Всі публікації щодо:
Сухомлинський Василь
Розробки уроків позакласного читання 4 клас - 2016 рік
ШКОЛА ДОБРИХ УЧИНКІВ (за творами Василя Сухомлинського)
Мета: продовжити ознайомлення учнів з творами В. О. Сухомлинського; вчити усвідомлювати книжку як засіб спілкування з автором, з мудрою людиною; формувати у дітей уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди допомагає іншим; розвивати вміння висловлювати власну думку, робити висновки з прочитаного; виховувати віру в силу добра, дружби і справедливості.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Всі почули ви дзвінок
На улюблений урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
Ласкавинки посилаємо,
Працювати починаємо.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Хорове читання вірша (запис на дошці)
Сказав мудрець:
— Живи, добро звершай,
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!
Л. Забашта
— Чому присвячений вірш?
2. Гра «Магніт»
— Які слова «притягує» до себе слово добро?

(Дружба, добрі справи, взаємодопомога, піклування, радість, уважність, співчуття, милосердя, любов, чуйність, чемність… )
Людина починається з добра!
З уміння співчувати, захистити.
Це зрозуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у світ добро творити.
— Тож творіть добро, і воно повернеться до вас!
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
— Найвища наука життя — мудрість, а найвища мудрість: людина приходить у цей сонячний світ для добра. Творити повсякчас добро для інших — це велике покликання людини.
Сьогодні на уроці ми будемо читати твори Василя Олександровича Сухомлинського, які навчають добра, щирості, радості.
Учитель демонструє портрет В. О. Сухомлинського.
1. Робота з виставкою книг
Презентація книги за пам'яткою
✵ Назва книги.
✵ Автор, художник, видавництво.
✵ Які твори читати було… (цікаво, сумно, весело, хвилююче)?
✵ Хто головні герої?
✵ Про який добрий учинок розповідається у творі?
✵ Яка головна думка твору?
✵ Найбільше запам’яталося…
✵ Після прочитаної книги залишиться…
2. Технологія «Мікрофон»
Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області у незаможній селянській родині.
У сім’ї, крім Василя, було ще троє дітей. Усі четверо, коли виросли, стали вчителями.
У 17 років він став учителем заочної школи недалеко від рідного села. Закінчивши Полтавський педагогічний інститут заочно, 1938 р. повернувся в рідні місця і працював викладачем української мови і літератури в Онуфріївській середній школі.
У 1941 р. під час Другої світової війни добровольцем пішов на фронт. У січні 1942 р. Сухомлинський був важко поранений, довго лікувався і вже не зміг повернутися до військової служби. У червні 1942 р. його призначили директором сільської середньої школи, де він працював до березня 1944 р.
1948 р. Сухомлинський став директором Павлиської середньої школи і працював на цій посаді 23 роки (до кінця життя). У 1948 р. це була звичайна, пересічна школа. 23 роки стали найпліднішим періодом його науково-практичної та літературно-публіцистичної діяльності. Звичайну сільську школу він перетворив на справжню педагогічну лабораторію, де видобував скарби педагогічної мудрості.
Тридцять два роки він вів свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми у щоденнику ставали книгами. Для наймолодших він написав понад 1500 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки.
2 вересня 1970 р. Василь Олександрович Сухомлинський помер.
В. О. Сухомлинському належать слова, які є провідною думкою сьогоднішнього уроку: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше потрібно для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить».
— Як ви розумієте цей вислів?
3. Фізкультхвилинка для очей
Часте кліпання очима. Кожну вправу потрібно повторювати не менше, ніж 6 разів у кожному напрямі.
4. Опрацювання оповідання «Красиві слова і красиве діло»
1) Читання оповідання учнями «ланцюжком».
2) Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання.
— Де стояла маленька хатинка?
— Навіщо її побудували?
— Як хлопці опинилися у хатинці?
— Які слова говорять про те, що дощ був сильним? Прочитайте.
— У якому вигляді забіг четвертий хлопець? Прочитайте.
— Що сказав перший хлопчик?
— Що сказав другий хлопчик?
— Що зробив третій?
— Якого з трьох хлопців ви хотіли б мати в друзях?
— Про які добрі справи йдеться в оповіданні? (Будівля хатинки, допомога третього хлопця)
— Чому В. Сухомлинський так назвав своє оповідання?
Про добро можна говорити дуже багато і красиво розповідати, мріяти. Але жодної користі це не принесе, якщо добрі діла не будуть утілюватися в життя, якщо гарні слова залишатимуться лише словами. Про це — оповідання В. Сухомлинського.
Потрібно вміти не тільки поспівчувати у горі, але й допомогти.
Ще кажуть: «Меньше слів — більше діла».
5. Опрацювання оповідання «Покинуте кошеня»
1) Самостійне читання твору учнями технікою «Бджілки».
2) Бесіда за змістом прочитаного.
— Як кошеня опинилось на дорозі?
— Що можна сказати про людину, яка залишила тваринку на дорозі?
— Як перехожі реагували на кошеня?
— Що переживало кошеня ввечері? Прочитайте.
— З чого видно, що в Наталочки добре серце?
— Які речення слід прочитати з почуттям вдячності й радості?
3) Колективна робота.
— Поміркуйте разом! Як можна продовжити це оповідання?
6. Опрацювання оповідання «Розділена радість»
1) Технологія «Мозковий штурм».
— Що може означати назва оповідання?
2) Гра «Рибки».
— Прочитайте оповідання самостійно.
3) Тестування.
1. Хто є головним персонажем оповідання?
а) Матуся;
б) татусь;
в) Катруся.
2. Що сталося з татком?
а) Захворів;
б) одужав;
в) поїхав відпочивати.
3. З яким настроєм Катруся пішла до школи?
а) Весела;
б) сумна;
в) байдужа.
4. Чому Катруся заплакала?
а) Їй стало соромно;
б) їй стало прикро;
в) їй стало боляче.
5. Хто виявив увагу до дівчинки?
а) Однокласники Петрик і Гришка;
б) дівчата;
в) Костя.
6. Чого вчить оповідання?
а) Товаришувати;
б) вміти співчувати;
в) вміти радіти за когось.
Відповіді: 1в; 2б; 3а; 4в; 5в; 6в.
7. Фізкультхвилинка
Дружно разом піднялись,
Вліво, вправо подивились.
Потім хутко повернулись,
Всім навколо посміхнулись,
Поплескали в долоні
І побігали, як поні.
Хай лунає всюди сміх,
Ми хлоп’ята і дівчата кращі всіх!
8. Інсценізація оповідання «Скажи людині: "Доброго дня!"»
— Чого вчить оповідання?
9. Слово вчителя
— Працюючи над творами В. О. Сухомлинського, ми побачили, що у них переважає доброта, бо він сам був надзвичайно доброю людиною, запалював людські серця добротою свого серця.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Технологія «Мозковий штурм»
— Чи може людина сказати, що вона вже все добре зробила? (Ні. Людина ніколи не повинна припиняти творити добро. Ви у своєму житті ще зробите дуже багато добра.)
2. Читайте, запам'ятовуйте! (Запис на дошці)
В небі завжди сонце світить ясно,
А в душі немає пустоти.
Світ тобі всміхається прекрасний,
Якщо є багато доброти.
3. Гра «Зроби світ добрішим»
Скринька добрих справ
— Любі діти, пам’ятайте, що добро, зроблене вами, повернеться добром до вас сторицею. Добро починається з вас, з ваших добрих справ. Нехай зараз кожен із вас пригадає і запише на картці у вигляді серця ті добрі вчинки, які він робив за останній місяць.
Я гадаю, що наша скринька буде постійно поповнюватися вашими добрими справами.
— Дорогі діти, нехай ваші маленькі серця завжди будуть відкриті лише для добра. Я впевнена, що сьогоднішній наш урок доброти переросте в щоденну потребу творити добро.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Віночок»
Учні утворюють коло та передають одне одному квітку, при цьому кажуть: «Сьогодні на уроці мені сподобалось…».
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Майстер веселого цеху — Грицько Бойко». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.