Всі публікації щодо:
Королів-Старий Василь
Українська література 5 клас - Розробки уроків - 2013 рік
Василь Королів-Старий. Хуха-Моховинка. Добро і зло в казці. Світлий, життєствердний погляд на світ. Аналіз зовнішності (портрета) казкових істот. Наскрізний гуманізм казки
Мета: проаналізувати казку «Хуха-Моховинка»; навчити учнів вдумливо та виразно читати казку, знаходити опис зовнішності фантастичних істот, пояснювати роль описів зовнішності героїв у творі; розвивати вміння оцінювати вчинки персонажів даного твору з позицій гуманізму, грамотно висловлювати власні думки; виховувати в учнів доброту, чуйність, уважне ставлення до ближнього.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Засоби навчання: підручник, ілюстрації із зображенням Хухи-Моховинки, мультимедійні засоби, роздавальний матеріал.
ТЛ: портрет.
Перебіг уроку
І. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання.
Конкурс на кращу розповідь «Нові пригоди Хухи-Моховинки».
III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння.
IV. Опрацювання навчального матеріалу.
Бесіда за питанням.
— Чого навчає казка «Хуха-Моховинка» ?
Орієнтовні відповіді учнів. Казка вчить нас любити і берегти природу, тварин, людей; засуджує тих людей, що незаконно рубають дерева, неуважно ставляться до тварин, винищують звірів полюванням; казка навчає, що на зло потрібно відповідати добром. І тоді добро повернеться.
Слово вчителя.
В. Королів-Старий відобразив у казці взаємозв’язок людини, доброї «нечистої сили» і природи; уславив справедливість, всеперемагаючу силу добра над злом, підступністю, жорстокістю. Автор засудив бездушність (злий дід), корисливість, натомість возвеличив щиру дружбу, взаєморозуміння зі світом природи, її гармонії з людиною.
Уособленням світлого, життєствердного погляду на світ є Хуха-Моховинка.
V. Самостійне застосування учнями знань.
Творчий практикум.
Гра «Вчимося аналізувати твір».
— Що свідчить про добре серце Моховинки, її чуйність, щирість? Наведіть приклади, посилаючись на текст твору.
Орієнтовні відповіді. Хуха-Моховинка з іншими Хухами кличе лісника, коли дід рубає дерево; кличе на допомогу людей, коли кізка потрапила в сітку; разом з іншими Хухами допомагає дідові, коли той потрапив у біду.
Конкурс ілюстрацій (портрет Хухи-Моховинки).
Зіставити словесний опис із малюнком (підручник), малюнками учнів, виконаними вдома.
Фізкультхвилинка.
Робота з підручником.
— Знайдіть і зачитайте, як описано Хуху в казці.
«Була вона й сама така пухка, як мох. Мала довгу вовночку, що, мов шовком, вкривала все її тільце. Сама тільки мордочка була голенька й нагадувала садову жовто-фіолетову квіточку — «братки». Та були ще в неї голенькі зі споду, рожеві лапки…. Враз сама собою робилася того кольору, що й ті речі, біля яких бувають Хухи. Моховиночка найчастіше була зеленою, бо рідко вибігала від своєї зеленої хатки. Але коли вона бігала по соснових старих глицях, що лежали на землі, то ставала такою ж рудувато-червоною, як вони. Біля потоку була вона блакитною, як вода; на піску — жовтою, як пісок; між кущами шипшини — рожевою; на вересі — фіолетовою, на снігу ставала білою».
Теоретичний практикум.
Учні колективно опрацьовують відповідний теоретичний матеріал підручника (визначення поняття «портрет» учні записують у зошит).
Портретом у літературному творі (літературним портретом) називають опис зовнішності дійової особи за допомогою слів. Портрет допомагає читачам не лише уявити зовнішній вигляд персонажа, а й зрозуміти його характер, ставлення автора до нього. Саме тому портрет є важливим складником характеристики художнього образу.
— Віднайдіть, як описано зовнішність інших хух у казці.
«… Хухи не можуть говорити, доки бувають невидимі. Вони тільки пищать, як мишки, або муркочуть, як котики. Сили вони також не мають, бо легенькі, як пушинки, а м’які, як вата».
— Як діти описували мамі Хуху?
«… Щось таке, мов котик. Тільки то був не котик. Гарнесенький, м’якесенький. Мордочка, мов квіточка, а голосок, як у мишки».
VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Бесіда.
— Чи вдалося В. Королеву-Старому на прикладі казки «Хуха-Моховинка» відобразити «нечисту силу» як добру, позитивну?
— Прокоментуйте слова: «Хухи не потребують подяки. Вони роблять добро з повинності». А люди, зображені у казці, чинять так само? А ви як чините?
Слово вчителя.
Змальовуючи створіння, «що невидимо живуть обіч з нами», В. Королів-Старий намагався розширити дітям межі уяви про довколишній світ людини і природи. Автор покладає великі надії на те, що казки привчають дітей бути уважнішими, чуйнішими, добрішими.
VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
Учитель об’єднує учнів класу в групи — біографи та читці.
— Біографам під керівництвом учителя підготувати цікаві повідомлення з життя В. Симоненка; читцям під керівництвом учителя дібрати відповідні цитати із творів В. Симоненка, що ілюструють факти повідомлень, навчитися їх виразно читати.