Всі публікації щодо:
Носов Микола

Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2015 рік

ОПОВІДАННЯ. МИКОЛА НОСОВ. МИШКОВА КАША (Скорочено) - Твори зарубіжних письменників - У КРАЇНІ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Мета: ознайомити учнів з новим розділом «Твори зарубіжних письменників»; продовжити ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Миколи Носова; ознайомити з його оповіданням «Мишкова каша»; розширювати словниковий запас школярів; розвивати навички виразного читання за особами, кмітливість, пам'ять, логічне мислення, уяву учнів, уміння обґрунтовувати свою думку; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Дзвонить дзвіночок:

Дзелень, дзелень!

Сміється сонце,

Збудився день.

Кличе дзвіночок!

Бім-бам! Бім-бам!

Урок розпочати час школярам.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гра «Дощик».

Діти читають хором.

✵ Накрапає дощ (тихо).

✵ Дощ пускається сильніше (голосніше).

✵ Злива (голосно).

✵ Дощ слабшає (тихіше).

✵ Дощ припинився (читання припиняється).

Черепаха часто чхала,

Чаєм чапля частувала.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Ти — мені, я — тобі». Робота в групах

Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом рубрики «Повтори і пригадай». (с. 152), оцінюють роботу одне одного.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

1. Вступна бесіда

— Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ.

— Прочитайте його назву.

— Які твори будемо вивчати в цьому розділі?

— Які твори письменників ми вже вивчали?

2. Гра «Продовж речення».

✵ Вивчаючи твори цього розділу, я навчуся…

✵ Я дізнаюся…

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Бджілки».

Самостійне напівголосне читання учнями статті «У країні світової літератури». (с. 153)

— Як ми читаємо літературні твори народів світу?

— Про що дізнаємося із цих творів?

2. Біографічна довідка

— Народився Микола Носов 10 (23) листопада 1908 р. в Києві в сім’ї актора естради. Дитинство його пройшло в селищі Ірпінь, недалеко від Києва, де хлопчик і почав вчитися в гімназії. Різнобічно обдарований Микола з гімназійних років захоплювався музикою, театром, творчістю — поряд із шахами, фотографією, електротехнікою, радіоаматорством, був газетним торговцем, землекопом, косарем і т. ін. Після 1917 р. гімназія була реорганізована у школу-семирічку. Закінчив її М. Носов у 1924 р.

Почав публікувати оповідання у 1938 р. : «Витівники». «Живий капелюх». «Огірки». «Чудові брюки». «Мишкова каша». «Городники». «Фантазери». та ін., надруковані головним чином у дитячому журналі «Мурзилка».

За словами самого Носова, до літератури він прийшов випадково: народився син, і потрібно було розповідати йому все нові й нові казки, кумедні оповідання для нього і його приятелів-дошкільнят. Носов увів у дитячу літературу нового героя — наївного і розсудливого, пустотливого, допитливого і непосидючого, що постійно потрапляє в незвичайні, часто комічні ситуації.

Широку популярність завоювали і його повісті для підлітків «Весела сімейка». (1949), «Щоденник Колі Синіцина». (1950), «Вітя Малєєв у школі і вдома». (1951); кінофільм «Двоє друзів». (за книгою, 1954). Найбільшу популярність і любов читачів здобули його казкові твори про Незнайка.

3. Гра «Рибки».

Самостійне мовчазне читання учнями статті «Микола Носов». у підручнику (с. 154)

— Де і коли народився Микола Носов?

— Де пройшло йог дитинство?

— Де він жив і працював?

— Які твори для дітей написані письменником?

— Який твір здобув найбільше визнання маленьких читачів?

— Які твори письменника читали ви?

— Поділіться своїми враженнями. (Вправа «Мікрофон».)

4. Фізкультхвилинка

В казковому лісі розминка.

Настала фізична хвилинка.

Втому проженем руками,

Вгору їх піднімем з вами.

Потім присядемо дружно,

Ноги згинаємо пружно.

Руки, мов крила, розправим

І до плечей їх поставим.

Коло вперед покрутили,

Потім назад повторили.

Голову вниз опустили,

Потім назад нахилили,

Потім наліво поклали,

Потім направо. І стали

Рівно і струнко.

Швидко скінчилась хвилинка.

Нас збадьорила розминка.

5. Опрацювання оповідання Миколи Носова «Мишкова каша». (с. 154-161)

1) Читання оповідання комбінованим способом (учитель — учні).

— Чи сподобалось вам оповідання?

— Яке воно за настроєм?

2) Перевірка первинного сприйняття.

Тестування

1. Скільки днів треба було прожити хлопцям без мами?

а) 4;

б) 3;

в) 2.

2. Куди пішли хлопці після від’їзду мами?

а) На річку;

б) на озеро;

в) на ставок.

3. Що хлопці прив’язали до чайника?

а) Мотузку;

б) волосінь;

в) ланцюг.

4. Чим хлопцям удалося набрати води з колодязя?

а) Каструлею;

б) склянкою;

в) кухлем.

5. Хто нагодував хлопців уранці?

а) Тітка Наталка;

б) тітка Галя;

в) тітка Оля.

6. Що хлопці робили на городі?

а) Збирали картоплю;

б) пололи бур’яни;

в) збирали огірки.

Відповіді: 1в; 2а; 3в; 4в; 5а; 6б.

3) Словникова робота.

Зрадів

річці

оближеш

бур’яни

накраяли

цямрина

проживемо

розмазня

надумалися

каструля

протинялися

колодязь

випарувалась

крупинки

— Прочитайте колонки слів «буксиром». із сусідом по парті.

— Що об’єднує кожну групу слів?

— Змініть особу дієслів на першу особу однини, підставивши займенник я.

— Поставте іменники в родовий відмінок множини.

— Прочитайте тлумачення слова цямрина у підручнику (с. 160).

— Доберіть синонім до слів.

Накряли — … (нарізали).

Протинялися — … (пробродили).

4) Повторне читання твору учнями «ланцюжком».

— Хто є головними персонажами твору?

— Від чийого імені ведеться розповідь в оповіданні?

5) Фізкультхвилинка.

6) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

— Де відбуваються описані в оповіданні події?

— Хто приїхав у гості до автора?

— Куди поїхала мама?

— Що пообіцяли їй хлопці?

— Що хлопці робили на річці?

— Як вони варили кашу?

— Як ви розумієте вислів «передав куті меду».

Передати куті меду — перевищувати норму, міру в чому-небудь.

— Чому Мишко не приніс води?

— Як хлопці намагалися дістати воду?

— Чи вдалося їм це?

— Чи поїли вони каші? Чому?

— Хто смажив пічкурів?

— Хто нагодував хлопців?

7) Читання оповідання за особами.

8) Робота в групах.

Виконання завдань підручника за вибором (с. 162).

9) Робота за ілюстраціями.

— Розгляньте ілюстрації до цього твору.

— Кого художник зобразив на ілюстраціях?

— Яким рядкам оповідання відповідають ілюстрації?

— Які малюнки створили б ви за сюжетом оповідання?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Закінчи речення».

✵ Сьогодні на уроці я вчився…

✵ Мені було цікаво…

✵ Свою роботу на уроці оцінюю…

✵ Урок завершую з… настроєм.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати розповідь:

1- ша група — про Мишка від імені його друга;

2- га група — від імені Мишка про його друга.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.