Всі публікації щодо:
Українка Леся
Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018
ПОКИ БІДИ НЕ ЗНАТИМЕШ, ТО Й РОЗУМУ НЕ МАТИМЕШ
Матеріал уроку. Леся Українка «Біда навчить».
Мета. Викликати інтерес дітей до творчості Лесі Українки; розвивати уміння знаходити зображувально-розвивальні засоби опису героїв; виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.
Обладнання. Портрет Лесі Українки, ілюстрації до казки; картки зі словами.
Хід уроку
I. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1. Актуалізація опорних знань учнів.
Учитель показує портрети поетеси, читає вірш.
У нашім класі на столі
портрет стоїть у рамі.
Він всім знайомий —
і мені, й татусеві, і мамі.
З портрета дивиться на нас
землячка-поетеса.
Це гордість нашої землі —
нескорена, незламна Леся.
— Що ви знаєте про життя поетеси?
2. Гра «Поділи і прочитай».
— Поділіть на слова і прочитайте заголовки творів Лесі Українки, що раніше вивчалися на уроках читання.
«КрасоУкраїни, Подолля!».
«Якдитиноюбувало».
«Ужевеснянесонцеприпікає».
«Назеленомугорбочку».
«Мамо, ідевжезима».
«Давнявесна».
— Яка основна тема її творчості?
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Леся Українка автор не тільки віршів, але й прозових творів, зокрема казок для дітей. З однією із них ми сьогодні ознайомимося.
III. Опрацювання казки Лесі Українки «Біда навчить».
1. Виразне читання казки учителем (або слухання запису).
— Сьогодні ми продовжуємо вивчати твори Лесі Українки, ознайомимося з іншим жанром її творчості, зокрема з казкою «Біда навчить».
— Слухаючи, подумайте, чому казка має таку назву.
— Яка біда спіткала горобчика? Що змусило його шукати розуму?
2. Словникова робота.
Читання колонок слів.
клопіт |
мешкає |
дбає |
рілля |
скубуться |
доволі |
клуня |
навернеться |
заглядівся |
вельми |
чималенько |
поживиться |
— Які слова вам незрозумілі? (Кілька учнів шукають і зачитують пояснення цих слів у тлумачному словнику.)
— Доберіть синоніми до слів «мешкає». (живе, проживає), «поживиться». (поїсть, похарчується), «дбає». (піклується, турбується).
— Поясніть значення слів «скубуться». «заглядівся».
— Які слова є синонімами? (Вельми, чималенько, доволі.)
— Доберіть до них антоніми.
б) Вправа на миттєве сприймання слів.
— Прочитайте слова на картках, визначте зайве серед них.
Слова на картках: крук, сорока, сова, Ґава, бузько, зозуля, курка, пані, горобець. (Учитель прикріплює на дошці назви птахів.)
— За якою ознакою об’єднаєте ці слова? (Птахи.)
3. Читання казки за логічно завершеними частинами.
а) 1-а частина — до слів «… та й пішла собі в курник». Читання мовчки, гра «Губи». (щільно стиснути губи, притулити до них палець лівої руки так, щоб губи не могли під час читання рухатися).
— Яким був горобчик? Скільки зерняток знайшли горобчики?
— Чому вони почали битися? Хто скористався з бійки? Над чим замислився горобчик? Про що він попросив курку? Чи погодилась вона його вчити розуму? Чому?
б) 2-а частина — до слів «А тепер іди: мені ніколи». Читання вголос «ланцюжком».
— Чому зозуля теж відмовила горобчику? Хто був наступним? Що зробив бузько? Яку пораду отримав від ґави?
— Чию пораду довелося чекати аж до ночі? Чому? Чи навчила мудра сова горобчика розуму?
— Чого вчила його сорока? Чи сподобалась така наука горобчику?
— Хто був останнім, до кого звернувся за порадою?
— Чия порада сподобалась вам? Чому?
в) 3-а частина — до кінця. Читання «буксиром». за сильнішим учнем.
— Чи підійшла відразу чиясь порада горобчику? Яким стало його життя взимку?
— Що примусило його до розуму прийти?
— Як це відбувалося? Коли птахи почали поважати горобчика?
4. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Гра «Хто читає швидше?».
— Знайдіть і прочитайте абзаци, в яких є речення:
«Нікому було вас бити та вчити!».
«Се не моє діло!».
«А я до того розуму не дуже, Бог з ним!».
«Ні гадки йому».
б) Гра «Закінчіть прислів’я». (робота в парах).
— Знайдіть у казці прислів’я і закінчіть їх. Яка пара впорається швидше?
«Дурні бились, а …». (розумні поживились).
«Хто дурнем вродився, той …». (дурнем і згине).
«Не на те мудра, щоб …». (дурнів розуму навчати).
«Поки біди не знатимеш, то …». (й розуму не матимеш).
«Розум на дорозі …». (не валяється).
в) Мовно-логічне завдання.
— Користуючись текстом казки, розмістіть картки з назвами птахів у тому порядку, в якому вони з’являлися у казці.
Знайдіть і прочитайте, як горобчик звертався до кожного з птахів (До курки — «пані матусю». зозулі — «тіточко». бузька — «пане». ґави — «дядино». сови — «пані». сороки — «панянко». крука — «звернувся просто».)
5. Читання в особах.
Перед читанням учні визначають інтонацію і тон читання за кожну дійову особу: курка говорить доброзичливо, заклопотано, повчально; зозуля — насмішкувато, байдуже; бузько — сердито, войовничо; ґава — співчутливо, сумно; сова — сердито, зневажливо, зверхньо; сорока-білобока — скрекотала швидко, крук — поважно, повчально.
6. Визначення головної думки твору.
— Яка головна думка твору?
— Яка із приказок, вжитих автором у казці, співзвучна із головною думкою?
Продовжте думку: «Казка навчає цінувати розсудливість, …». Що у ній засуджує автор?
— Розгадавши кросворд, ви продовжите речення: «Біда навчить …».
1) До кого першого звернувся горобець за порадою? (До курки)
2) Хто налякав горобчика на болоті? (Бузько)
3) Хто дав пораду: «А от коли захочеш знати, скільки тобі літ жити, то се я можу тобі сказати». (Зозуля)
4) Де мешкала сова? (У дуплі)
5) Яка пора року навчила горобчика розуму? (Зима)
6) Який псевдонім автора казки «Біда навчить». (Українка)

IV. Підсумок уроку.