Всі публікації щодо:
Коломієць Тамара
Сингаївський Микола

Розробки уроків позакласного читання 4 клас - 2016 рік

ВІРШІ УКРАЇНСЬКИХ ПОЕТІВ ДЛЯ ДІТЕЙ

Мета: розширювати знання учнів про поезію, творчість українських поетів; ознайомити з віршами поетів-сучасників; удосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння аналізувати поетичні твори, співставляти прочитане; удосконалювати навички виразного читання віршів; розвивати пам'ять, увагу, зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до поезії, до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Гра «Угадай предмет за ознаками»

Ведучий називає кілька ознак задуманого предмета, доки учасники гри не відгадають назву предмета.

✵ Смачне, соковите, рум’яне. (Яблуко)

✵ Жовтий, кислий, ароматний, вітамінний. (Лимон)

✵ Смачне, солодке, холодне, вершкове, шоколадне. (Морозиво)

✵ Довговухий, куцохвостий, полохливий, прудконогий. (Заєць)

✵ Сірий, колючий, безхвостий, маленький, хижий. (Їжак)

2. Гра «Фотооко»

поезія

вірші

рими

поети

творчість

уявлення

фантазія


складати

спостерігати

думати

мислити

читання

розуміння

картина

— Як ви можете пов’язати ці слова?

— Прочитайте тему уроку.

3. Робота з виставкою портретів поетів

Учитель пропонує роздивитися виставку портретів та називає поетів, чиї портрети виставлено на дошці: Микола Сингаївський, Тамара Коломієць.

— Як ви вважаєте, чому присвячений сьогоднішній урок?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

— Сьогоднішній урок ми присвятимо дитячій поезії.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книг

— Роздивіться книжкову полицю.

— Про що ці книги?

— Які з цих книжок ви прочитали?

— Яка книжка вам найбільше сподобалася?

— Хто її автор?

— У книжці один твір чи декілька?

— Чи є ілюстрації?

— Хто їх виконав?

2. Технологія «Мікрофон»

— Художня література поділяється на прозову і поетичну.

Слово проза походить від латинського ргоsus, що означає вільний, прямий, незв’язаний.

Слово поезія — від латинськогоpoesis, що означає творчість.

Поезія — це твори, написані у формі віршів, віршована творчість.

Вірші бувають епічні (від грецького слова «епос» — розповідь) і ліричні (від грецького «ліра» — музичний інструмент). В епічних віршах розповідається про певну подію, про вчинки героїв. У ліричних віршах автори передають власні почуття, викликані певною подією чи явищем природи.

3. Складання схеми (запис на дошці)

4. Фізкультхвилинка для очей

5. Опрацювання вірша М. Сингаївського «Зелені громи»

1) Біографічна довідка.

— Сингаївський Микола Федорович народився 12 листопада 1936 р., в родині хліборобів, на Поліссі у невеличкому селі Шатрище Коростенського району Житомирської області.

Друкуватись почав ще навчаючись у школі. Навчаючись у Київському університеті, позаштатно працював у редакціях різних газет.

У 1958 р. побачила світ перша збірка поета для дітей «Жива криничка». Схвальним словом про неї відгукнувся Михайло Панасович Стельмах. Відтоді прийшло до читача понад сорок книжок — поетичних і прозових, з них — половина для дітей.

Багато мелодій, написаних на вірші поета, стали «співучими» серед людей: «Чорнобривці», «Безсмертник», «Полісяночка», «В краю дитинства», «Сонце в долонях», «Розляглося наше поле» та інші.

Микола Сингаївський багато подорожував. Об’їхав увесь колишній Радянський Союз — від смерекових Карпат до сяючих і туманних Курильських островів, від палючої Кушки до засніженого Мурманська.

Помер 22 лютого 2013 р.

2) Лексична робота.

Діброва — листяний ліс на родючих ґрунтах, у якому переважає дуб.

Сліпий дощ — краплистий короткочасний дощ у сонячний день.

3) Читання вірша «Зелені громи» учнями.

Гра «Не перерви ланцюжок» (читання по строфах)

4) Бесіда за змістом.

— Які картини змальовує поет у вірші?

— Чому поет побачив грім зеленим?

— Які барви ви уявили, коли читали вірш?

— Які звуки ви почули?

5) Гра «Правда чи казка?».

— Прочитайте уривки вірша, які ви вважаєте правдивими, реальними.

— Прочитайте уривки вірша, які ви вважаєте казковими, вигаданими.

6) Словесне малювання картин, які викликав вірш.

— Які малюнки ви намалювали б до цього вірша?

7) Технологія «Мозковий штурм».

— Як ви вважаєте, це ліричний чи епічний вірш? Доведіть свою думку.

6. Опрацювання вірша М. Сингаївського «Запрошення до мандрів»

1) Читання вірша учнями технікою «Бджілки».

— Як ви вважаєте, про що піде мова у вірші?

2) Бесіда за змістом.

— Чи виправдалися ваші припущення?

— Якою змальовано стежинку у віршику?

— Чому поет до слова стежки дібрав дієслово біжать?

3) Повторне читання вірша учнями «ланцюжком».

— Яка строфа вам найбільше запам’яталася? Чому?

— Чому поет так назвав свій вірш?

— Яку б назву дали ви?

7. Фізкультхвилинка

8. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Про найкращих»

1) Біографічна довідка.

— Тамара Коломієць народилася 9 квітня 1935 р. в Києві. 1957 р. закінчила Київський університет. Мати багато працювала, тому вихованням дівчинки займалася бабуся. Тамара виросла «у пелені бабусі Ганни», яка була в міру релігійною, керувалася здоровим глуздом і прислухалася до народної мудрості.

Тамара Коломієць належить до покоління, дитинство якого було перерване війною. Ще до війни дівчинка вміла читати. А потім усі підручники замінив «Кобзар» та бабусині козацькі й чумацькі сумовиті пісні, казки, загадки, лічилки, яких вона знала безліч.

Перша збірка лірики Тамари Коломієць — «Проліски» (1956) — з’явилася друком, коли авторка — студентка факультету журналістики Київського університету — мала 21 рік. Тоді ж молоду поетесу прийняли до Спілки письменників. На початку творчого шляху її помітив і благословив напутнім словом М. Рильський. Першим редактором був М. Стельмах.

Нині поетеса скерувала свої зусилля в інше русло — у дитячу літературу.

Тож вона активно пише та співпрацює з різними видавництвами. У її творчому доробку — понад 30 збірок оригінальних казок, віршів, небилиць, лічилок, смішинок, загадок. Найвідоміші її книги: «Починаються дива», «Жмурки», «Пісенька про гнома», «Пісня джерельця», «Дощик-накрапайчик». Тамара Опанасівна досить активно співпрацює з популярним журналом «Пізнайко». Нещодавно «Веселка» перевидала її збірку «Веселе місто Алфавіт».

2) Опрацювання вірша Т. Коломієць «Про найкращих». Прогнозування.

— Прочитайте назву вірша.

— Як ви вважаєте, кому він може бути присвячений?

3) Читання вірша учнями технікою «Буксир».

4) Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання.

— Кому присвячений вірш?

— Яким є дитя для кожної матусі?

— Прочитайте, які відповіді дає поетеса на це запитання.

5) Гра «Будь уважним!»

Учитель читає текст, навмисне змінюючи деякі слова. Учні повинні уважно слідкувати і виправити помилки та прочитати слова, надруковані у підручнику.

Найкращі пташенята — в сонливої ворони. (Сови)

Лиш радуга у небі не вихваля доньок. (Синів)

У річки голубої — струмочкі жваві. (Гомінки)

У сонця — найясніші холодні промінці. (Гарячі)

6) Конкурс на кращого читця вірша.

9. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Стоїть новий будинок»

1) Самостійне мовчазне читання вірша учнями.

2) Робота в парах.

— Складіть запитання за змістом.

3) Гра ««Земля — небо».

За командою «Земля» — діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «Небо» — піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову лунає команда «Земля» — учні очима знаходять, де вони припинили читати.

4) Словесне малювання картин, які викликав вірш.

— Що спільного у віршах Миколи Сингаївського і Тамари Коломієць. (Зображено стежки.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

Гра «Віночок»

Учні утворюють коло та передають одне одному квітку, починаючи фразу словами: «Сьогодні на уроці мені сподобалось…».

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Самооцінювання

— Візьміть личка та намалюйте посмішку залежно від того, як ви працювали на уроці:

— Зробіть для себе висновок.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Байки Езопа». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.