Всі публікації щодо:
Фольклор
Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018
ГЕРОЙ НІКОЛИ НЕ ВМРЕ, ВІН ВІЧНО В НАРОДІ ЖИВЕ
Матеріал уроку. Народна легенда «Місто Сміла».
Мета. Ознайомити учні з історичними подіями, боротьбою українського народу; навчати самостійно читати легенду, переказувати близько до тексту.
Обладнання. Зображення герба міста Сміли, картки для розширення периферичного зору.
Хід уроку
I. Вправи на підвищення швидкості читання і розвитку мислення.
1. Вправа з техніки мовлення.
Учні читають з дошки на одному мовному видиху вислови.
Сміливого куля боїться.
Сміливість міста бере.
Де сміливість, там і перемога.
— Як ви розумієте ці прислів’я?
2. Читання гнізд споріднених слів.
сміливий |
козак |
відвага |
сміливість |
козачка |
відважний |
сміливішати |
козацтво |
відважність |
— Які слова із прочитаних є синонімами? Продовжте цей синонімічний ряд. (Сміливий, відважний, хоробрий, безстрашний, мужній, небоязкий.)
3. Контроль техніки читання.
Учні отримують картки із надрукованим текстом, який вони повинні прочитати за 1 хвилину.
«… Чорною хмарою посунули татари на землі придніпровські. Зібрав тоді князь військо і вирушив у похід. Спинився табором у лісі над Тясмином. Почав думати, як би вдарити зненацька. Але ж довкола — ліси дрімучі, болота непрохідні. Раптом перед князем дівчина з’явилася.
— Знаю, — каже, — я стежину потайну. Можу нею провести твою дружину хоробру.
І пішли за дівчиною воїни. Здолали багато татарів, тільки дівчини не вберегли. Поховали воїни незнайомку в лісі. Навіть ім’я її не знали, та за сміливість назвали Смілою. А коли пізніше на цьому місці виросло місто, то й воно стало Смілою називатися — в пам’ять про дівчину хоробру.»
Після читання уривка вчитель перевіряє, чи зрозуміли учні зміст.
— З ким воювала хоробра дружина князя?
— Хто допоміг здолати татарів?
— Як назвали місто, що виросло на цьому місці?
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— У Черкаській області, над річкою Тясмин розкинулося красиве місто. Із сивої давнини, з красивих героїчних легенд постало воно. І назване Смілою. Хто б не була та дівчина, що стала символом невмирущої сміливості, прагнення волі, жертовності й патріотизму, вона передала жителям міста у спадщину найкращі риси. А образ її увічнено в Гербі міста Сміли.
Учитель показує зображення герба міста.
— Легенд про походження назви міста є кілька. І сьогодні ми ознайомимося ще з однією із них.
III. Опрацювання народної легенди «Місто Сміла».
1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
а) Вправа на розширення периферичного зору. Читання слів, записаних пірамідкою.
— Зосередьте погляд на вертикальній лінії. Намагайтеся побачити букви, які записані зліва і справа (10-15 секунд).
б) Словникова робота.
— Які слова, близькі за значенням, записані у пірамідках? Продовжте цей синонімічний ряд. (Сутичка, битва, бій, сварка, боротьба.)
— Яке слово має різні значення, залежно від місця наголосу?
— Поясніть значення слова «вельможі». (Знатна й багата особа, яка займає високу державну посаду.) Прочитайте у підручнику тлумачення слова «зайди».
2. Самостійне мовчазне читання легенди учнями. Перевірка первинного сприймання.
— Про які часи ця легенда?
— Хто з дійових осіб справив на вас найбільше враження? Чому?
3. Повторне читання легенди вголос.
— Як звали жінку-козачку? Якою вона була?
4. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
— Хто володів містом? Хто воював з польськими вельможами?
— Чому, на вашу думку, війна йшла невпинно?
— Поясніть вислів «занепадали духом». Чому це трапилося з козаками?
— Прочитайте, якою була жінка-козачка.
— До чого закликала козачка? Зачитайте ці запальні слова.
— Хто повів козаків на приступ фортеці? Чим закінчився цей бій?
— Як люди увічнили пам’ять про відважну козачку?
5. Гра «Наші гіпотези».
— Поміркуйте, що було б, якби до козаків не прийшла смілива жінка.
6. Вправи на розвиток техніки читання.
а) Гра «Дочитай речення».
— На дошці написані початки речень. Знайдіть їх у тексті і дочитайте до кінця.
Що ви за лицарі, що … |
(5) |
Козаки почали вже … |
(3) |
І полум’яна українка … |
(6) |
Колись Сміла була … |
(1) |
Вона виступила із … |
(4) |
Багато разів брали … |
(2) |
3 того часу і… |
(7) |
б) Мовно-логічне завдання.
— Біля кожного речення поставте порядковий номер згідно зі змістом.
в) Перечитування легенди з метою підготовки до детального переказу.
7. Детальний переказ легенди.
Гра «Обличчя до обличчя».
Діти переказують легенду, повернувшись одне до одного обличчям, користуючись початками речень із попереднього завдання.
8. Робота в зошитах (с. 7-8, завд. 1 — 6).
IV. Підсумок уроку.
— Яку легенду читали на уроці? Про які вона часи?
— Що оспівано у цьому творі?
— Порівняйте дві легенди про походження назви міста Сміла: ту, яку читали на початку уроку, і ту, що у підручнику. Чим вони відрізняються? Що у них спільного?
— Чи знаєте ви, звідки походить назва нашого міста (села)? (Вислуховуються відповіді дітей. Якщо учні не можуть відповісти, то виконують це завдання вдома.)