ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Уроки української літератури. Учитель року - Є. І. Науменко 2007

Леся Українка - дочка народу-титана
Овсейчук Валентина Адамівна - Вивчення творчості Лесі Українки. Цикл уроків
10 клас

Учитель української мови та літератури вищої категорії, учитель-методист навчально-виховного комплексу «Школа — ліцей № 9» м. Ялти Автономної Республіки Крим. Учасник ХІІ Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року — 2007».

Працює над проблемою «Особистісно-зорієнтоване навчання і розвиток творчих здібностей учнів».

Словесник упроваджує в навчально-виховний процес особистісно зорієнтований підхід, метою якого є розвиток творчої, внутрішньо зорієнтованої особистості учня, враховує його можливості й нахили. Прагне стимулювати внутрішній потенціал дитини до самовдосконалення. Девіз учителя: «Поважати будь-яку особистість, не обходити увагою жодного дитячого обдарування».

Валентина Адамівна — педагог, який досконало володіє навчальним матеріалом і методикою його викладання. Намагається не давати учням готових знань, а перетворює навчання на дослідницьку лабораторію, упроваджуючи інноваційні педтехнології. Без співпраці, співдружності, творчості вчителя й учнів не уявляє сучасного уроку. У роботі широко застосовує стратегії з програми ЧПКМ («Читання та письмо для розвитку критичного мислення»), творчо використовує елементи народознавства, краєзнавства.

Овсейчук В. А. дає учням глибокі, ґрунтовні знання, постійно працює над підвищенням рівня їх грамотності. Вважає, що правильно організована систематична робота над помилками — один зі шляхів розв’язання цієї проблеми, їй до душі гасло: «Спочатку полюби,— а потім навчи».

Досвід роботи Валентини Адамівни занесено до «Золотої скриньки» Автономної Республіки Крим, широко упроваджується вчителями регіону, Криму.

Овсейчук Валентина Адамівна — керівник міського методичного об’єднання вчителів української мови і літератури, член республіканської творчої групи, комісії з перевірки олімпіадних, конкурсних, медальних робіт.

Талановита, артистична, принципова і доброзичлива. Самовіддана праця, уміння розуміти людей — запорука її високого авторитету серед учителів, учнів та їх батьків.

Найціннішим скарбом В. А. Овсейчук є її вихованці, які пішли дорогою вчителя: багато хто з випускників став педагогом, дев’ятеро з них — філологи.

Мета: познайомити старшокласників із життям і творчим доробком Лесі Українки; виховувати учнів на шедеврах української класики гідними поваги людини; розвивати пам’ять, прищеплювати любов до поезії; поглибити вивчене про види лірики, драму та драматичну поему.

Тип уроку: урок «мозкова атака», засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Лесі Українки під вишитим рушником, виставка творів поетеси, альбом «Життя і творчість у портретах, ілюстраціях, документах», матеріали з музею Лесі Українки в Ялті.

Хто вам сказав, що я слабка,

Що я корюся долі?

Леся Українка

ХІД УРОКУ

І. Установчо-мотиваційний блок

1. Психологічна настанова щодо вивчення теми

✵ Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів.

✵ Привітання, побажання доброго здоров’я.

✵ Бережіть його, своє здоров’я.

✵ Завжди залишайтесь добрими людьми, ідіть тернистими шляхами своїх предків.

2. Аутотренінг

Я школяр

Я особистість творча

Я читаю, думаю, вбираю

Я хочу знати

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку

Учитель. Сьогодні ми пройдемо тернистими стежками геніальної української поетеси Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки), яка подарувала нам взірець життя. У кожному з попередніх класів ви ознайомлювалися з її творами, бували біля пам’ятника Лесі Українці в Ялті, відвідали її домівку, що на вул. Катерининській, 8. Тепер наше завдання — поглибити раніше набуті знання, збагатитися новими відомостями про цю видатну поетесу, людину надзвичайної мужності, працьовитості, енциклопедичних знань.

З чим ви пов’язуєте ім’я Лесі Українки, адже перше знайомство відбулося з нею ще у 5 класі?

«Мозкова атака».

Об’єднуємо наші асоціації у змістовні групи.

Ґронування:

а) біографічні відомості;

б) творчість і боротьба;

в) друзі;

г) подорожі;

д) вічність.

Учитель. Звертаю увагу на дошку, на фотографії пам’ятника Лесі Українці в Ялті і кімнати її музею. Чим жила ця «слабка жінка»?

Є в Ялті місце, котре найповніше уособлює пам’ять про поетесу. Проте не всі знають про ошатний старовинний будинок (демонструю на дошці) з меморіальною дошкою на фасаді, у котрому розмістився Музей Лесі Українки

Іти до музею найкраще від моря, котре завжди чарувало поетесу, як подих волі, як дотик вічності, і втішало мінливою гамою сині та розлитим у ній небесним сяйвом. До набережної річками стікаються старовинні вулички Ялти з усіма прикметами кінця XIX ст. Одна з них — особливо затишна і таємнича — Катерининська (за радянських часів Літкенса), хоч, мабуть, слід було б її назвати вулицею Семи Муз, так тісно пов’язана з мистецтвом і діячами культури.

За кілька кроків зліва ви одразу побачите пам’ятник Лесі Українці (скульптор Галина Кальченко, архітектор Анатолій Ігнащенко). На невисокому постаменті силует поетеси, втілений у бронзі; вона немов вслухається у шум прибою, сівши відпочити неподалік моря, або ж уся в полоні прибою своїх дум. За пам’ятником — чепурна оселя з дерев’яними балконами, споруджена не без впливу маврітанського стилю. Щоб опинитися в Музеї, треба піднятися сходами на другий поверх...

ІІІ. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу

Під час моєї розповіді я пропоную вам зробити записи щодо біографії Лесі Українки у формі плану або хронологічної таблиці.

Є в нашій літературі імена, що не потребують ні пишних шат красномовності, ані високих порівнянь та епітетів. Бо вони входять у свідомість кожного з нас з молоком матері, як неньчин голос, як сонячне світло, як подих рідних просторів. До них належить ім’я безсмертної поетеси, нареченої іменем своєї землі — Леся Українка.

Звучить її поезія «Мій шлях». Учитель показує альбом про життя і творчість Лесі Українки.

1. Бесіда за питаннями

✵ Що ви пам’ятаєте про Лесю Українку з попередніх класів?

✵ Що в біографії поетеси вас найбільше вразило і схвилювало?

✵ У чому, на вашу думку, полягає творчий подвиг Лесі Українки?

2. Самостійна робота в групах

Користуючись підручником української літератури, опрацюйте питання за такими рубриками:

1. Роль родини в житті поетеси.

2. Вдача, темперамент, характер.

3. Освіта і самоосвіта.

4. Леся Українка в оцінці сучасників.

Перед тим як учні в «ґронах» розповідатимуть про життя Лесі Українки, я хочу зачитати таку медичну довідку професора Сапежка, який лікував поетесу:

«...У мене при такій операції пацієнти-мужчини ведмедем ревуть, а тут тендітна жінка зсціпила зуби й мовчить.».

Звучить поезія «Хто вам сказав, що я слабка?».

1- й учень. Лариса Петрівна Косач — псевдонім Леся Українка — народилася 25 лютого 1871 р. в Новограді-Волинському в сім’ї письменниці Олени Пчілки, рідної сестри Михайла Драгоманова та Петра Антоновича Косача. Друга дитина після старшого сина Михайла. Росла хворобливою і тендітною дівчинкою, а в 10 років застудилася під час Водохрещі і захворіла на тяжку невиліковну хворобу — туберкульоз кісток. Найкращі європейські світила, до яких мати водила доню на обстеження, не обіцяли маленькій Ларисі більше кількох років життя. Але силою свого духу і стремлінням до високого, духовного, культурного письменниця продовжила свій земний шлях до 42 років, встигнувши зробити в кілька разів більше, ніж зробили її менш талановиті й повністю здорові ровесники. Цю хворобу сама Леся назвала 30-річною війною.

2- й учень (розповідає про ранню творчість і боротьбу за життя).

1) Розлука з фортепіано, хоч мала неабиякі композиторські здібності (грі на цьому музикальному інструменті навчав Лесю М. В. Лисенко).

2) Довелося відмовитися від вишивання, мережання, що дівчина дуже любила (у 7 років вимережила сорочку своєму батькові).

3) Потяг до літератури, яка зародила в лісничівці доброго дідуся Лева Скулинського у селі Колодяжному на Волині.

4) Перші поетичні спроби — «Надія», «Конвалія», збірка «Перший вінок» (1887), переклади.

3- й учень (розповідає про друзів, творчість Лесі Українки). Поезія «Contra spem spero!», «Мій шлях» — прояв нездоланного характеру авторки. Іван Франко побачив сильну і мужню, бліду й вимучену дівчину у Львові, коли Олена Пчілка з Лесею поверталися з консультації з Відня (збірка «На крилах пісень», 1893).

Іван Франко (про Лесю Українку). Від часу Шевченкового ««Поховайте та вставайте, кайдани порвіте» Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої, хворої дівчини».

Приятелювання з Ольгою Кобилянською, до якої Леся приїжджала, щоб підлікуватися свіжим чистим повітрям Карпат.

Довелося багато часу проводити за кордоном. У краю пірамід (Єгипті) вона зустрілася з Дмитром Яворницьким, Агатангелом Кримським, він консультував Лесю з питань мов.

4- й учень. Подорожі, драматична творчість.

Драматург-новатор — цінність Лесі Українки в українській літературі. «Касандра» — перша драма Лесі Українки, яка відразу їй принесла успіх.

Демонструє фото з вистави «Касандри» в Ялті, КДУ, студентський театр.

Звинувачення в слабодухості Лесі в листах до Сергія Мержинського, дорікання за драматичні поеми зі змістом з різних епох, різних націй, за нехтування українськими проблемами і характерами. Микола Зеров захищає Лесю Українку у статті «Леся Українка»:

«Люди лише до тих пір живуть справжнім життям, доки лишаються вірними собі, своїй природі»,— про вічність життя Лесі Українки у драмі-феєрії «Лісова пісня».

У вірші «Хто вам сказав, що я слабка?» сама Леся дала гідну відповідь на звинувачення у занепадництві на основі її любовних поезій.

А у відповідь на звинувачення у відсутності патріотизму написала драму «Бояриня».

Драми «Камінний господар», «Оргія», «Лісова пісня» — шедеври нової української драматургії. Грузія — Єгипет — Грузія — остання подорож у пошуках ліків. До останніх днів не покидає творчу працю.

5- й учень. Запис Климентієм Квіткою з голосу Лесі Українки волинських народних пісень, голосу рідної Волині, яку пронесла в своєму серці через усе творче життя, любов до рідного краю. Мати і сестра зі слів помираючої Лесі записали фабулу так і не написаної вже ніколи драми «На передмісті Александрії». Зі словами:

Ні! Я жива, я буду вічно жити,

Я в серці маю те, що не вмирає!—

Леся Українка відійшла у вічність.

Учитель. Останні подихи життя вона залишила в Сурамі 19 липня 1913 року. Похована вона в Києві на Байковому кладовищі. «Одержима» — це назва її твору, але в житті своєму Леся Українка була й сама одержимою, з вояцьким щитом у руці, мов легендарна дівчина-витязь, закута в кольчуги свого безстрашшя, гідності й правоти. Листи Лесі ще так довго йдуть до нас. Учитель демонструє нову книгу «Листи так довго йдуть».

Протягом моєї розповіді та розповіді ваших капітанів, ви робили записи. Хто хоче зачитати тези?

Учні зачитують коротко з повідомлень кожного «ґрона».

Учитель. Зверніть увагу на виставку книжок, фотографії на дошці з Музею Лесі Українки в Ялті. Вважаю, що це допоможе вам у пошуках істини під час вивчення творчості Лесі Українки.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Побудуйте монологічну розповідь про Лесю Українку як особистість творчу.

2. Повернення до «Мозкової атаки»:

✵ Скажіть, чи поповнили ви свої знання про Лесю Українку?

✵ Яким, на вашу думку, було життєве кредо поетеси?

V. Рефлексія

1. На уроці я

✵ дізнався...

✵ зрозумів...

✵ навчився...

2. Вільне письмо

Якою у вашій уяві постала Леся Українка?

VI. Оцінювання

VII. Домашнє завдання (за вибором)

1. Користуючись підручником і записами в зошиті, розкрити характер Лесі Українки.

2. Скласти сенкан до теми «Леся Українка — життя і творчість».

3. Дописати твори-мініатюри.







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit