Всі публікації щодо:
Косач Ольга
Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018
ЗА ДОБРО ДОБРОМ ПЛАТЯТЬ
Матеріал уроку. Народна притча «У пригоді» (записала Олена Пчілка).
Мета. Продовжити ознайомлення учнів із суттєвими ознаками притчі; збагачувати словниковий запас школярів; удосконалювати уміння читати в особах, з’ясовувати головну думку, встановлювати взаємозв’язок між нею і заголовком твору; виховувати інтерес і повагу до усної народної творчості.
Хід уроку
І. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
1. Вправа на формування уміння розширювати й уточнювати висловлювання.
Гра «Доповни речення».
Учитель промовляє речення і пропонує учням збільшувати його, додаючи по одному слову.
Оля читала притчу…
Наприклад: Оля читала народну притчу.
Ввечері Оля читала народну притчу.
Ввечері Оля читала народну притчу про вовка.
Ввечері Оля читала сестричці народну притчу про вовка і т. д.
2. Відновлення речення. Роздуми учнів над його змістом.
— Розташуйте частини речення у правильній послідовності та пронумеруйте їх.
змилуйся наді мною, бідною! (3)
Не їж мене, (2)
Могутній володарю! (1)
Я тобі за те в пригоді стану! (4)
— Перечитайте речення, поміркуйте, між ким могла відбутися така розмова.
— Щоб дізнатися, чи правилі ваші здогадки, прочитаємо притчу «У пригоді».
II. Опрацювання притчі «У пригоді».
1. Підготовка до читання притчі. Словникова робота.
владар |
бідолашний |
тенета |
благаю |
пригодитися |
сторицею |
сердешний |
прошу |
заходилася |
у пригоді стати |
володар |
зглянься |
— Прочитайте усі слова, правильно наголошуючи, «луною» за мною.
— У II колонці доберіть тлумачення слів І колонки і зачитайте.
— Після притчі знайдіть пояснення слів останньої колонки (с. 13) і прочитайте їх у тому порядку, як записані слова на дошці.
2. Самостійне читання притчі учнями.
— Читаючи, зверніть увагу на те, хто герої притчі. Подумайте, де могли відбутися описані події.
3. Аналіз змісту притчі. Робота над композицією притчі.
— Як відбулася перша зустріч головних героїв? Чому лев сміявся зі слів мишки?
— За яких обставин сталася друга зустріч? Як мишка віддячила леву?
— Чого ця пригода навчила лева? А що повчального у притчі для вас?
— Визначте у притчі зачин, основну частину і кінцівку.
— Про що йдеться у зачині? (Розповідається про те, як лев зустрів мишку.) В основній частині? (Як мишка благала лева її не їсти і як вона допомогла леву вилізти з тенет.) У кінцівці? (Як лев дякує мишці за порятунок і науку.)
4. Читання притчі в особах.
5. Вправи на розвиток техніки читання.
а) Гра «Чи є у тексті такі речення?».
Учитель зачитує речення. Учні відшуковують його у тексті.
✵ Хотів її з’їсти, вже й лапами тримав. (Ні.)
✵ Зглянувся лев, пустив мишку. (Так.)
✵ Подякувала вона й побігла швиденько геть. (Ні.)
✵ Коли це, за яким часом, попався лев у тенета. (Так.)
✵ Як заходилася, то багато дірок у тенетах прогризла. (Ні.)
✵ Віддячила ти мені й навчила мене! (Так.)
б) Читання притчі в особах.
6. Складання характеристики дійових осіб.
7. Робота в зошитах (с. 5 — 6, завд. 3 — 6).
8. Визначення головної думки твору.
— Які почуття у вас виникли, коли читали притчу? Чого вона навчає?
— У яких рядках твору висловлена головна думка?
III. Підсумок уроку.
— З яким новим жанром усної народної творчості ознайомилися на уроках?
— Що таке притча? Чим вона відрізняється від казки?
— Прочитай прислів’я, роз’єднуючи слова. Змісту яких притч вони відповідають?
Задобродобромплатять.
Безтрудівнеїстимешпирогів.