Всі публікації щодо:
Фольклор

Розробки уроків позакласного читання 4 клас - 2016 рік

НАРОДНІ ЛЕГЕНДИ

Мета: розширити знання учнів про народні легенди; розвивати зв'язне мовлення, вміння аналізувати, співставляти, порівнювати прочитані твори, оцінювати вчинки дійових осіб; вчити читати за особами; формувати читацький інтерес; виховувати любов до рідного слова, до матері.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Учитель

Пролунав дзвінок —

Починаємо урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почули у кінці,

Що у нашім дружнім класі

Діти — просто молодці.

— Діти, налаштуймось на урок.

Учні (разом)

Тепло своїх долоньок

Я друзям віддаю.

Урок новий, цікавий

Я з радістю почну.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Гра «Фотооко»

— Швидко прочитайте слова, намагаючись запам’ятати якомога більше.

Казка

верба

калина

розповідь

символи

значення

уявлення

минуле

минуле

життя

оберіг

місцевість

2. Гра «Склади слово» (запис на дошці)

— Прочитайте в рядку кожну третю букву.

О В Л Т П Е Г К Г Щ П Е У Я Н К У Д Ж І И П

(Легенди)

3. Гра «Закінчіть речення»

Невеликі за обсягом твори-розповіді, у яких відбилися народні уявлення про виникнення рослин, звірів, птахів, походження імен людей, назв річок, озер, окремих місцевостей, про події минулого та видатних історичних діячів, — це… (легенди).

— Пригадайте і назвіть легенди, які ви вже прочитали.

— Легенди не тільки допомагають нам краще пізнати минуле, але й закликають пам’ятати про нього і передавати з покоління в покоління…

Хто знає, береже минуле

І вміє шанувать сучасне,

Лиш той майбутнє

Вивершить прекрасне.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми прочитаємо легенди «Як мати стала зозулею», «Материнські сльози».

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книжок

— Які книжки представлені на виставці?

— Презентуйте книгу, яку ви читали.

2. Фізкультхвилинка для очей

Горизонтальні рухи очей направо-наліво.

3. Повідомлення вчителя

— Легенда — усне народне оповідання про чудову подію, що сприймається як достовірне. На відміну від казок, легенди не мають традиційних початкових і прикінцевих формул. Легенди починаються з викладання змісту і завершуються висновком, повчальним підсумком.

4. Опрацювання легенди «Як мати стала зозулею»

1) Робота над загадкою.

✵ Хто гнізда свого не має,

Яйця іншим підкладає,

А у лісі в холодку

Все кує «Ку-ку, ку-ку» ? (Зозуля)

— За якими ознаками здогадались, що йдеться про зозулю?

— Що вам відомо про цю пташку?

2) Лексична робота.

Завинутися — пов’язати хустку.

Одцуратися — триматися осторонь, уникати кого-, чого-небудь.

3) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання легенди учнями.

4) Бесіда за змістом.

— Чи сподобалася вам легенда?

— Які почуття вона у вас викликала?

— Хто є головними персонажами легенди?

— Як ви розумієте вираз жили вони з риболовлі?

— Що сталося з батьком?

— Що сталося з матір’ю?

— Про що мама попросила дітей?

— Чи принесли їй води діти? Чому?

5) Гра «Ми — актори». Читання за особами.

— Прочитайте за особами розмову матусі з дітьми.

6) Продовження бесіди з елементами вибіркового читання.

— Чим завершилася легенда?

— Чи зрозуміли діти, що накоїли?

— Як ви вважаєте, чи повернеться мама до своїх дітей?

5. Фізкультхвилинка «Комарики»

Школярі виходять із-за парт, спочатку звуками імітують дзижчання комара, потім руками — його політ навколо голови, рук, ніг, ловлять його оплесками. Наприклад: «Комарик над головою» — діти плещуть у долоні над головою; «Комарик біля вуха» і т. д.

6. Опрацювання легенди «Материнські сльози»

1) Робота над загадкою.

✵ Яскраві пелюстки

І запах пречудовий.

Нам хочеться усім

Побачити їх знову. (Квітка)

— Складіть слово та дізнайтесь назву квітки (запис на дошці).

МРГААРТКИИ

(Маргаритки)

2) Хорове читання вірша (запис на дошці).

Запитала в мами Ритка:

«Чому зветься маргаритка

Ця маленька ніжна квітка?

На пелюсточці росинка,

А пелюстка — мов перлинка?».

Каже мама їй: «Дитино,

Слово це прийшло з латини:

Маргарита — це перлина,

А на неї схожа квітка,

Так і зветься — маргаритка».

— Що цікавого про маргаритку ви дізналися з віршика?

3) Лексична робота.

Ясир — «бранець», «поневоленний», «раб» — бранці, яких захоплювали турки й татари під час нападів на українські, російські й польські землі.

4) Читання легенди учнями «ланцюжком».

5) Бесіда за змістом.

— Про що розповідає легенда?

— Які почуття викликала легенда?

— Про які історичні події йдеться у тексті?

7. Робота над прислів'ями в парах

— Прочитайте прислів’я та оберіть ті, що передають зміст легенд.

✵ У дитини заболить пальчик, а в матері — серце.

✵ Батько і мати — два сонця у хаті.

✵ Мати одною рукою б’є, а другою гладить.

✵ Нема цвіту цвітнішого за маківочку, нема роду, ріднішого за матіночку.

✵ Шануй батька й неньку, то буде тобі скрізь гладенько.

✵ Хто бабусю має, той потіху знає.

✵ Як матір кинеш, то і сам загинеш.

✵ Всюди добре, а біля матері найкраще.

✵ На сонці тепло, коло матері добре.

✵ Яка Марія, така й дочка зріє.

✵ Синові й донці — мама краща сонця.

✵ Ластівка радіє весні, а дитина — матері.

✵ Материна молитва з дна моря виймає.

✵ Щастя й доброту в матері знайду.

— Які прислів’я запам’ятали?

8. Переказ легенд за вибором

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Технологія «Мікрофон»

Цікаво знати, що…

Слов’яни вважали зозулю віщою птицею, символом богині весни Живи, людської долі. Свято богині Живи відзначали під час воскресіння природи. Їй приносили пожертви ті, хто навесні вперше почув голос зозулі.

Уважали, що сам бог чи богиня в образі зозулі літає лісами і віщує роки. Зозулю запитували, скільки літ житиме та чи інша людина, скільки матиме дітей тощо. А після того, скільки разів вона «накує», робили висновки про тривалість того, про що запитували. Тому зозуля пов’язана з богинею Долі. Про це говорить українська приказка: «Зозулечка кувала, літечка казала».

Кування зозулі поблизу хати віщувало весілля, особливо, якщо вона сяде на калину.

У перекладі з грецької маргаритка — перлинка. За переказом, на маргаритки перетворювалися річкові перлини з розірваного намиста Любави, коли вона кинулася до свого нареченого Садко.

2. Дослідницько-пошукові завдання

— Визначте жанр прочитаних творів. Обґрунтуйте своє твердження.

— Придумайте інші заголовки до легенд.

— Знайдіть у тексті легенди «Як мати стала зозулею» епізод, що розповідає про те, як діти бігли за пташкою.

— Знайдіть у тексті легенди «Материнські сльози» епізод, що розповідає про те, як мати бігла за третім сином.

— Які особливі почуття в легендах викликають ці епізоди?

— Визначте тему та головну думку творів.

— Який урок мудрості дають ці легенди?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що таке легенда?

— Що вам найбільше сподобалося у легендах?

— Над чим вони вас змусили замислитися?

— Що таке легенда?

— Про яких людей складали легенди?

Технологія «Мікрофон»

Учням пропонують закінчити речення: «Найцікавішим на уроці для мене було те…».

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Сторінками народної творчості». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.