Всі публікації щодо:
Олесь Олександр
Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018
ХТО ТАКІ СЛОВ’ЯНИ
Матеріал уроку. Олександр Олесь «Наші предки — слов’яни».
Мета. Поглибити знання дітей про Україну та її населення у давні часи; розвивати пізнавальні інтереси школярів; збагачувати словниковий запас, формувати оцінні судження.
Обладнання. Тлумачні і тематичні словники.
Хід уроку
І. Підготовка до вивчення нового розділу.
— Прочитайте назву нового розділу. Як ви гадаєте, про шо ми читатимемо у творах цього розділу?
— Історія українського народу сягає у глибоку давнину. Але …
… щоб землю свою
міцно, щиро покохати,
треба все її минуле
добре вивчити, пізнати.
Треба знати те, як предки
на землі цій колись жили,
як її грудьми своїми
заступали — боронили,
як за волю і за долю
йшли у бій, як на забаву,
здобували собі рани,
Україні своїй славу;
як невпинно працювали
і боролись всі завзято,
щоб їх люба Україна
була дужа і багата.
Хай не буде ні одної
української людини,
що не вміла б розказати
про минуле України.
(Роман Завадович)
— Прочитайте назви творів, які ми читатимемо в розділі. Назвіть авторів.
II. Повідомлення теми та мети уроку.
— У давні, дуже давні часи, більше як півтори тисячі років тому, наша Батьківщина й землі, що з нею сусідують, виглядали зовсім інакше, як тепер.
Не було ані багатих міст, ні містечок, ні сіл перелюдних, ані вигідних шляхів не було, тільки, як далеко оком глянути, простягалися бори й води.
Мешкали на цих землях люди високого росту, сильні й працьовиті. Називали себе слов’янами.
На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо уривок із книги Олександра Олеся «Княжа Україна», в якій він у поетичній формі переповів історію наших предків.
III. Опрацювання твору Олександра Олеся «Наші предки — слов’яни».
1. Робота над заголовком.
— Як ви розумієте значення слова «предки» ?
— Давайте з’ясуємо точне визначення нього слова, яке дають словники.
Діти у парі працюють з різними словниками: тлумачними (різних авторів), «Тематичним словником школяра» К. С. Прищепи, В. Г. Лук’яненка), зачитують визначення.
2. Підготовка до сприймання твору.
Читання вголос тлумачення слів, поданих після твору.
— Які із слів ви вже чули? Де саме?
3. Виразне читання твору вчителем.
— Кого описано у творі? Чи можемо визначити головного героя?
— Хто у центрі вірша? (Наші предки і їхнє життя.)
4. Словникова робота. Вправа на розширення поля читання.

5. Читання твору учнями мовчки.
— Підготуйте запитання за змістом прочитаного один одному.
6. Вибіркове читання.
— Прочитайте, як поет описує місце, де жили наші предки.
— Як автор пояснює поняття «рід», «племена», «старший роду» ?
— Як наші предки обирали князя? Що вони цінували у людині найбільше?
— Прочитайте, як слов’яни обороняли свої городи від ворогів.
— Що автор розповідає про їхні звичаї?
7. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Гра «Дочитай речення».
— Знайдіть і дочитайте до кінця речення, які починаються словами: «На річках… «, «Ось і… «, «Але все… «, «Над озерами… «.
б) Гра «Хто читає швидше?».
— Знайдіть дієслова, які описують дії: найстаршого (керував, видавав, правив, милував, карав); князя (судив, водив, був, ставав); віче (вибирало), народ (будував); бою (починався).
8. Мовно-логічне завдання.
— Користуючись текстом, доповніть розповідь про слов’ян потрібними словами і виразами.
Слов’яни жили над ___________, ___________, на ___________, у ___________. Оселялися вони ___________, а роди складали ___________. Родом керував ___________ і ___________. Кожне ___________ вибирало ___________.
(Слов’яни жили над озерами, річками, на горах, у степах. Оселялися вони родом, а роди складали племена. Родом керував найстарший і наймудріший. Кожне плем’я вибирало князя.)
9. Складання кадрів діафільму.
Учні діляться на кілька груп, кожна з яких придумує кадри до частин вірша.
10. Робота в зошитах (с. 17, завд. 1 — 4).
IV. Підсумок уроку.
— Про шо йдеться у творі Олександра Олеся?
— Яку назву він має? У якому значенні автор вжив тут слово «предки» ?
— Які відомості про Україну та її населення ви одержали з нього тексту?
— Про що з прочитаного ви вже знали? Про що почули вперше?