Всі публікації щодо:
Близнець Віктор

Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2015 рік

ПОВІСТЬ-КАЗКА. ВІКТОР БЛИЗНЕЦЬ. ЗЕМЛЯ СВІТЛЯЧКІВ (Уривки) - Твори з науковою інформацією - У КРАЇНІ ЗНАНЬ

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Віктора Близнеця, з його повістю-казкою «Земля світлячків»; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати мовну спостережливість і зв'язне мовлення, творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

В небі завжди сонце світить ясно,

А в душі немає пустоти.

Світ тобі всміхається прекрасний,

Якщо є багато доброти.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Вправа на формування швидкої реакції на слово

Гра «Слухай! Називай якомога більше слів».

Читаю — … (книгу, газету, журнал… ).

Зачитався — … (повістю, казкою, оповіданням… ).

Скупався — … (в річці, озері, морі… ).

Хотів би стати — … (поетом, вчителем, агрономом… ).

2. Читання анаграм

ІКЛАР (лікар)

ОНРАГМО (агроном)

ЕПРКА (пекар)

ЕЧУНЬ (учень)

НЕНІЖРЕ (інженер)

ІЛСНКИ (лісник)

УЛМЯР (муляр)

ТУНЕСДТ (студент)

— Яке слово «зайве». у кожній колонці? Чому?

— Поясніть, що виконують люди кожної професії.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Гра «У художньому музеї».

Виставка-конкурс малюнків човна батька Ольги Перевізниківни.

2. Гра «Хто краще?».

Конкурс на краще виразне читання історичного оповідання Антіна Лотоцького «Ольга Перевізниківна».

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми ознайомимося з повістю-казкою «Земля світлячків». автором якої є Віктор Близнець.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка

— Віктор Близнець народився у селі Володимирівка на Кіровоградщині 10 квітня 1933 р. У 1957 p. закінчив факультет журналістики Київського університету. Публікуватися почав 1959 p., а перша книжка оповідань «Ойойкове гніздо». вийшла 1963 p. Більшість написаних книжок — для дітей. Переказав з давньоруської мови для юного читача «Повість минулих літ». (1980).

Найталановитішими і найпопулярнішими вважають книжки Віктора Близнеця для дітей. Усе написане Віктор Семенович пропускав через свою душу і серце. Герої його творів усвідомлюють себе особистостями, знають, що таке справжня дружба, готові захистити слабшого, живуть у злагоді з довкіллям.

2. Гра «Рибки».

Самостійне мовчазне читання статті «Віктор Близнець». учнями в підручнику

(с. 145)

— Де і коли народився Віктор Близнець?

— Що таке повість-казка?

— Які ознаки властиві цим творам?

3. Фізкультхвилинка

4. Опрацювання повісті-казки Віктора Близнеця «Земля світлячків». (с. 145151)

1) Словникова робота.

Читання колонок слів «луною». за вчителем, потім — «буксиром». у парах

Корч

згар

пожух

ордою

приблуд

єством

довбанки

заброди

сповитку

катакомби

Тлумачення слів

Орда — безладний, неорганізований натовп.

Єство — сукупність усіх фізичних і душевних сил та властивостей людини.

Сповиток — те, у що загортають немовля, — пелюшки із сповивачем.

Довбанка — човен, видовбаний із суцільного шматка дерева.

— Доберіть синоніми до слів.

Пожух — … (потьмянів, потемнів)

Приблуда — … (бродяга).

Заброда — … (чужинець)

— Прочитайте тлумачення до слів корч (с. 145), згар (с. 146), катакомби (с. 148) у підручнику.

2) Читання оповідання учнями «ланцюжком».

— Чи сподобалось вам оповідання?

— Хто є його головними дійовими особами?

3) Перевірка первинного сприйняття твору.

Тестування

1. Яка річка винесла довбанки в озеро?

а) Лісова;

б) гірська;

в) степова.

2. До чого поспішали Сиз і Мармусія?

а) До будинку;

б) до озера;

в) до корча.

3. Де було царство Вертутія?

а) Біля Верхньої ріки;

б) біля Верхнього озера;

в) біля Верхньої гори.

4. Чим Хвороща годував одного з волохатих страшил?

а) Динею;

б) кавуном;

в) виноградом.

5. Хто був учнями професора Варсави?

а) Лісовики;

б) лунаристи;

в) гноми.

6. Скільки пар окулярів змінив професор Варсава?

а) Одну;

б) дві;

в) три.

Відповіді: 1а; 2в; 3б; 4а; 5б; 6в.

4) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

— Чому стривожився Вертутій?

— Що найбільше тривожило Сиза?

— Що Сиз, Вертутій та Мармусія побачили на Сизовому подвір’ї?

— Куди вони попливли далі?

— Що побачили в царстві Вертутія?

— Яку картину вони застали у Хворощі?

— Куди, на думку Сиза, всі вирішили їхати?

— Де зібралася рада?

— Чому саме у підземеллі?

— Як називав своє підземелля професор Варсава?

— Прочитайте опис підземелля Варсави.

— Про що велась тяжка рада?

— Який знак подав професор Варсава?

— Які думки про ворогів висловили герої казки?

— Як професор Варсава дізнався, чого бояться печерні приблуди?

— Яке рішення ухвалила рада?

5) Фізкультхвилинка.

В казковому лісі розминка,

Настала фізична хвилинка.

Втому проженем руками,

Вгору їх піднімем з вами.

Потім присядемо дружно,

Ноги згинаємо пружно.

Руки, мов крила, розправим

І до плечей їх поставим.

Коло вперед покрутили,

Потім назад повторили.

Голову вниз опустили,

Потім назад нахилили,

Потім наліво поклали,

Потім направо. І стали

Рівно і струнко.

Швидко скінчилась хвилинка.

Нас збадьорила розминка.

6) Вправи на розвиток техніки читання.

а) Гра «Хто читає швидше?».

— Знайдіть абзаци з такими реченнями.

✵ Добре, що вони підпливли до берега.

✵ Та хіба ми слабкіші за них?

✵ І прикотив цілу гору динь.

✵ Вертутій не став дивитися на цю стравоїдну муку.

✵ Звідси починав заняття з лунаристами.

✵ Чому так буває в лузі, чому так ведеться в лісі?

б) Гра «Хто що робив?». Робота в парах.

Садив на городі свої дивацькі дині

дід Вертутій

Вирощував світлячки

професор Варсава

Робив млинки

дядько Сиз

Вчив учнів лунаристіа

дядько Хвороща

в) Гра «Дочитай речення».

— Знайдіть і дочитайте речення (запис на дошці).

✵ Сиз, Вертутій, Мармусія дивились на спалений корч, … (3)

✵Погомоніли й пристали на думку Сиза… (6)

✵ Лісова річка винесла довбанки … (1)

✵ Велась тяжка рада: … (3)

✵ Те, що вони побачили на сірих кучугурах піску… (4)

✵ Тут професор ляснув себе по коліну, … (9)

✵ В якомусь засліпленні, мілиною Сиз побрів … (2)

✵ Всі, всі збираймось гуртом… (11)

✵ Веселий, невгамовний Хвороща… (5)

✵ Вона промовляє до нас: … (10)

✵ Лихо — воно збирає… (7)

— Позначте цифрами послідовність подій у тексті.

7) Стислий переказ тексту за опорними реченнями, поданими на дошці.

8) Робота за ілюстраціями.

— Розгляньте ілюстрації до цього твору.

— Кого художник зобразив на ілюстраціях?

— Яким рядкам оповідання відповідають ілюстрації?

— Які малюнки створили б ви за сюжетом оповідання?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким твором ознайомилися на уроці?

— Кому з героїв оповідання ви співчували?

— Чиї вчинки засуджували?

— Чого вчить нас це оповідання?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти власне продовження твору «Земля світлячків».







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.