Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

Розробки уроків позакласного читання 4 клас - 2016 рік

СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (за поезіями з книги Олександра Олеся «Княжа Україна» )

Мета: ознайомити учнів із життєописом поета; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розкрити зміст поезій Олександра Олеся «Україна в старовину»; продовжувати збагачувати знання школярів про історичне минуле нашої країни; вчити аналізувати, порівнювати, узагальнювати прочитане; розвивати зв'язне мовлення, культуру мовлення, творчу уяву; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного краю, його історичного минулого, прагнення пізнавати історію українського народу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Всі почули ви дзвінок.

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Всіх присутніх привітаймо

І урок розпочинаймо!

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Гра «Фотооко»

Учні читають слова мовчки.

історія

героїчний

збірка

князі

пам’ять

поезія

країна

Україна

воїни

Поети

письменники

народ

— Які слова запам’ятали?

2. Складання словникової павутинки до слова історія

1) З'ясування лексичного значення слова.

Історія — закономірний, послідовний розвиток дійсності; події в процесі життя народу; наука про загальний розвиток того чи іншого народу, країни; оповідання, розповідь про кого-, що-небудь; подія, пригода, випадок.

Історія — багатозначне слово.

2) Складання словникової павутинки.

— Які слова можуть бути у словниковій павутинці цього слова?

— Якою може бути історія?

— Прочитайте ще раз дібрані слова.

— Чи можна їх пов’язати за змістом?

— Історія нашої країни — загадкова, героїчна і прекрасна, хоча й непроста. Доба Київської Русі, така далека від нас, зберегла для нас постаті князів, воїнів, просвітників. Ці постаті назавжди залишаться в нашій пам’яті як взірці мужності, сили духу та розуму.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

— Є в нашій літературі імена, що не потребують пишних шат красномовності. Бо вони входять у свідомість кожного із нас, як сонячне світло, як подих рідних просторів. До них належить ім’я відомого українського поета Олександра Олеся.

Сьогодні на уроці ми ознайомимося з творами Олександра Олеся «Україна в старовину» із циклу поезій «Княжа Україна», що розповідають про давнє минуле нашої країни.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книжок Олександра Олеся, збірок з творами поета

— Роздивіться книжки.

— Хто їх автор?

— Які книжки ви прочитали?

— Про що писав Олександр Олесь?

— Які твори вас особливо вразили?

2. Біографічна довідка

Олександр Іванович Кандиба (літературний псевдонім — Олександр Олесь) народився 5 грудня 1878 р. в містечку Білопілля на Сумщині.

По батьківській лінії його рід походив із чумаків, по материнській — із кріпаків. Батько, Іван Федорович, працював на рибних промислах в Астрахані, де й утопився у Волзі, коли Сашкові було 11 років. Мати Олександра залишилася сама з трьома дітьми. Виховувала дітей у любові.

Чотирирічним Сашко вже вмів читати. Незабаром перед ним почала відкриватися чарівна поезія Шевченкового «Кобзаря».

У рідному містечку навчався в початковій школі, потім у двокласному училищі. У 15 років Сашко вступив до хліборобської школи в містечку Дергачі неподалік від Харкова. Під час навчання в хліборобській школі починає видавати рукописний журнал «Комета», у якому друкує свої вірші, написані російською та українською мовами.

Після хліборобської школи Олександр не мав права вступати до університету. Розуміючи це, він вивчає болгарську, сербську, польську мови, ще навчаючись у школі. Стає вільним слухачем агрономічного відділення Київського політехнічного інституту, але через матеріальні нестатки залишає його 1903 р. і вступає до Харківського ветеринарного інституту.

Працював ветеринаром. Але його справжнім покликанням стала поезія.

Олександр Олесь писав чудові, ніжні і ліричні поезії. А для дітей — вірші, казки, інсценізації.

У часи Української Народної Республіки приєднався до її творців, займався дипломатією, а після її поразки виїхав за кордон. З 1919 р. він жив у Відні, Будапешті, Празі. За ним виїхала і сім’я.

Помер Олександр Олесь 22 липня 1944 р. в Парижі, де його і поховали на Ольшанському цвинтарі.

Олександр Олесь створив прекрасний цикл «Княжа Україна» — поетичну оповідь про минуле нашого народу — в еміграції. Вона складається із 43 віршів, та спочатку задумувалась як своєрідний підручник чи посібник.

Характер усіх поезій збірки — описовий, здебільшого інформаційний, аніж образний. Сама книга була написана дуже швидко — менше ніж за місяць, що може свідчити про те, що Олесь просто переводив у римовані форми добре знайомі йому факти з минулого Батьківщини.

Доба Київської Русі — загадковий та прекрасний період нашої історії. Цей період подарував нам розвиток писемності, прекрасні літописні твори, видатних історичних особистостей та великі перемоги над ворогом.

3. Бесіда за змістом прочитаного

— Що означає слово псевдонім? (Псевдонім — підпис або ім’я, якими автор або артист замінюють своє справжнє ім’я, підписуючи власні твори.)

— Назвіть справжнє ім’я поета Олександра Олеся.

4. Гра «Слідопити»

— Знайдіть відповідь на запитання словами тексту (вибіркове читання).

✵ По батьківській лінії…

✵ Батько, Іван Федорович…

✵ Мати Олександра залишилась…

✵ Чотирирічним Сашко…

✵ У рідному містечку…

✵ У 15 років Сашко…

✵ Під час навчання в хліборобській школі…

✵ … він вивчає…

✵ … вступає до…

✵ Працював…

✵ Але його справжнім покликанням…

✵ Олександр Олесь писав…

✵ А для дітей…

✵ У часи Української Народної Республіки займався…

✵ Помер Олександр Олесь…

✵ Олександр Олесь створив…

✵ Сама книга була написана…

✵ Доба Київської Русі…

5. Фізкультхвилинка для очей

— Не повертаючи голови, переведіть погляд у лівий нижній кут, потім — у правий верхній, потім — у правий нижній, а потім — у лівий верхній. Повторити 5-7 разів, потім — у зворотному порядку.

6. Розповідь учителя

— Теми рідної землі, історії України — провідні у книзі Олександра Олеся «Княжа Україна». Поет вивчав поезію свого краю, діяльність князів давньої України — Русі, висвітлював їхню мудрість, хоробрість та мужність.

Олександр Олесь жив Україною, він мріяв про щасливе майбутнє рідного народу. Але мрії поета не справдились, у душі — відчай і безнадія. Україна лежала в руїнах, окрадена й зраджена, і Олесь вирішив залишити свій рідний край у 1919 р.

Важке життя було в емігранта. Але на чужині поет не забував своєї Батьківщини. Відірваність від рідної землі тільки посилювала його синівський зв’язок із нею.

Поет так хотів угледіти ліс, сонце в коханому краю, де покинув свою душу. Душа його — його поезія — попри все залишалась на рідній Україні.

Олександр Олесь сподівався, що мине якийсь час — і він знову повернеться на Батьківщину. Але склалося інакше. Чужа земля не дала змоги поетові цікавитися і надалі історією України, вона стала місцем вічного спочинку для українського патріота.

7. Опрацювання поезії «Україна в старовину»

1) Лексична робота.

Споконвічний — давній, старий.

Велетенські — дуже великі за розмірами.

Граб — рід листопадних дерев.

Тлінь — те, що тліє, розкладається або зотліло; прах.

Смарагдові — які мають колір смарагду; яскраво-зелений.

Пращур — далекий предок.

2) Показове читання вірша.

— Про що розповідає поет?

3) Повторне читання поезії. Гра «Не перерви ланцюжок» (читання по

рядочках).

4) Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання.

— Які картини виникають під час читання поезій Олександра Олеся?

— У вірші «Україна в старовину» Олександр Олесь говорить про багатство природи, серед якої жила смілива і дужа людина. Їй доводилося боротися з ведмедем, риссю, лосем, здобувати теплі хутра та м’ясо. За дрімучими лісами простягався безмежний степ, нерухомий в ясний день і шумний у бурю.

— Якою постає у вашій уяві Україна в старовину?

— Якими були наші предки — слов’яни? Прочитайте.

— Які найменування рослин зображені в уривку?

— Чи всі вони є частиною природного фонду України в наш час?

— Які тварини описані в уривку?

— Кого з них занесено до Червоної книги України?

— Чим займались первісні українці?

— Визначте слова і вислови, що виражають любов Олександра Олеся до рідного краю.

— Які малюнки ви намалювали б до цього вірша?

8. Фізкультхвилинка «Косар»

Підвестися, ноги нарізно, руки перед собою. Повертаючись ліворуч і праворуч, виконувати широкі рухи руками на рахунок «раз» і «два», ніби косячи траву. Дихання вільне. (Виконувати в середньому темпі 5-6разів.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Робота в малих групах

Практичне завдання: опишіть давню Україну за таблицею.

Дерева

Птахи

Звірі

Духи

Види місцевості






2. Перевірка виконаної роботи

3. Технологія «Мозковий штурм»

— Чому минуле нашої країни прекрасне і героїчне та заслуговує на повагу?

4. Написання міні-твору за темою «Що я дізнався про Україну в старовину?»

(5-7 речень)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що запам’ятали про життя і творчість Олександра Олеся?

— Як автор ставиться до нашого минулого?

— Які міфи та легенди він згадує?

— Багато згадуваного Олесем ви вже бачили в міфах та літописах. А які неповторні ознаки притаманні творам поета?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Козацькому роду нема переводу». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.