Всі публікації щодо:
Чухліб Василь
Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2015 рік
ВАСИЛЬ ЧУХЛІБ. ДИКІ КАЧЕНЯТА - Жанри прози - У КРАЇНІ ДИТИНСТВА
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Василя Чухліба; ознайомити з його оповіданням «Дикі каченята»; вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення, уяву, фантазію; виховувати бережливе і розумне ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Пролунав уже дзвінок,
Час почати нам урок.
Будемо у світ знань мандрувати,
Будемо мову рідну вивчати.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра «Склади вірш».
__ горобець
__ біда
__ молодець
__ гнізда
__ річка
__ невеличка
__ співає
__ безкрає
2. Артикуляційна гімнастика
✵ «Горішки».
Рот закритий, кінчик язика з напругою по черзі упирається в щоки. На щоках утворюються тверді кульки-«горішки».
✵ «Гойдалки».
Посміхнутися, відкрити рот. Кінчик язика — за верхні зуби; кінчик язика — за нижні зуби.
✵ «Годинник».
Посміхнутися, відкрити рот. Кінчик язика (як годинникову стрілку) переводити з одного куточка рота в інший.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Чий сценарій кращий?». Робота в групах
Учні в групах зачитують сценарії. Колективно обирають кращий. Кращі сценарії від кожної групи заслуховує весь клас. Колективно обирають найкращий.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю Василя Чухліба. Відгадайте загадку і назвіть заголовок.
✵ За городами в ставочку
У тихенькому куточку
Жовті м’ячики пухнасті
Радо бовтаються в рясці.
Здогадалися малята,
То ж… (маленькі каченята).
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Передбачення».
— Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.
«Дикі каченята».
«Дикі каченята».
«Дикі каченята».
— Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні, яке має такий заголовок?
2. Словникова робота
Читання колонок слів «луною». за вчителем, потім — у парах одне одному напівголосно
Висиджує |
сполохати |
Кахкання |
шнурочком |
Розіллється |
з’являються |
Поплюхалися |
приводнилися |
— Знайдіть слово, яке є синонімом до слова злякати (сполохати).
— Як ви розумієте слово приводнилися?
3. Фізкультхвилинка
Лапки в боки, вгору вушка —
Скачуть білочки-подружки.
Один, два, три, чотири, п’ять,
По гілках вони летять.
Один, два, три, чотири, п’ять,
Люблять білочки стрибать.
4. Гра «Рибки».
Самостійне мовчазне читання оповідання учнями (с. 90-93)
5. Перевірка первинного сприйняття
Тестування
1. З ким любить плавати на човні Тетянка?
а) З татом;
б) з дідусем;
в) з подругою.
2. У якому дереві качка облаштувала гніздо?
а) У березі;
б) у дубі;
в) у вербі.
3. Скільки яєць було у гнізді?
а) Три;
б) два;
в) п’ять.
4. Якого кольору були яєчка?
а) Білі;
б) зелені;
в) жовті.
5. Коли з’являються каченята у качки-криженя?
а) У березні;
б) у травні;
в) у квітні.
6. На що були схожі маленькі каченята?
а) На кульбабки;
б) на сонечка;
в) на кульки.
Відповіді: 1а; 2в; 3в; 4б; 5в; 6а.
6. Читання твору учнями «ланцюжком».
— На якій річці відбуваються описувані події?
7. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання
— Яка пора року описується в оповіданні? Доведіть словами тексту.
— Хто є головними персонажами твору?
— Чому тато запропонував Тетянці хутчіш відпливти від качиного гнізда?
— Над чим замислилась Тетянка?
— Де Тетянка з татом побачили качку наступного разу?
— Чому тато стривожився?
— Як Тетянка назвала каченят, які падали з гнізда?
— Які почуття охопили тата і Тетянку, коли вони побачили, що каченята приводнилися?
8. Робота за ілюстрацією
— Розгляньте ілюстрацію до твору.
— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
— Як передають почуття, що переживають каченята і качка?
— Які рядки твору проілюстрував художник?
— Які відчуття викликає ілюстрація?
9. Фізкультхвилинка
10. Читання оповідання за особами
— З якою інтонацією будете читати слова Тетянки? тата?
— Які слова підкажуть інтонацію читання? (Забажала, допитувалась, розказував, замислилась, пожартував, стривожився, засміявся)
11. Вправи на розвиток навичок читання
1) Гра «Хто читає швидше?».
— Знайдіть і прочитайте подані речення.
Бо качка може злякатися нас…
Спочатку вони плаватимуть разом з матір’ю…
А вона про щось порозмовляла з ними…
2) Доберіть прикметники до іменників.
Верба… (стара).
Качка… (дика).
Кульбабки… (жовті).
Очерет… (ближній).
Шнурочок… (рівненький).
12. Переказ оповідання
✵ Від імені Тетянки;
✵ від імені тата;
✵ від імені качки.
13. Характеристика головних героїв оповідання
Робота в групах
— Яким ви уявляєте тата? Тетянку?
— Яке враження вони на вас справили?
— Як вони ставляться до природи?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на уроці?
— Хто його автор?
— Чого вчить нас це оповідання?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати оповідання В. Чухліба «Дикі каченята». (с. 90-93).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 80
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик».
Діти читають хором.
✵ Накрапає дощ (тихо).
✵ Дощ пускається сильніше (голосніше).
✵ Злива (голосно).
✵ Дощ слабшає (тихіше).
✵ Дощ припинився (читання припиняється).
Весна дивилась на Десну,
Десна не дивувалася.
Чому Весна та на Десну
Дивилась й дивувалася?
2. Гра «Письменник».
— Прочитайте оповідання правильно.
АН ЧУДА
гелО і окрЮ вутьжи у вієКи. кулітВ инов дутьїпо ан учад. маТ евиж дусьді менСе. рядПо з молес сіл і акір Інгул. итіД лятьлюб тидихо в сіл. кичиХлоп дутьбу тивило убир.