Всі публікації щодо:
Шейко-Медведєва Неля
Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018
СЛОВА ЛАСКАВІ, ТА ДУМКИ ЛУКАВІ
Матеріал уроку. Неля Шейко-Медведєва «Лисиця, що впала з неба». (скорочено).
Мета. Продовжити ознайомлення учнів із жанром п’єси; вчити інсценізувати п’єсу, передавати інтонацією почуття дійових осіб, знаходити за допомогою вибіркового читання уривки, слова, які характеризують дійових осіб; розвивати творчі здібності дітей.
Обладнання. Маски для інсценізації п’єси.
Хід уроку
І. Мовна розминка.
1. Гра «Здогадайся: хто це?».
— Відгадайте, про кого я говорю.
✵ Донечка, хазяєчка, вертуха, внучка, помічниця, рукодільниця — … (дівчина).
✵ Сильний, злий, зубатий, сірий, хижий — … (вовк).
✵ Ходить, жує, бекає — … (вівця).
✵ Літає, плаває, клює, гелгоче — … (гуска).
2. Розгадування кросворда.
1. Той, хто пасе стадо, череду, отару. (Пастух)
2. Боюсь я вовка і лисиці,
боюсь мисливської рушниці,
тому від страху перед ними
я сплю з відкритими очима. (Заєць)
3. Ходить свашка із мітлою,
заміта до лісу слід,
де недавньою порою
тут відбувсь її обід. (Лисиця)
4. На колір — сірувата,
на вдачу — хитрувата.
«Кар-р-р». гукає,
курчат лякає. (Ворона)
II. Повідомлення теми та мети уроку.
— Дівчина, вовк, овечка, гуска, заєць, лисиця, ворона, пастушок стали героями твору української письменниці Нелі Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба». А який це твір за жанром, дізнаємося з кросворда. (Вчитель ставить стрілку, за напрямом якої учні читають — «п’єса».)
III. Повторення знань учнів про п’єсу.
— Прочитайте деформований текст і пригадайте, що таке п’єса.
саП’є — ец трів, якйи знапринийче дял аральтетної тависви.
У тексіт с’єп є осипи міцьс, де бувавідтьсяє їдя, свола дувегочо.
— З чого починається п’єса? (З переліку дійових осіб.)
— З чого починається кожна репліка діалогу? (Із назви дійової особи, яка промовляє ці слова.)
— Що вказується у дужках? (Це вказівка автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дій героя.)
— Про що пишеться у словах автора? (Це опис місця подій, вказівки щодо руху дійових осіб на сцені.)
ІV. Опрацювання першої дії п’єси-казки Н. Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба».
1. Ознайомлення із дійовими особами п’єси.
— Прочитайте мовчки перелік дійових осіб.
— Які тварини будуть у творі? А люди?
2. Виразне читання І дії учителем.
— Де відбуваються події, описані у п’єсі?
— Чому Лисиця впала з неба?
3. Словникова робота.
— Прочитайте слова з інтонацією, яку вимагає розділовий знак, що над колонкою.
! |
? |
. |
Сюди |
Що скажете |
Тут він |
Попався |
Чи ні |
Дякую |
Постривайте |
Де я |
На землі |
Говори |
Хочеш каші |
Вчилася літати |
Ого |
І він ні разу |
Я втомився |
Хай живе |
Чому, голубко |
Не біда |
Слава |
Хто підняв |
Ні, сестрице |
4. Повторне читання І дії (мовчки).
— Зверніть увагу, у кого роль найбільша, а в кого — найменша.
5. Аналіз змісту п’єси.
— У яку пору року починається дія п’єси?
— Чому люди і тварини вирішили засудити Вовка?
— У чому його звинувачували? Прочитайте.
— Чому Чумак не вбив Вовка?
— Прочитайте, у чому він поклявся.
— Хто недовіряв Вовку?
— Ким його обрали?
— Скільки пройшло часу з того дня? Чи дотримав Вовк свого слова?
— Коли і як з’явилася Лисиця у Чорнолісі? Як вона розмовляла з Вовком, а як — з Вороною?
— Що почала робити Лисиця у лісі і селі? Чому Вовк її захищав і жалів?
6. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Гра «Хто читає швидше?».
— Знайдіть і прочитайте:
✵ Слова Вовка: «Каюся!…»; «Не журися!»; «Дякую»; «Не біда…»;
✵ Слова Лисиці: «Журавель…»; «Не те слово…»; «На!…»;
✵ Слова Ворони: «Тут він…»; «Не добрий…»; «Все, Лисонько!».
б) Прочитайте з правильною інтонацією усі окличні, а тоді — питальні речення.
7. Спостереження за мовою дійових осіб.
Почергово розглядається кожна роль, визначається особливість мовлення, інтонація, темп, зміни у настрої героя. Звертається увага на вказівки автора щодо дій того, хто виконує роль.
8. Розвиток зв’язного мовлення.
— Уявіть, що ви — режисер і постановник І дії п’єси, а перед вами сидять артисти вашого театру. Ви повинні коротко розказати про те, як розгортаються події п’єси.
9. Інсценізація І дії п’єси.
«Чумак». одягає шапку, а «Пастушок». — бриля.
Учні одягають маски тварин. Діти, які не задіяні, можуть виступати в ролі критиків, глядачів.
10. Характеристика дійових осіб.
а) Мовно-логічне завдання.
— Визначте риси характеру головних героїв казки, вставте потрібне закінчення і вкажіть стрілкою.
Лисиця |
довірлив____ хитр____ злодійкуват____ брехлив____ правдив____ простодушн____ облеслив____ підступи____ |
Вовк |
б) Складання характеристики дійових осіб.
— Якими ви уявляєте цих головних героїв? Які у них риси характеру?
— Яким ми побачили Вовка на початку казки? Що його примусило так змінитися?
— Яким вам видався Чумак? Сірко? А Ворона?
V. Опрацювання II дії п’єси Н. Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба». (другий урок).
1. Актуалізація опорних знань учнів.
— Прочитайте уривок з вірша, роз’єднавши слова.
Затихнувгомін. Взалізгаслосвітло,
Івраз, заполонившивсічуття,
розсунуласьзавіса…
Ірозквітложиття — мовказка, йказка — мов життя.
— Пригадайте, як називається вірш. Хто його автор?
— Що показують у театрі?
— Що таке п’єса? Чим вона відрізняється від творів інших жанрів? Які особливості побудови п’єси?
— Продовжте речення: «Щоб показати п’єсу на сцені, потрібно…».
— Сьогодні ми дочитаємо до кінця п’єсу Нелі Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба». і дізнаємось, чи змогли люди і тварини розпізнати підступи і хитрощі Лисиці.
2. Словникова робота.
— Щоб легше читати, потренуйтесь у читанні слів. (Діти читають слова в парі «луною».)
дрижúть |
ополóнка |
наставляє |
шанóвні |
пáморозь |
натóмість |
укúнути |
злóдійка |
замúслила |
фортéця |
сільчáни |
позбýтися |
завúвши |
пропонýє |
побáчивши |
— Прочитайте кожну колонку слів на одному диханні. Яку колонку було читати легше? Чому?
— Які слова вам незрозумілі? (Кілька учнів шукають і зачитують пояснення цих слів у тлумачному словнику.)
— Доберіть синоніми до слів «замислила». (задумала), «натомість». (замість), «злодійка». (крадійка).
3. Первинне ознайомлення з текстом (мовчки). Перевірка сприймання.
— Де відбуваються події другої дії?
— Скільки у ній дійових осіб? Хто вони?
— Чи з’явилися нові дійові особи?
4. Аналіз змісту II дії п’єси. Вибіркове читання.
— У яку пору року відбувається II дія казки? Чому так думаєте? Доведіть словами тексту.
— Що виробляла Лисиця? Як вона ставилася до Вовка?
— Хто допомагав Лисиці у її злочинах?
— Чому вона вирішила позбутися Вовка? Як це хотіла втілити?
— Чому Ворона допомагала Вовкові? Поясніть вислів «чорна справа».
— Як усі разом перехитрили Лисицю?
— Від чого автор застерігає читачів? Що засуджує?
5. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Гра «Чиї слова?».
— Пригадайте, кому з дійових осіб належать слова, дочитайте їх до кінця.
✵ «Нащо мені той візок…». (Лисиця);
✵ «Втікай, Вовче!..». (Ворона);
✵ «Не впіймати вам її…». (Вовк);
✵ «Шановні сільчани!..». (Заєць);
✵ «А мені оте…». (Овечка);
✵ «Чого ж ти мовчав?». (Сірко);
✵ «Мій кожух!». (Дівчина);
✵ «Ну, що ж!..». (Чумак).
б) Прочитати усі окличні, питальні і спонукальні речення.
6. Спостереження за мовою дійових осіб.
— Хто з дійових осіб не має слів? Хто має дуже мало реплік? Розкажіть, які дії повинен виконати кожен із них.
— Які зміни настрою треба передати словами Вовка? З якою інтонацією треба читати слова Сірка, Ворони, Лисиці, Зайця?
7. Робота в зошитах (с. 48 — 49, завд. 1 — 5).
8. Інсценізація п’єси.
Діти у групі вибирають уривок казки для інсценізації (той, що найбільше сподобався). Читають, передаючи характер, настрій дійових осіб за допомогою голосу, міміки, жестів.
VI. Підсумок уроку.
— Хто автор прочитаної п’єси-казки? Хто головний герой твору? Яке ваше ставлення до нього?
— Чия поведінка видалася вам несподіваною? Чому?
— Вчинки кого із персонажів засуджуєте, а кого — схвалюєте?
— Яку роль хотіли б зіграти у п’єсі? Чому?
УРОК 88. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ