Всі публікації щодо:
Давидов Анатолій

Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2015 рік

НАУКОВО-ХУДОЖНІ ОПОВІДАННЯ. АНАТОЛІЙ ДАВИДОВ. СВІДКИ МИНУЛИХ ЕПОХ - Твори з науковою інформацією - У КРАЇНІ ЗНАНЬ

Мета: ознайомити учнів із творчістю Анатолія Давидова, з його твором «Свідки минулих епох»; удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання; розширювати кругозір учнів; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до природи, бажання поповнювати свої знання.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Добрий день! Добрий день!

Дякуєм за побажання.

На урок беремо із собою

Знання, вміння, навички й старання.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гра «Дощик».

Діти читають хором.

✵ Накрапає дощ (тихо).

✵ Дощ пускається сильніше (голосніше).

✵ Злива (голосно).

✵ Дощ слабшає (тихіше).

✵ Дощ припинився (читання припиняється).

Мишок з шість

Шкребуться скрізь,

Не шуміте, миші,

Не поруште тиші,

А скоріш шкоринку

Несіть у шпаринку.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Дуель». Робота в групах

Учні в групах ставлять одне одному підготовлені запитання за змістом статті «Країна знань не має меж». (с. 129).

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми ознайомимося із життєвим і творчим шляхом Анатолія Давидова, з його науково-художнім оповіданням «Свідки минулих епох».

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка

— Народився А. Давидов 1938 р. у с. Бочки Конотопського району на Сумщині в сім’ї вчителів. Після закінчення в 1960 р. Ніжинського педінституту працював учителем біології.

А. Давидов створив для дітей багато книг — у тому числі і науково-художніх, у яких розповідається про життя природи. Перша книжечка «Ширшає виднокруг». вийшла 1967 р., далі — «Сонячні вершники». «Без креслень і кельми». «Знай, люби, бережи». «Скарб». та ін. Збірка повістей та оповідань «Не так вже й тісно на землі». дістала високу відзнаку — премію Лесі Українки.

Твори А. Давидова приваблюють глибоким знанням природи, любов’ю до неї, а також розумінням внутрішнього світу дітей. Письменник прагне прищепити їм бажання вивчати світ рослин і тварин, берегти його. Він пише й про людські стосунки, про дитячі справи, пригоди, вчить шанувати сучасне й минуле.

А. Давидов пише не тільки оповідання, але й казки. Краща із них — про Озивайка, лісового хлопчика, який доглядає ліс, дружить з тими, хто любить природу.

2. Гра «Рибки».

Самостійне мовчазне читання учнями статті «Анатолій Давидов». (с. 130)

— Де і коли народився Анатолій Давидов?

— Яку освіту він отримав?

— Про що писав у своїх науково-художніх творах для дітей?

3. Фізкультхвилинка

Встали, діти, тільки — раз.

Фізкультпауза у нас.

Віє вітер: «Шу-шу-шу,

Я берези колишу.

Хмари розганяю в небі,

Дощ несу вам по потребі.

Як стомлюся, то спинюсь.

Я нікого не боюсь».

Сіли й ми за парти, діти,

Будем далі тему вчити.

4. Опрацювання науково-художнього оповідання А. Давидова «Свідки минулих епох». (с. 130-134)

1) Словникова робота.

Русло

мушля

стариця

перев’язка

стрімголов

пишночубу

фізіономія

перлівниця

мальовничих

короткозорі

безапеляційний

заздалегідь

підпорядковується

перехоплювало

— Знайдіть тлумачення слів безапеляційний, мушля, перлівниця, русло, стариця, перев’язка у підручнику (с. 131-132, 135).

— Як ви розумієте слова: стрімголов, короткозорі, фізіономія, заздалегідь?

— Доберіть до них синоніми.

Стрімголов — дуже швидко, прожогом.

Короткозорі — який погано бачить на далекій відстані (про очі); близькозорий.

Фізіономія — обличчя.

Заздалегідь — за якийсь час до чого-небудь; наперед.

2) Читання твору учнями «ланцюжком».

— Чи сподобався вам твір?

— Чому це науково-художнє оповідання?

— Назвіть дійових осіб твору.

3) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

— На чому подорожували герої?

— Хто вів машину?

— Прочитайте, як автор пише про майстерність водія.

— Що робив Петько?

— Яке захоплення було у Петька і Славка?

— Про кого вони знімали фільм у Карпатах?

— Чим цікавий птах рінник?

— Як була оцінена робота хлопців?

— Як пристала до товариства Іра?

— Куди приїхали товариші під вечір?

— Знайдіть опис озерця, біля якого вони зупинилися.

— Де вибрали місце для зйомки?

— Яка тварина виринула на поверхню?

— Прочитайте, як діти спостерігали за нею.

— Чому зникли хохулі?

— Як Володимир Іванович пояснив їх поведінку?

— Хто показав дітям житло хохуль?

— Чому хохуль треба охороняти?

— Як ви розумієте слова Володимира Івановича про те, що «роботи — непочатий край».

4) Робота в групах.

1- ша група: знайти портрет Славка.

2- га група: знайти портрет Петька.

3- тя група: знайти опис старого русла.

4- та група: знайти опис гнізда хохуль.

5- та група: знайти опис хохуль.

5) Фізкультхвилинка.

Руки підняли і погойдали,

Ніби дерева в саду.

Руки зігнули, ними тріпнули —

Вітер збиває росу.

В сторони руки — ними покажем,

Як до нас птахи летять.

Як вони сядуть — також покажем,

Склавши руки назад.

6) Вправи на розвиток техніки читання.

а) Гра «Засічка — кидок».

За командою «кидок». усі учні починають читати напівголосно текст.

За командою «засічка». зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.

Цей текст таким саме чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!) Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка». поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.

б) Гра «Хто швидше?».

— Знайдіть абзаци з такими реченнями:

Іра любила тварин і дуже зраділа такій пропозиції. (3)

Петько аж підстрибував від задоволення. (4)

Ніщо — ні дощ, ні спека, ні комарі — не було їм на заваді. (1)

В цьому їхня велична цінність для зоологів, які вивчають еволюцію тваринного світу. (7)

А потім пішла мода на їхнє хутро. (6)

Хохулі хапають тільки ту здобич, яка втікає. (5)

З протилежного берега стариця поросла верболозом і татарським зіллям. (3)

— Позначте цифрами послідовність подій у тексті.

в) Гра «Голосування ногами».

Діти стають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне».

— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.

7) Робота за ілюстрацією.

— Розгляньте ілюстрацію до цього твору.

— Кого і що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?

— Яким рядкам оповідання відповідає ілюстрація?

— Які малюнки створили б ви за сюжетом оповідання?

Вправа «Мікрофон».

— Уяви себе біля цього озерця. Опиши свої відчуття. (Захоплення, здивування, радість, байдужість, сум)

8) Робота в групах.

Поділ тексту на частини за поданим планом. Переказ оповідання.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Закінчи речення».

✵ Сьогодні на уроці я вчився…

✵ Мені було цікаво…

✵ Свою роботу на уроці оцінюю…

✵ Урок завершую з… настроєм.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виконати малюнок до уривка тексту, який найбільше сподобався.