Всі публікації щодо:
Зарубіжна література
Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018
ДРУЗІ ПІЗНАЮТЬСЯ В БІДІ
Матеріал уроку. Езоп «Двоє приятелів і ведмідь».
Мета. Продовжити онайомлення дітей із жанром байки; дати уявлення про першого байкаря Езопа; розвивати способи і види читання байки, вчити передавати в інтонації слова героїв, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви їхньої поведінки.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Підготовча робота до вивчення нової теми.
— Прочитайте назву нового розділу.
— Які байки ви вже читали? Хто був їхнім автором?
— Що таке байка і її особливості, пригадаєте, коли прочитаєте деформований текст.
йБака — венеликіи, найтішечас вашорвіний втір чаповнольго змісту.
У кахбай в захраоб травин, сорнил, нихзір преметівд нобжеразо делюй.
— Як називають авторів байок?
2. Доповнення знань учнів про особливості байки.
— Кожна байка чогось навчає читачів, від чогось застерігає. У більшості байок є повчальний висновок, з якого можна зрозуміти, що схвалюється, а що засуджується. Давайте пригадаємо назви байок і такі висновки кожної з них. Заповнивши кросворд, дізнаєтесь, як називається повчальний висновок байки.
1. «Ото на себе не надійся, … лихові не смійся». (Чужому)
2. Це висновок байки «Чиж та …». (Голуб).
3. «У … лад — усяк тому радіє». (Товаристві)
4. Це перші рядочки байки «Лебідь, Щука і …». (Рак).
5. «Проспівав ти … Боже, вдача вже твоя така». (Літо)
6. Це уривок байки «Коник-…». (Стрибунець).
— Прочитайте у виділеному стовпці слово. (Мораль.)
— То як називається повчальний висновок байки? (Мораль.)
II. Повідомлення теми та мети уроку.
— У цьому розділі ми прочитаємо байки, які написали автори, що жили і творили у різні часи. А почнемо з байки першого байкаря, ім’я якого відоме світу давно — Езоп. Якщо вірити переказам, жив він дві з половиною тисячі років тому в Давній Греції. Давні греки вимовляли його ім’я інакше, ніж ми — «Айсопос». Вони розповідали, що був він рабом-невільником, з походження не греком, дуже негарним на вигляд: у нього було велике черево, здорова голова, а на спині горб. Але цей бридкий раб відзначався неабияким розумом. Про мудрість Езопа складалися легенди, які свідчили про те, що він був далеко розумнішим за своїх сучасників, а щоб вони могли скористатися з його розуму, він повчав їх своїми байками.
Езопові байки переказувало багато письменників, але, гадаю, вам буде цікаво довідатися про те, як їх слухають і читають ваші ровесники в сучасній Греції.
III. Опрацювання байки Езопа «Двоє приятелів і ведмідь».
1. Словникова робота.
а) Читання «пірамідок». слів.
вкупі |
скрута |
бурмило |
вгледів |
невдовзі |
оговтався |
нажаханий |
візьметься |
самісінький |
Читання слів «луною». за вчителем, тоді напівголосне в парі (один одному).
— Доберіть синоніми до слів «вкупі». «вгледів». «нажаханий».
— Які із слів мають такі значення:
✵ жартівливе прізвисько ведмедя (бурмило);
✵ прийшов до тями, заспокоївся (оговтався);
✵ складні, тяжкі обставини, труднощі (скрута).
б) Пояснення значень висловів.
— Виберіть пояснення до кожного вислову і поставте у кружечок відповідні цифри.
1. Має слушність |
О відбити напад. |
2. Затамував подих |
О правий. |
3. Дати відсіч |
О даремно. |
4. Марна справа |
О завмер. |
2. Самостійне читання байки учнями (мовчки) з наступним тестуванням (для перевірки розуміння прочитаного).
3. Тест
1. Дорога двох приятелів пролягала через …
а) густі кущі;
б) густий ліс;
в) глибоке болото.
2. Один із приятелів, побачивши ведмедя, …
а) побіг назад у село;
б) завмер від переляку;
в) видерся під самісінький вершечок дерева.
3. Чому другий приятель не заліз на дерево?
а) Бо було вже пізно;
б) він не боявся ведмедя;
в) поблизу не було високих дерев.
4. Як другий приятель врятувався від ведмедя?
а) Вбив його;
б) упав додолу і прикинувся мертвим;
в) втік від нього.
5. Чи можна вважати їх друзями?
а) Так.
б) Ні.
Відповіді: 1) б; 2) в; 3) а; 4) б; 5) б.
4. Повторне читання байки вголос «ланцюжком».
— Зверніть увагу на будову байки: зачин, основну частину і кінцівку.
5. Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.
— Про що хвилювався один із приятелів, вирушаючи в дорогу через густий ліс?
— Прочитайте, що йому на це відповів інший.
— Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя? Чи попередив про небезпеку свого товариша?
— Чому другий приятель прикинувся неживим?
— Прочитайте, як почувався після цього приятель.
— Що автор хотів показати своєю байкою?
— Які риси характеру засуджуються у творі?
— Знайдіть і прочитайте мораль байки. Чим стало це повчання?
— Пригадайте твори, подібні до байки за головною думкою.
6. Робота над вдосконаленням техніки читання.
а) Гра «Кидок-засічка». читання тричі по 30 секунд.
б) Гра «Хто швидше?».
— Прочитайте речення, в яких вміщено вислови, що пояснювали у словниковій роботі.
— Порахуйте, скільки разів у байці зустрічалися слова «приятель». і «ведмідь». (6)
7. Переказування байки.
8. Робота в зошитах (с. 46, завд. 1 — 3).
IV. Підсумок уроку.
— Який жанр повторили? Чим байка відрізняється від вірша? А казки? Які недоліки людського характеру засуджувались у байці Езопа?