Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О.Я. Савченко - 2018

VІІ. ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ ЗАРУБІЖНИХ ПИСЬМЕННИКІВ

УРОКИ 92-94. ДОБРЕ СЕРЦЕ НЕ БУВАЄ НІКОЛИ ГОРДЕ

Матеріал урокуГанс Крістіан Андерсен «Гидке каченя» (уривки).

Мета. Ознайомити учнів з особистістю славетного казкаря; допомогти дітям усвідомити складний шлях пізнання себе і навколишнього світу; вчити їх орієнтуватись у структурі тексту, відпрацьовувати способи та якість читання.

Обладнання. Портрет письменника, виставка книжок казкаря, ілюстрації до казки «Гидке каченя», картки для розширення кута зору.

Хід уроку

І. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Читання «переплутанок» слів.

— Відновіть назви казок, які обмінялися частинами своїх слів.

Русавочка                            Дика королева

Дюймолонька                      Снігові лебеді.

2. Читання деформованого тексту.

тоАвр хиц зокак — датвиний данкийсь карказ, ям ’і ягоко сонить

свіВсетня міяпре аз щікра нідитя кижкни. ніВ роколь кизка в сьоуму стіві.

3. Гра «Пройдіть лабіринт — прочитайте слова».

— Пройшовши лабіринт, прочитаєте ім’я цього казкаря.

(Ганс Крістіан Андерсен)

II. Повідомлення теми та мети уроку.

— Чи чули ви це прізвище? Які книги казкаря читали? Сьогодні ми ознайомимося із життям і творчістю Ганса Крістіана Андерсена, прочитаємо уривки з його казки «Гидке каченя».

III. Ознайомлення з творчим і життєвим шляхом письменника.

1. Розповідь учителя.

— Народився Ганс Крістіан Андерсен у 1805 році в старому данському місті Оденсі, в сім’ї шевця. Він виріс у злиднях. Єдиною гордістю їхньої сім’ї була надзвичайна чистота їхньої оселі, ящик землі, в якому густо розросталася цибуля, і кілька горщиків на вікнах, в них росли тюльпани.

Змалку хлопчик придумував різноманітні історії. Маленьким він не насмілювався розповідати їх дорослим. Рішучість прийшла пізніше. Тоді з’ясувалося, що ці історії, ці його вигадки називають казками, дають людям привід для роздумів і приносять їм багато радості.

Андерсен був єдиним сином у сім’ї і, незважаючи на бідність батьків, жив вільно і безтурботно. Його ніколи ніхто не карав. Він займався лише тим, про що мріяв. Ця обставина навіть завадила йому вчасно навчитися читати, грамотою він оволодів пізніше від своїх однолітків.

У 14 років Крістіан відпросився у матері і виїхав з Оденсе в столицю Копенгаген — завойовувати щастя, хоч сам він ще не знав, в чому воно полягає.

Андерсен говорив, що за своє життя він випив не одну чашу гіркоти.

Він часто страждав. Можна лише вклонитися мужності цієї людини, яка не розгубила на своїй життєвій дорозі ні доброзичливості до людей, ні почуття справедливості, ні можливості бачити поезію всюди, де вона є.

На двадцять третьому році життя вийшла перша книжка Андерсена «Прогулянка на острів Амагер», у якій письменник вирішив випустити в світ «барвистий рій» своїх фантазій. Данія почула поета! Данія захопилася невідомим Андерсеном!

Г.К. Андерсен багато подорожував. Всюди, де він був, у нього з’являлося багато друзів.

І всюди він писав. Писав не лише казки, а й велику поезію.

Помер Андерсен у 1875 році.

(За К. Паустовським)

2. Опрацювання статті про Г.К. Андерсена (с. 143).

— Прочитайте статтю і скажіть, що дізналися про казкаря, чого не чули раніше.

Діти читають текст мовчки. Після цього дають відповіді на запитання.

— Де народився Андерсен? У якій сім’ї?

— Як пройшла його юність?

— Чим любив займатися?

— Як люди вшанували пам’ять Г.К. Андерсена?

IV. Опрацювання І частини казки «Гидке каченя» (с. 144—147).

1. Виразне читання частини вчителем.

— Що дізналися із цієї частини?

2. Словникова робота.

а) Вправа для розширення кута зору.

Робота на картках (у парах).

хоч

ясна

хутір

каченя

милість

набридне

незграбно

нічогеньке

пригнічував

випроставшись

найвдатніша

посміховисько

стрибнула

бережіться

потвора

селезень

галас

родина

неї

дитя

б) Пояснення значення слів.

Хутір — відокремлене селянське господарство разом із садибою власника.

Милість — доброзичливе, привітне ставлення до когось.

Селезень — самець качки, качур.

3. Читання (повторне) мовчки. Відповіді на запитання.

— Чому каченя вважали гидким?

— Хто його захищав?

4. Аналіз змісту. Вибіркове читання.

— Де народилися каченята?

— Що найбільше вразило малят, які тільки вилупилися?

— Яке яйце тріснуло останнім? Що здивувало у цьому каченяті?

— Чого боялася мама-качка?

— Як качка переконалася, що найбільше пташеня — не індича?

— Куди вивела каченят качка? Які настанови дала дітям перед походом на пташине подвір’я? Прочитайте.

— Кому найнижче треба було вклонитися каченятам? Чому?

— Прочитайте, як пташине подвір’я прийняло гидке каченя.

— Як мати його захищала? Зачитайте.

— Чому гидке каченя вирішило втекти?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Знайти і прочитати у частині описи. (Опис старого хутора, пташиного подвір’я.)

б) Знайти і прочитати міркування. (Міркування качки щодо корисності зеленого кольору для очей каченят; каченят — про небачений ще ними світ, про протяжність, необмеженість світу для самої качки; старої качки — над найбільшим яйцем, з якого ще не вилупилось пташеня; над незграбністю здоровенного каченяти; переконання її в тому, що це не індича; захист каченят перед старою качкою.)

в) Гра «Хто швидше?».

— Прочитайте абзаци, у яких є такі речення: «Ках-ках! — покликала вона...»; «Вона тут найзначніша»; «Ще ціла юрба!»; «І каченята стали поводитись як дома»; «Усі гнали бідолаху».

6. Переказ частини із творчим завданням.

— Перекажіть частину від імені мами-качки.

7. Висновки.

— Які риси характеру гидкого каченяти виявила його мати?

— Вчинки яких дійових осіб свідчать про 'їхню жорстокість, зарозумілість?

— Як ви оцінюєте втечу гидкого каченяти — схвалюєте чи засуджуєте? Обґрунтуйте свою думку.

— Що трапилося із каченям далі, дізнаєтесь із наступної частини.

V.  Опрацювання II частини казки (до кінця).

1. Підготовка до читання. Словникова робота.

Читання колонок слів.

вбóга

сéрце

жúрна

птах

щúре

сум

прекрáсні

шúї

гнучкі

кáчка

незвичáйний

створіння

незгрáбний

хатúнка

— Прочитайте слова кожної колонки «луною» (у парі).

— Які слова можна з’єднати, щоб утворилися словосполучення?

2. Читання частини вголос «ланцюжком».

— Куди потрапило спочатку гидке каченя? Де воно зимувало зиму?

3. Вибіркове читання. Відповіді на запитання.

— Як каченя потрапило до бабусі? Як йому жилося разом з куркою і котом?

— Прочитайте, чому вони вважали, що каченя не може мати власної думки.

— Кого побачило каченя якось увечері? Прочитайте опис лебедів.

— Які почуття пережило у цей момент каченя? Прочитайте.

— Яка мрія поселилась у серці бідного гидкого каченяти?

— Як йому зимувалося?

— Що трапилося одного весняного дня? Прочитайте опис саду, у який потрапило каченя.

— Поміркуйте, чому каченя охопив незвичайний сум, коли він побачив трьох лебедів.

— Яке рішення воно прийняло? Прочитайте ці думки.

— Яке перетворення трапилось із гидким каченям? Чи були тут використані якісь чари?

— Як тепер стали сприймати птаха оточуючі? Прочитайте.

— Чи змінилося серце птаха? Доведіть рядками з твору.

— Поміркуйте разом над змістом виділених речень.

— Яка головна думка казки?

4. Робота над характеристикою дійових осіб.

Визначення дійових осіб (виписування їх на дошку), класифікація на позитивних і негативних.

— Хто з персонажів казки виявляв уважність, турботу, ввічливість, доброзичливість, доброту, а хто — заздрість, зарозумілість, байдужість і боягузтво, агресивність, жорстокість, невпевненість, зневагу, легковажність, базікування, хвалькуватість? (Все це треба доводити словами тексту, встановлювати авторське і своє ставлення до таких оцінок.)

5. Поділ казки на частини. Складання плану (робота в зошитах, с. 52, завд. 5).

Орієнтовний план

1. Вилуплення каченят.

2. Прогулянка до канави.

3. Похід на пташине подвір’я.

4. Знущання птахів над гидким каченям.

5. У бабусі.

6. Зустріч із прекрасними птахами.

7. Незвичайне перетворення.

6. Робота над характеристикою головної дійової особи.

— Хто є головною дійовою особою?

— Простежте за логікою дій каченяти і його вчинків.

— Як каченя ставилося до самого себе? А до навколишнього світу?

— Поясніть вислови, що написані чорним шрифтом.

7. Складання діафільму на тему «Гидке каченя».

— Розгляньте малюнки до казки, що у підручнику. Які епізоди казки зображені?

— Доберіть малюнки (словесне малювання), яких не вистачає. Які кольори використаєте до кожного кадру з урахуванням природи північної країни?

8. Робота в зошитах (с. 52, завд. 1—4).

VI.  Підсумок уроку.

— Яке ваше враження від прочитаного? Читаючи казку, чи сумували ви? Кого було жаль?

— Хто є автором казки «Гидке каченя»? Що дізналися про Ганса Крістіана Андерсена?

Незважаючи на часті життєві негаразди, які випали на долю казкаря, йому судилося велике щастя — бути улюбленцем свого народу. До самої старості Андерсен залишався чистосердечною дитиною, яка вміла ловити душі людські — і дитячі, і дорослі.