛІРИЧНІ ТВОРИ-РОЗДУМИ. ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ПЛЕСО - Лірика - КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ
Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Дмитра Павличка, з ліричними творами-роздумами; вчити визначати головну думку твору, стан ліричного героя; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати зв'язне мовлення учнів, образну уяву; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 30)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Звучить пісня «Два кольори» (муз. Олександра Білаша, сл. Дмитра Павличка).
— Чи сподобалася вам пісня?
— Які почуття вона у вас викликала?
— Композитор Олександр Білаш написав музику до геніальних поетичних рядків українського поета Дмитра Павличка. З його творчістю ми сьогодні й ознайомимося.
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
— Народився поет 28 вересня 1929 р. у с. Стопчатово на Івано-Франківщині у багатодітній родині, «коли копати картоплю мати з батьком йшли» — «тверда земля Дмитрові була за ліжко, шорсткий киптар — за пелюшки». Доля судилася поетові така, як і всім українцям, та ще бідакам: нужда, тяжка праця, бідненька освіта — такий шлях і слався сину лісоруба. Кпини та знущання за рідну мову, за босі ноги…
Початкову освіту поет розпочав здобувати у польській школі в Яблуневому, де «за мову мужицьку не раз на коліна довелося у школі ставати…». Вересень 1939 р. приніс зміни… — школа рідною мовою (Коломийська гімназія, де опанував німецьку мову та латинь), десятирічка у Яблуневі, українські книжки. Про це молодий поет захоплено пише у вірші «1939 рік». Забуяв поетичний талант, народилися перші вірші, а далі й книжки.
1964 р. Дмитро Павличко з родиною переїхав до Києва й очолив сценарну майстерню кіностудії ім. О. Довженка. За його сценаріями поставлені фільми «Сон» (1965 р.) — у співавторстві з В. Денисенком та «Захар Беркут».
1997 р. поета нагороджено орденом «За заслуги» III ст., а 1999 р. — орденом князя Ярослава Мудрого V ст.
Павличко був Послом України в Республіці Польща (завдяки його старанням у центрі Варшави в березні 2002 р. було споруджено пам’ятник Тарасу Шевченку). 2004 р. за визначний особистий внесок у розвиток української літератури, створення вершинних зразків поетичного слова, плідну державну і політичну діяльність поету присуджено звання Героя України з врученням ордена Держави.
Дмитро Павличко є визначним майстром перекладу (перекладає з англійської, іспанської, італійської, французької, португальської, ідиш та багатьох слов’янських мов).
Дмитро Павличко — автор відомих пісенних текстів — «Впали роси на покоси», «Лелеченьки», «Пісня про Україну». Пісня «Два кольори» стала народною.
Творчий доробок Дмитра Павличка відомий у близькому і далекому зарубіжжі. Окремими книгами виходили його твори російською, естонською, польською, болгарською, угорською, грузинською та слов’янськими мовами.
2. Фізкультхвилинка
3. Опрацювання вірша Дмитра Павличка «Плесо» (с. 56-57)
1) Робота над заголовком.
— Прочитайте заголовок.
— Як ви його розумієте?
— Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.
«Плесо».
«Плесо»!
«Плесо» ?
Плесо — спокійна, чиста водна гладінь.
2) Виразне читання вірша вчителем.
— Чи сподобався вам вірш?
— Які почуття ви переживали, слухаючи його?
— Які картини уявляли?
3) Словникова робота.
Читання колонок слів на одному мовному видиху
Люблю |
лезо |
дивлюся |
підкову |
перетина |
блакить |
заглядати |
глибині |
— Що спільне між словами першої колонки? (Дієслова) Другої? (Іменники)
4) Робота в парах. Читання вірша учнями в парах.
— З якою інтонацією, силою голосу будете читати вірш?
— Які рядки виділите особливою інтонацією?
5) Виразне читання вірша учнями.
6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Про яке захоплення розповідає поет?
— Чим його приваблює плесо?
— Які почуття переживає автор, дивлячись у глибінь?
— Які порівняння є у вірші? Чому поет уживає саме ці порівняння?
7) Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
8) Робота в групах. Гра «Складаємо казку».
Скласти казку про все, що можна побачити на дні водойми.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що вас найбільше зацікавило?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 56-57). Намалювати до нього ілюстрацію.