Всі публікації щодо:
Королів-Старий Василь

Українська література 5 клас - Розробки уроків - 2013 рік

Василь Королів-Старий. Хуха-Моховинка. Короткі відомості про письменника і його фантастичні казки. Образи фантастичних істот, створені уявою автора на основі українського фольклору

Мета: ознайомити учнів із життєвим шляхом В. Королева-Старого і його фантастичними казками; розвивати в учнів уміння відтворювати в уяві незвичайні художні картини, зображені автором, на прикладі твору «Хуха-Моховинка»; розкрити алегорію казки, її мораль; виховувати в учнів пізнавальний інтерес до літератури; прищеплювати бажання робити добро, поважати старших.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, проектор, роздавальний матеріал, портрет В. Королева-Старого, збірка В. Королева-Старого «Нечиста сила».

Перебіг уроку

І. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.


II. Перевірка домашнього завдання.


III. Актуалізація і корекція опорних знань.

Бесіда за питаннями.

1. Назвіть особливості казок.

2. Пригадайте фантастичні елементи з вивчених казок.

3. Які фантастичні образи ви помічали в українських народних піснях, у міфах і легендах?

4. Чому дітям, на вашу думку, подобаються твори, у яких є фантастика?

5. Зачитайте виразно епізоди із прочитаної казки В. Королева-Старого, у яких є фантастичні елементи.


IV. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння.

Учитель. «Казка кличе нас у мандри, велить бути у житті сміливими й мудрими, долати перешкоди й біди і не забувати добра світового, бо тільки і цим вимірюється наша людська сутність». Так сказав про казку Валерій Шевчук.

Ви, напевно, теж помітили, що казки не лише дарують естетичне задоволення, а й змушують нас замислитися над проблемами реального життя: над вибором друзів, власними вчинками, ставленням до життя.

Казкові герої змалечку ніби живуть з нами, допомагають осмислювати життя, розрізняти добро і зло, незважаючи на фантастичність описаних у казках героїв, подій, обставин. Упродовж двох наступних уроків ми поринемо у світ фантастичних казок Василя Королева-Старого.


V. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Розповідь учителя.

Василь Королів (Старий — це літературний псевдонім) — популярний у 20- 30-ті роки XX ст. український письменник, твори якого українські читачі побачили у 90-ті роки XX ст., оскільки жив і друкувався за межами України.

Народився письменник 4 лютого 1879 р. у селі Ладен Прилуцького повіту на Полтавщині, а помер далеко від рідної домівки — 11 грудня 1943 року в містечку Мельник, у Чехії.

Після закінчення Полтавської духовної семінарії, а потім Харківського ветеринарного інституту Василь Королів працював ветеринаром і водночас проводив велику просвітницьку роботу, особливо серед селянства. Він займався укладанням народних календарів та листівок, які були дуже потрібні у повсякденному житті. Як зооветеринар, видавав брошури та невеличкі книжечки з цінними порадами про те, як доглядати за свійськими тваринами. Найбільш відомі його науково-популярні книги «Скотолічебник» та «Кролики».

Під час другої російської революції та громадянської війни Василь Королів сповна віддається журналістській та видавничій справам: редагує журнал «Книгар».

На початку 1919 року, коли не було вже надій на відновлення законної влади Української Народної Республіки, Василь Королів-Сгарий, як чимало інших літераторів, змушений був емігрувати за кордон. Там працював в Українській сільськогосподарській академії в Подебрадах і активно продовжував видавничу, перекладацьку, наукову і письменницьку діяльність.

Найповніше розкрився талант письменника у збірці казок «Нечиста сила». Автор вирішив оживити спогади про своє дитинство, переосмислити образи представників «неіснуючого світу», по- новому потрактував персонажів української міфології, зокрема «нечисту силу», якою чомусь завжди лякали людей, особливо дітей.


Ознайомлення зі збіркою «Нечиста сила».

З передмови В. Королева-Старого до збірки:

«Навіщо, справді, якогось малюка залякувати, що он там під кущем, у затінку сидять страховинні Хухи, які неодмінно зроблять йому шкоду?… Що на цвинтарі страшний Вовкулака розриває людські могили, що Упир п’є кров, що Відьма кидає в піч малих дітей, що Чорт… і т. д. і т. п… навіщо населяти світ у кожному місці ворожими і лихими силами, плодити в ніжній та чулій дитячій душі почуття безоглядного жаху, виховувати чуття небезпеки там, де жодної небезпеки не може бути».

Ознайомлення зі змістом казки Василя Королева-Старого «Хуха-Моховинка».

Довідкове бюро.

Хуха — міфічна істота, пухка, як мох. Інколи Хухи з’являлися перед очима людей.

Читання казки, розгляд її змісту.

Опрацювання змісту казки у формі бесіди.

— Як автор описує риси характеру, якості Хухи? (Вона була найменшою в родині, «мізинчиком». Її жаліли і любили. Була вона добра, слухняна, роботяща. Ніколи не гніваюсь).

— Чому Моховинка, яка залишилася без домівки, не могла жити з батьками або сестричками? (У Хух такий звичай, що кожна доросла Хуха повинна мати свою окрему хатинку. Через це вони й будують такі малісінькі хатки, що навіть удвох там не можна поміститися).

— Через що дід назвав Хуху-Моховинку нечистою силою та лихою твариною? Обґрунтуйте власну думку.

— Як Хуха жила у хліві для кіз?

— Для чого Моховинка кликала дітей у хлів?

— Як ви охарактеризуєте Моховинку, яка всупереч тому, що злий дід вчинив щодо неї жорстоко, вирішує йому допомагати? Вмотивуйте свою думку.

— Що, на вашу думку, Хуху примушувало робити добро? Назвіть свої добрі вчинки.


Фізкультвилинка.


Складання плану.

1. Розповідь про Хух як істот.

2. Небезпека у помешканні Моховинки.

3. Звернення Хух по допомогу до Лісовика.

4. Пошуки Моховинкою нової домівки.

5. Життя Хухи у хліві.

6. Нещастя з Лискою.

7. Дружба Хухи і дітей.

8. Поранення Моховинки злим дідом.

9. Повернення Хухи до лісу.

10. Друга зустріч Моховинки зі злим дідом.

11. Моховинка з іншими Хухами рятує від смерті злого діда.

12. Подяка діда за добро.


VI. Узагальнення і систематизація знань.

Творчий практикум.

— Доведіть на прикладі казки В. Королева-Старого «Хуха-Моховинка», що не слід на зло чинити злом, а навпаки. Відповідаючи, посилайтеся на зміст твору.


VII. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Слово вчителя.

Носії добра в казці — Хухи та Хо. Носій зла — дід, який спочатку зруйнував житло Моховинки, а потім зробив її кривенькою на все життя.

Та В. Королів-Старий розриває коло зла. Коли дідові потрібна допомога, Хуха-Моховинка забула свої образи й урятувала його та ще й покликала інших лісових істот.

У казці «Хуха-Моховинка» добро несуть фантастичні істоти, а зло — людина.


Метод незакінчених речень.

— Свою роботу на уроці я оцінюю як…

— На уроці мене:

✵ найбільше вразило…

✵ здивувало те, що…

✵ обурило…

✵ навчили…


VIII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

— Обов’язкове: скласти усну розповідь «Нові пригоди Хухи-Моховинки».


— За бажанням: намалювати Хуху-Моховинку.